Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Zamrznutý zámek - co s tím?

  

Extremizuje se nám počasí a zimy jsou, zdá se, čím dál tužší. S tím souvisí celá řada nepříjemností. Krom vyšších nákladů na topení i oblečení nás mohou potrápit i zamrznuté zámky, ať hovoříme o těch visacích, zámkových vložkách, či zámcích u aut. V takovém případě rozhodně není na škodu vědět, jak se takového problému co nejrychleji a nejefektivněji zbavit, ale ještě lepší je znát pár triků, jak tomu úplně předejít, nebo možnost takového zamrznutí alespoň eliminovat. Máte štěstí, právě teď se to všechno dozvíte!

Co dělat se zamrznutým zámkem?

V první řadě je potřeba vyřešit problém, který už nastal, teprve pak může přijít na řadu řešit, aby se už víckrát neopakoval. Velmi záleží na tom, o jaký zámek jde.

1.) Klasický visací zámek

Klasický visací zámek funguje na pružinkách, které se často zanesou špínou, nebo právě zamrznou, a poté se zdají býti nedobytnými. V takovém případě mohou nastat dva scénáře. Buď bude zámku stačit, že do něj budete strkat opakovaně zahřívaný klíč, ať už zapalovačem, nebo rukou v případě, že nemáte po ruce jiný zdroj tepla, anebo mu to stačit nebude a v ho budete muset celý rozebrat. To není práce jednoduchá, zábavná, ani příliš rychle hotová, takže mi asi dáte zapravdu, že je lepší nezanedbat prevenci.

2.) Zámkové vložky

Asi 80 % objektů v české republice je chráněno zámky, které fungují na stejném principu jako visací zámky. Může se tím pádem snadno stát, že vám zamrzne i zámková vložka. V dnešní době už to není zas tak rozšířený problém, protože dveře bývají zpravidla opatřeny těsněním, které zabrání tak velkým mrazům k vložce se vůbec dostat.

Jestliže zamrzne zámková vložka, postupujte stejně jako u zámku visacího, tedy nahřívejte klíč. Klidně můžete zahřát i samotný zámek, ale v každém případě bude nutné jej co nejdřív vyměnit, protože je vysoce pravděpodobné, že se problém bude brzy opakovat. Až ho vyměníte, pečlivě ho ošetřete tak, jak si řekneme za chvíli.

3.) Zámek u auta

U autových dveří záleží na tom, kde přesně je problém. Pokud je zamrzlý zámek jako takový opět zkoušejte nahřívat klíč. Spolehlivější je ovšem tekutý rozmrazovač, který se dá pořídit téměř na každé benzince a stojí skutečně jen pár korun. Pokud víte, že máte se zamrzajícím zámkem problémy, není nic jednoduššího, než si jich pár nakoupit do zásoby a nosit celou zimu po kapsách, abyste ho mohli kdykoli použít.

Může se ale také stát, že je zamrzlé těsnění dveří. Pak vám rozmražení zámku moc nepomůže. Naštěstí víme i to, co platí na těsnění. Tomu zázraku se říká glycerin. Použijte nějaký přípravek, kde je vysoký obsah glycerinu a máte vyhráno. Ještě lze použít přípravek na teflonovo-silikonové bázi, ale na silikon pozor, příliš nekamarádí s lakem. NIKDY nerozmrazujte auto horkou vodou! Nadělali byste víc škody než užitku.

Když už všechny postupy selžou, zkuste vlézt do auta kufrem, počkat na jaro, nebo si zajistěte jiný způsob dopravy.

Správná prevence zamrznutí zámku

Teď si řekneme, jak se o zámek před zimou postarat, a jakým krokům se vyhnout, pokud nechceme, aby nám zamrzal.

  • Snažte se udržovat zámek v suchu. Zabalit ho do igelitu je sice skvělý trik, jak ho chránit před vlivy počasí a nečistotami, hromadí se tak zde ale mnohem větší vlhkost, takže na to pozor.
  • Nemyslete si, že když jednou zámek rozehřejete a dáte do pořádku, nezasekne se jindy znovu. Zasekne. Je opravdu efektivnější ho vyměnit za jiný, který pracuje na jiném principu, než pružinkovém.
  • Zámek je zajisté potřeba promazávat, ale jedině olejem, který je k tomu určen. Jakýmkoli jiným byste si mohli jen přihoršit, protože by mohl společně s prachem a jinými nečistotami zámek akorát zalepit. Stejně by nefungoval.
  • Pokud se rozhodnete pro konzervaci zámku, nejlepším konzervantem je mazadlo na bázi lithného mýdla.
  • Nesnažte se vytvořit tepelnou izolaci nějakým plastem nebo lepící páskou. Pravděpodobně by vám toto těsnění také přimrzlo. Nehledě na to, že nevím o nikom, komu by se chtělo stále dokola odstraňovat a znovu vytvářet nějakou izolaci.
  • Nejideálnější je opatřit si zámky bez pružinek, nebo velice spolehlivé těsnění.

Tak si to pojďme shrnout. Největším nebezpečím pro pružinové zámky jsou vlhkost v kombinaci s mrazy a nečistoty. Jestliže se zámek podaří rozmrazit, bude nutné jej rozmontovat. Pokud vám zámek jednou zamrzne, rovnou raději pořiďte nový, jelikož tohoto problému už se nezbavíte. Nikdy zámky nepoléváme horkou vodou. Zámek se tím poškozuje a voda navíc velmi rychle vychladne a taky zamrzne. Na zámky aut je nejlepší nosit tekutý rozmrazovač. Tak hodně štěstí!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)





Související články