Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak na slunečníky?

  

Kdo by neznal nejlepšího parťáka pro horké letní dny. Pomocníka, který zpříjemní pobyt na každé zahradě a postará se o příjemný stín i posezení. Naordinujte si i vy dokonalý lék pro dny, kdy sluníčko v plné kráse ukazuje svou mocnou sílu a zpříjemněte si lenošení, odpočinek, koupání i relaxaci ve stínu slunečníku.

Slunečník ví, jak na to

Ať je vaše zahrada velká, malá, potřebujete kousek stínu k bazénu, k dětskému pískovišti nebo toužíte i po zpříjemnění večerního posezení, slunečník se o vás dokonale postará. Menší či větší kousek stínu je na každé zahradě více než žádoucí, protože celodenní pobyt na sluníčku není pro každého a po příjemném chládku zatouží i ti největší milovníci horka a tepla. 

Navíc velká škála slunečníků nabízí nejen obyčejné zastínění, ale také velkou pestrost tvarů, barev, materiálů, ale také doplňků, které dokáží zpříjemnit posezení během dne, ale i večer. 

A navíc existují i takové, které si poradí se sluníčkem ráno, v poledne i při jeho ukládání ke spánku. Bez slunečníku zkrátka není zahradní posezení úplné.

Jak velký slunečník vybrat?

Správně zvolená velikost je přímo klíčem k vaší spokojenosti. Svůj výběr tedy podřiďte především štědrosti stínu, po kterém toužíte. 

Vybírat můžete z malých slunečníků, které jsou skladné, lehké a tak akorát pro zastínění vašeho místa na pláži či u bazénu. Menší slunečníky mívají svůj vlastní plastový podstavec nebo je můžete zapíchnout rovnou do země či do připraveného otvoru v zahradním nábytku. Větší a velkoprostorové vám poskytnou příjemný stín, i když sluníčko putuje po obloze. Díky štědrému zastínění vám nebude svítit slunce na hlavu, ani když se vás sejde více a bát se nemusíte ani o jeho stabilitu. 

Velké slunečníky začínají na rozpětí cca 3 metry a pohodlně zastíní vaše zahradní posezení. Velkoprostorové slunečníky dokáží právoplatně nahradit pergolu či terasu a pod nimi tak nejen nesvítí sluníčko, ale na vaše posezení tak nepadá zbytečně prach či nečistoty z okolí.

Při výběru myslete na konstrukci i ovládání

Konstrukce slunečníku je přímou úměrou pro jeho dlouhou a bezproblémovou životnost.

  • Nejčastěji se slunečníky vyrábí z kovu, nerezavějící slitiny, ze dřeva – a to i exotického jako je teak – a u menších modelů je použit i plast. Toužíte-li po stabilitě, dobré odolnosti vůči povětrnostním podmínkám i pevnosti, vybírejte vždy kvalitní modely a také s co nejmenším počtem kloubů.
  • Co se týká ovládání slunečníku, určitě netoužíte s jeho otevíráním a zavíráním bojovat každý den. Zatímco u menších modelů si vystačíte s deštníkovým principem, u velkých slunečníků je důležité vsadit na jednoduchou obsluhu, o kterou se postará otevírání na principu kličky, lankový systém s kladkou či dokonce moderní dálkové ovládání. 
  • Pro dokonalý uživatelský komfort je důležité vybírat slunečník také podle umístění nohy. Středová noha vyniká dobrou stabilitou, na druhou stranu však nenabízí dostatek svobodného pohybu pod střechou. Toto umístění nohy slunečníku limituje také možnost naklánění a poskytnutí tak dostatečného stínu po celý den. Oproti tomu boční noha nabízí nejen velmi atraktivní design, ale také velmi komfortní možnost naklánění a ochranu i před zapadajícím sluníčkem, které by vám mohlo nepříjemně svítit do očí. Tyto modely se také umí otáčet kolem své osy a to dokonce i vertikálně.

Fotogalerie slunečníků

Bílé slunečníky u bazénu

Jednoduchá konstrukce slunečníků. Autor: Kurt Sebastian

Slunečník modro bílý

Detilní pohled na střechu modrobílého slunečníku. Autor: FP

Kresba čínského slunečníku

Kresba čínského slunečníku Autor: Alexandru Petre

Zasněžený slunečník

Jak dopadne slunečník v zimě. Autor: Schwoaze

Nezapomeňte na podstavec a ukotvení

Aby slunečník pevně stál na svém místě a dopřál vám příjemný chládek a stín, rozhodně nepodceňte jeho správné ukotvení. O to se postarají podstavce v různých váhových kategorií, o jejich výběru rozhoduje minimální zatížení udávané výrobcem. V úvahu však vezměte i povětrnostní vlivy v místě ustavení slunečníku a raději zvolte podstavec silnější. 

Vybírat můžete z podstavců

  • plastových, které se plní pískem či vodou a jsou určeny pro malé slunečníky
  • betonové podstavce a betonové dlaždice pevně ukotví velké slunečníky
  • kamenné
  • litinové se navíc postarají i o zajímavý design

Chcete-li ukotvit slunečník pevně na jednom místě, vsadit můžete i na zapuštění do země pomocí kolíku či kovového trnu.

Kvalitní slunečníky se pyšní skvělou výbavou i doplňky

Při výběru zahradního slunečníku rozhodně dbejte i na to, aby vám dokázal sloužit více než jen jedno pouhé léto. 

Precizně navržené a vyrobené slunečníky disponují nejen kvalitní konstrukcí a materiálem, který leccos vydrží, ale i jejich potahová látka dokáže odolávat větru i dešti. 

Slunečník si můžete vybírat právě i dle designu a barevného provedení potahové látky, která dokáže být:

  • stálobarevná
  • odolávat slunečním paprskům
  • a dokonce i odnímatelná, díky čemuž ji můžete snadno přeprat od prachu a nečistot

Potah slunečníků může mít i teflonovou úpravu, která se postará o zabránění špinění i vzniku plísní. 

A nezapomeňte – tmavé barvy potahu přitahují sluneční paprsky a pod slunečníkem pak dochází k akumulaci tepla. Toužíte-li po chládku, volte raději světlé odstíny. A toužíte-li po slunečníku, který by vám poskytl při večerním posezení osvětlení či zpestření s tóny hudby – nic není v naší pokrokové době problém!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.6/5 (5 hlasů)

Související články