Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak odvrtat vložku fab?

  

Odstranění vložky zámku

Nezřídka se stane, že ztratíme klíče nebo se nám klíč zalomí v zámku V takových případech potřebujeme odstranit původní vložku a nahradit ji novou. Nejsnažším způsobem je její odvrtání.

Způsoby odvrtání vložky zámku

Vrtání směřujeme na celý válec či jeho střed, cylindrické vložky, pružiny, blokovací kolíky nebo bezpečnostní stavítka.

1. Vrtání na válec cylindrické vložky

Pokud se rozhodneme vrtat na válec, použijeme vrták o průměru 6 - 10 mm. Musíme převrtat Segerovu pojistku, která drží zámek v domku, čímž dojde k jejímu rozpojení. Pak můžeme snadno vyjmout válec za pomocí peánu. Místo je pak nutno očistit od všech zbytků pojistky, neboť jinak hrozí nebezpečí zablokování vačky v cylindrické vložce. Poté lze již větším šroubovákem ovládat vačku.

2. Vrtání na pružiny, blokovací kolíky a bezpečnostní stavítka

Vrtat však můžeme také na pružiny, blokovací kolíky a bezpečnostní stavítka. Při tomto způsobu dojde k odvrtání všech pohyblivých částí zámku. V zámku zůstane pouze válec cylindrické vložky. Již po pouhém odstranění pružin spadnou bezpečnostní stavítka a a bezpečnostní kolíky pod úroveň dělící roviny. Pokud se rozhodneme pro tento postup, začneme s označením středů navrtávaných děr. K tomu použijeme důlčík. Samotné vrtání provádíme od nejnižší díry v oblasti pružin a postupujeme směrem nahoru. Pro tuto činnost se nejlépe hodí vrtáky o průměru 6 - 10 mm. Širším šroubovákem postupně zkoušíme otáčet válcem cylindrické vložky. Může však dojít k tomu, že se válec pootočí a pak nedojde k jeho propojení s vačkou. Pak jej musíme vrátit do původní polohy. To provedeme nejsnáze pomocí jehly nebo klíče s podobným profilem. Po propojení již můžeme ovládat celý zámek.

3. Vrtání na střed válce

Třetím způsobem je navrtání středu válce. K tomu použijeme vrtačku s vrtákem o průměru 6 - 10 mm. Pak postupně zvětšujeme průměry vrtáků. Takto pokračujeme do té doby, až se válec rozpůlí. Širokým šroubovákem pak již lze snadno pomocí vačky ovládat celý zámek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.03/5 (38 hlasů)

Související články