Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zrenovovat starý nábytek?

  

Starý nábytek má stálé místo v našich domovech. Ať už jste vášnivý sběratel, nebo člověk který zdědil starý nábytek po prarodičích, jejich hodnota a krása je nevyčíslitelná. Nevýhodou je jejich stáří. Stáří, které nábytku dodalo šedivý kabát a sem tam nějaké poškození. Vše se dá opravit. Chce to jen šikovné ruce, hodiny jemné a vytrvalé práce. V tomto článku se dozvíte jak jednoduše renovovat starý nábytek.

Druh materiálů

Kvalitní renovace spočívá v důležitém kroku a to vědět, z čeho je starý nábytek vyroben. Přesněji ze kterého dřeva.  S měkkým dřevem (jehličnaté stromy) se bude pracovat mnohem obtížněji, než s tvrdým (listnaté stromy). Do měkkého dřeva můžeme snadno udělat rýhy, které se následně musí opravit různými tmely, ale jsou taktéž náchylné na hnilobu a zde musíme používat speciální laky. Než se tedy rozhodnete do renovace, na tento krok rozhodně nezapomínejte.

Postup restaurování starého nábytku

Prvním krokem renovace je mít dostatek místa, kde se dostatečně větrá a má dobré osvětlení. Dalším krokem je odstranění prachu a jemných nečistot. Toto provádíme vlhkým hadříkem. Používáme nejčastěji vodu s mýdlem, či zředěným octem. Důkladně se podíváme na spoje a je-li to možné, šetrně odmontujeme.

Odstranění laku

Odstranění laku provádíme jednak mechanicky (pomocí brusných kotoučů), tak elektricky(opalovací pistole), ale i chemicky. Každý způsob má své výhody a nevýhody. Pro správný výběr odstranění laku je, jak už bylo zmíněno, vědět z čeho je nábytek vyroben, jaké má poškození, ale i jakou má hodnotu. Vždy se ale doporučuje zakončit pomocí jemného smirkového papíru.

Konečná úprava

Po důkladném odstranění laku věnujeme detailní pozornost povrchu. Často se stává, že na povrchu nábytku jsou různě veliké díry, trhliny, rýhy a ty se musí opravit. Používáme k tomu tmely, ale i speciální laky. Dodržujeme přesný návod na použití, abychom nedocílily opačného výsledku. Lak necháme působit několik hodin. Po zaschnutí použijeme speciální přípravek, který nám ochrání starý nábytek od plísní, parazitů, či hnilobě. Čas od času je doporučeno starý nábytek natřít včelím voskem, který dodá nábytku punc čistoty a kvality.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články