Úvod

Zatravňovací betonová dlažba

  

Potřebujete si vybudovat chodník pro příjezd automobilu do garáže, nebo si vybudovat altánek s grilem a nechcete k tomu použit asfalt, či zámeckou dlažbu? Máme pro vás řešení v podobě zatravňovací betonové dlažby. Vyniká nejen přírodním vzhledem, ale i rychlou aplikací, pevností.

Kde všude se dá použít zatravňovací dlažba

Vybrat si z jakých typů materiálů si chcete vybudovat chodník, záleží především na dvou hlavních podmínkách a to je: jaký typ půdy máte a nosnost. Ačkoliv to tak nevypadá, ale půda hraje obrovskou roli ve vybudování chodníku různými materiály. Nežli začnete tedy s pokládkou materiálů, raději se obraťte na nějakou dobrou firmu, která vám udělá „rozbor“ půdy. Díky tomu získáte cenné informace o typu půdy, kterou máte a také jak byste ji měli, pokud to bude potřeba, zhutnit, zpevnit.

Zatravňovací dlažba

Betodova dlažba s otvory pro hlínu Autor: Monsterkoi

Nejznámější výrobce zatravňovacích betonových dlažeb v České republice

Mezi nejznámější a největší výrobce betonových prvků pro venkovní a zahradní architekturu u nás je firma Best. Jeho jméno si získalo již několik tisíce spokojených zákazníků po celé Evropě jako je Německo, Rakousko, Polsko a jiné státy. Klade velký důraz na bezpečnost, ekologickou výrobu.

Best - Vega

Best – Vega je typ zatravňovací betonové dlažby, která se těší velké oblibě. Nejčastěji se používá propříjezdovou cestu, ale i zpevnění plochy pro pergolu, či jiné posezení. Best  - Veba vyrábí tuto dlažbu v několika odstínech barvy (přírodní, červená, hnědá, karamelová, pískovcová) a ve výšce 80 a 100 mm. Jedná se o vysoce pevnostní vibrolisovanou dvouvrstvou betonové dlažby, která ošetřena systémem QSAVE(zamezení nasákavostí betonu).

Výhody této zatravňovací betonové dlažby

Získáte jednak přírodní vzhled, vysokou pevnost dlažby, mrazuvzdornost a odolnost povrchu proti změnám klimatu, ale i dobré adhezní vlastnosti dlažby. Mnozí z nás ale ocení to, že dokonale splyne s prostředím. Jak už bylo zmíněno, tato dlažba se vyrábí ve dvou výškách a to 80 a 100 mm, kdy 80 mm je vhodné pro zatížení do 2, 5 tuny a 100 mm maximálně do 3, 5 tuny.

Best – Valea

Tato zatravňovací betonová dlažba vypadá jako by někdo pravidelně, nahodile rozmístil kameny po trávníku. Jsou to nášlapné kameny, které se vyrábějí se ve stejných barevných odstínech, jako Best – Vega jen s výškou 80 mm. Jsou ošetřeny systémem QSAVE a díky nim získáte jednak přírodní, moderní vzhled, pevnost, mrazuvzdornost, odolnost proti změně klimatu, dobré adhezní vlastnosti. Je sice cenově dražší než Best – Vega, ale vytváří neobyčejný pohled, design.

Obrubníky, odvodňovací žlaby

Chcete-li mít ohraničen váš chodník, měli byste použít betonové obrubníky, nebo odvodňovací žlaby. Díky nim získáte pevně ohraničenou plochu a nebudete muset řešit problém s pohybem dlažby. I tyto prvky vyrábí společnost Best. Jsou trvale impregnovány proti znečištění, ale i změnám klimatu. Jsou mrazuvzdorné, pevné a navíc získáte záruku 20 let, což je pro nás velice důležité.

Pokládáme dlažbu

Pokládání dlažby je velice jednoduché a zvládne ji určitě trochu šikovný člověk. Jak tedy postupovat. Jak už bylo napsáno, nejprve si musíte zhutnit půdu. Je to důležitý prvek pro budoucí zatížení plochy. Následně pokládáme jednu kostku vedle kostky s mezerou tak do 3 mm a s malým spádem (možnost odtékání dešťové vody). Tak jako u zámkové dlažby, musíte počítat s tím, že při zhutnění dojde ke snížení, poklesu dlažby o několik milimetrů. Následně spáry vysypeme pískem a otvory zasypeme buď hlínou, či kameny. Chcete-li mít tuto dlažbu zatravněnou, jednoduše hlínu se semínky trávy promíchejte a vysypte jimi otvory dlažby. Pravidelně zalévejte a pokud se vám bude zdát, že na některých místech je trávy málo, jednoduše opět vysypte tento otvor hlínou se semínky trávy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články