Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Opravy dřevěných podlah - dřevěné parkety

  

Po podlaze chodíme téměř každý den. Podlaha tedy patří mezi základní a nejdůležitější stavební prvky vůbec. Nejen že ovlivňuje celkově naše zdraví, ale může působit i na váš majetek. Divíte se jak? Jednoduše. Je-li podlaha nerovná, či má různé trhliny, může postupem času způsobit bolesti jak kloubů, tak svalstva, nebudete se cítit klidně, spokojeně. Co se týče majetku, tak sami víte, že je-li nerovná podlaha, skříně, postele, komody a podobně nejsou v rovnováze a vy je musíte něčím podkládat. Tak abyste docílily rovnováhy. Ale je to jen provizorní řešení. Na to se nesmí zapomínat.

Dřevěné parkety

V 90. létech, kdy nastala paneláková revoluce, podlahy byly často z parket. I v dnešní době můžeme vidět, že noví majitelé těchto bytů si tento typ podlahy ponechají. Svým způsobem je to nostalgie na minulost, ale i krásný přírodní vzhled podlahy. Rozhodnete-li se pro rekonstrukci dřevěné podlaha, je dobré se obrátit na nějakou renomovanou firmu, či šikovného kutila, který má mnoho zkušeností právě s rekonstrukcí dřevěných podlah. Rozhodně se nepouštějte do práce, aniž byste si nezjistily možné informace o tom, jak se to dělá.

Renovované dřevěné podlahy můžeme často vidět na hradech a zámcích, u historických památek, ale i domova. Jsou nádherně lesklé, žádné spáry, či nějaké nerovnosti, a vy po nich spíše kloužete, než chodíte. Renovovace dřevěných podlah rozhodně stojí méně peněz, než pořízení nové podlahy. I z tohoto důvodu se tyto rekonstrukce dělají. Jednak zachovají původní vzhled, ale ušetří se i nemalé finance, či samotnou práci.

Odstranění porušené části parketové podlahyOprava podlahy - odstranění poruchy (Autor Alan Light CC)

Podlaha s novou parketouOprava podlahy - nová parketa (Autor Alan Light CC)

Testování nátěrů na dřevěné podlazeTestování nátěrů na dřevěné podlaze (Autor Robin Zebrowski CC)

Renovovat, kdy a jak?

Rozhodnutí, či renovovat nebo ne záleží pouze jen a jen na vás. Základem pro rozhodnutí je nejen to, zdali jste spíše modernější typn nebo klasický, ale i to, jak podlaha vypadá. Je-li vrchní vrstva příliš poškrábaná, opotřebená, jsou v ní velké spáry, či je na nich nečistota, která se velmi těžko sundává. Tento krok byste měli konzultovat tedy s nějakým odborníkem, rozhodnete-li se pro opravu.

Jak se tedy bude postupovat?

Mírně až více poškozené parkety

Nejprve vy sami zkuste odstranit z parket možné nečistoty. Nepoužívejte k tomu, ale agresivní chemii, jako je savo, lizol a jiné. Ačkoliv se jedná o starší stavební materiál, můžou spolu zreagovat a poničit parkety, které by se musely následně vyměnit. Zkuste tedy klasicky umýt podlahu vodou s jarem a hrubší nečistoty odstranit buď jídelním nožem, či jiným ostřejším materiálem. Pracujete ale jemně, pomalu, abyste neponičily parkety a vám nemusely vzniknout další škrábance. Na řadu přichází tedy renovovaná firma, která začne s obroušením podlahy. Je-li podlaha příliš opotřebovaná, broušení se bude opakovat. Jedná se o vícenásobné broušení, kterým se odstraní nejen vrchní lak, ale také nečistoty. Následně se celá podlaha 2 – 3 krát přetmelí , nechá se vyschnout a znovu se jemně dobrousí. Finální úpravou je už lakování, které se může opakovat i vícekrát. Tento postup je u parket, které nemají příliš velké spáry, či nejsou silně poničení.

Vrzající, hýbající se, až silně poničené parkety

Čas se nedá zastavit a i parkety po kterých se chodí i více jak 80 let, můžou svým způsobem dosloužit. Vrzají, houpou se, spáry jsou větší i jak 5 mm, některé parkety jsou prasklé a podobně. Zde už nestačí je jen obrousit, zde musí nastat celkové přeložení parket. Tedy původní parkety se musejí sundat (očistit, očíslovat) a podlaha se musí vyrovnat a vhodně stabilizovat. Poté se parkety sesadí k sobě a po celé délce se nalepí nový rovný podklad, který je většinou z OSB desek. Chybějící, či silně poškozené parkety se musí vyrobit. Musíte ale počítat s tím, že nikdy už nebudou stejné, jako ty původní. Je-li toto hotové, postupuje se obdobně jako u mírně poškozených parket.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)





Související články