Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zazdít dveřní zárubně svépomocí?

  

Dveře představují hlavní symboliku propojení jednotlivých místností a samostatného vstupu do daného prostoru. Plní funkci bezpečnostní a zároveň oddělující. K montáži je však nutné nejdříve zazdít dveřní zárubně. Možná se vám na první pohled zdá, že se jedná o celkem složitou stavební práci, ve skutečnosti to zvládne každý středně zručný kutil sám.

Jak na to?

Vše začíná nákupem

Ještě před tím, než se pustíte do zazdívání se ubezpečte, že máte opravdu správný typ zárubně. Kromě přesně stanovených šířek ještě existuje pravé a levé provedení.

Jak poznat, které zárubně jsou levé a které pravé? - Postavte se k zárubni tak, aby byly panty na vaší straně. Následně po jaké ruce panty jsou, takové máte provedení dveří. Panty vidíte na levé straně - potřebujete levé dveře. Vidíte-li panty na pravé straně - potřebujete pravé dveře.

Další vlastnostní dveří: typ a charakter závěsů (stavitelné, pevné nebo skryté?), počet závěsů (standardní ocelové zárubně mají 3, jejich počet závisí na velikosti dveří a hmotnosti)..

Usazení zárubně dveří svépomocí

Usazení a správné vyvážení je alfa omegou celého stavebního procesu.

Pro zazdění ocelových zárubní si připravte:

Dřevěné klínky, pomocí kterých si naleznete optimální výšku tak, aby dveře po usazení měly dostatečný prostor ke komfortnímu zavírání. Většinou je výškové osazení dveří dáno spodní prahovou spojkou. Tato ocelová spojka může být zároveň s horní hranou čisté podlahy. Přičemž je zakrytá přechodovou lištou nebo prahem. Tento způsob řešení je, ale nevzhledný. Častěji se volí zapuštění a přetažení spojky podlahovou krytinou. Hloubka se volí dle potřebné skladby.

Ještě před tím si připravte dvě dostatečně dlouhé prkna a na jejich konec zatlučte hřebík, který bude koukat. Koukající hřebík nasaďte za horní rám. Pomocí těchto dvou prken si pak následně budete moct vycentrovat vertikální sklon do přesné svislé polohy. Svislost měříme vodní váhou.

Obezdívka dveřní zárubně

Doprostřed zárubní nezapomeňte kvůli pnutí umístit prkno či lat (rozpěrku) - postup je v zednické hantýrce znám jako rozšprajc - a zárubeň vyzděte do její poloviny. Následujícího dne vyzděte zbytek.

Pokud usazujete dveřní zárubně například do sádrokartonové příčky, připravte si klasickou polyuretanovou pěnu a celý prostor kolem zárubní vypěňte a po vytvrdnutí přebytečnou pěnu odstraňte. I při tomto postupu nezapomeňte umístit prkno kvůli pnutí. Dveře usaďte následujícího dne a přesvědčte se, jak moc jste byli při zakládání přesní.

Co se může pokazit?

  • Dveřní křídlo nenasadít na panty. - Horní nadpraží otvoru je v úrovní nadpraží ocelové zárubně. Řešení: odsekat horní nadpraží.
  • Křídlo drhne o rám zárubně v místě zámku. - Nepoužili jste dřevenou rozpěrku a ocelové stojky se prohly do vnitřního prostoru dveří. Řešením je ofrézování křídla nebo vybourání části zárubně a její následné mírné prohnutí na opačnou stranu.
  • Dveře drhnou o podlahu. - Zárubeň není osazena svislo, podlaha je křivá, zárubeň jste příliš zapustili, skladba podlahy je vyšší. Řešení: zkraťte křídlo a vyfrézujte ve spodní části drážku pro kartáč. V opačném případě dole budete mít mezeru.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.08/5 (13 hlasů)

Související články