Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak se zbavit prachu v domácnosti.

  

Žít ve zdravé domácnosti je velmi důležité. Problémem jsou vysoké i nízké teploty, neoptimální vlhkost, stejně jako to může být i prašnost. Na tu se zaměříme. Jak se zbavit prachu v domácnosti? Toto jsou rady, které fungují.

Všechno musí ven

První krok je spojený s tím, že vše co je možným zdrojem prachu, musí ven. Nejenom, že to vyvětráte, ale jako za starých časů z daných věcí prach rákoskou vymlátíte. Samozřejmě v dostatečné vzdálenosti od případných otevřených oken. Co ven vynést a vyprášit?

  • Koberce jakéhokoliv typu
  • Polštáře a peřiny
  • Matrace na posteli i polštáře z gaučů a křesel

Jakmile máte všechny věci venku, vezměte rákosku a pusťte se do práce. I když se to nezdá, s každým úderem budete překvapeni, kolik prachu se v daných věcech skrývá.

Utřete prach ze všech věcí

Vezměte si vlhký hadřík a pusťte se do generálního úklidu. Když se chcete zbavit prachu v domácnosti, je to nezbytné. Budete překvapeni, kolik se ho na skrytých místech usadilo. A tím, jak se víří vzduch, se daný prach také celkem jednoduše dostává do celého bytu. Hadřík, se kterým pracujete, by měl být vždy vlhký a vždy čistý. Jedině tak zajistíte, že prach nebudete dále vířit a že ho veškerý odstraníte. Pokud začne padat na zem, není to takový problém, jelikož ho odstraníte v další části úklidu.

Sežeňte si výkonný vysavač

Dnešní klasické vysavače sice zvládnou běžné nečistoty, ale na důkladný úklid nejsou ideální. Vy potřebujete maximální sací výkon. Jak ho docílit? Jednoduše tím, že si seženete výkonný vysavač – třeba ten průmyslový. Pomocí něho vysajete zbytky prachu právě z věcí, které jste vynesli ven na vyprášení. Uvidíte, že toho v nich zůstalo ještě poměrně dost.

Když už máte vysavač v ruce, je třeba vysát ještě celý váš interiér. Je to lepší volba, než klasické zametání. Během něho se prach jenom víří. Během vysávání dojde k tomu, že skončí v útrobách vysavače a kvalitní filtry ho nepustí ven. Snažte se o maximální důkladnost a nevynechejte jakoukoliv část podlahy a jakékoliv zákoutí.

Setřete podlahy

I když výkonný vysavač toho zvládne mnoho, nepodceňujte poslední fázi úklidu. Tou je vytření mokrým hadrem. Zde platí stejné výhody, jako při utírání prachu na nábytku. Díky mokrému hadru nebudete prach vířit a tak ho lépe odstraníte. Toto je první fáze našich rad, jak se zbavit prachu v domácnosti. Dále budeme pokračovat v radách, aby se neobjevil.

Větrejte

Pokud bydlíte v čistém prostředí, rozhodně je na místě pravidelně větrat. Díky tomu lze z interiéru nejenom dostat vlhkost, ale také nečistoty v podobě prachu. Pravidelné větrání je rozhodně cestou, jak eliminovat jeho nadměrné množství. Pozor ale na to, kde bydlíte. Poklud jde o městskou lokalitu s nadměrným množstvím smogu a nečistot, je to spíše kontraproduktivní činnost. Stejně tak není ideální větrat v přírodě, kdy zrovna vrcholí pylová sezona. Ani toto by nebylo příliš efektivní.

Používejte čističky vzduchu

Dnes velmi oblíbené a vyhledávané produkty, které jsou naší další radou, jak se zbavit prachu  domácnosti. Fungují přitom na velmi jednoduchém principu. Z jedné strany vzduch nasávají, ten následně prochází přes účinné filtry, a na druhé straně je zase vypouštěný. Když se podíváme na to, jak tu pravou čističku vzduchu vybrat, mělo by hrát roli několik věcí. A to:

  • Existence účinných HEPA filtrů
  • Výkon odpovídající místnosti nebo nemovitosti
  • Možnost automatického provozu

Ty nejlepší dnes dokážou být ovládány i na dálku pomocí Wi-Fi, nebo na první pohled vypadají jako zajímavý designový doplněk do interiéru. Stále však plní onu svou praktickou funkci, která souvisí s eliminací prachu.

Pomůže i klimatizace

Uvažujete, že si pořídíte klimatizaci? A to kvůli chlazení, nebo i pro možnost přitopení? Pokud ano, je i dobrým pomocníkem při odstranění prachu v místnosti. Funguje totiž na podobné m principu, jako je tomu v případě čističek. Vnitřní jednotka nasává vzduch v místnosti, ten následně projde filtry, je ohřátý nebo ochlazený a poté je vyfukován zpět do interiéru. Jde tedy o alternativu ke klasickým čističkám. Sice mnohdy dražší, ale na druhou stranu jsou k dispozici další funkce, které se podepisují jak na lepší teplotě, tak se podepisují také na optimální vlhkosti.

Choďte domů čistí

Mnoho prachu si domů můžete přinést i vy sami. A to z prašného prostředí, kde se drobné nečistoty usadí na vašem oblečení. Jak si s tímto poradit? Před vstupem k vám domů se očistěte. Stačí pár pohybů rukou a prach, který ulpěl na vašich svršcích, jednoduše odstraníte. Tím zajistíte, že i vaše domácnost může být bez zbytečného množství nepříjemného prachu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články