Úvod  ›   › 

Jak vyleštit poškrábané sklo?

  

Rýhy na skle jsou neduhem poměrně častým, nemusíte kvůli nim však okamžitě s autem do servisu. Ten vám sice bude ochoten sklo bez problémů přebrousit nebo rovnou vyměnit, do peněženky však sáhnete hlouběji.

Můžete si zkusit pomoci i doma. Jak?

Ryze „babské“ metody

Předem by asi bylo vhodné upozornit na ty metody, kterých je vhodno se vyvarovat. Rozhodně nezkoušejte například brusný papír, jestliže si sklo nechcete nevratně zničit.

Poněkud jemnější postup představuje zubní pasta, někteří doporučují i tu dětskou. S tou by se vám minimálně nemělo podařit vytvořit ještě větší škody, pokud škrábanec pro jeho hloubku přece jen nezlikvidujete. Zpravidla poznáte, jestli je rýha moc hluboká tak, že po ní přejedete nehtem. Pokud se v ní nehet zachytí, pravděpodobně si sami neporadíte.

Jiný návod radí smíchat líh s uhličitanem vápenatým, výslednou směs aplikovat, nechat uschnout a následně se pokusit vyleštit. Ovšem pozor, na karoserii by vám ulpět neměla. A když už se vám to stane, rychle ji odstraňte, mohla by poškodit lak.

Co se dá sehnat v obchodech?

Pokud podobným metodám přece jen příliš nedůvěřujete, lze v obchodech dnes již pořídit také speciální lešticí pasty. Sehnat se dá i prášková pemza, poměrně dobře známý artikl v odvětví sklářského průmyslu, který zná jeho vlastnosti vhodné pro leštění skla. Ta se namíchá pro tyto účely s lihem nebo s vodou.

Na obdobném principu funguje i přípravek, kdy je abrazivní hmota nanesena na speciálním kotoučku, pak se dá použít i strojově, to ovšem výrobce doporučuje pouze profesionálům. Jakožto amatéři můžete tento produkt pro rozleštění bez problémů použít i „ručně“.

Odborníci samozřejmě ony specializované stroje na leštění skla mají, to ovšem představuje finančně tak náročnou alternativu, že návštěva autoservisu vám z kapsy v tomto případě vytáhne citelně nižší částku. Chcete-li přece jen nechat práci strojům a patříte k domácím kutilům, kteří vlastní vibrační brusku, budete k ní potřebovat filcový kotouč, s ním se o vyleštění lze pokusit rovněž.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.67/5 (9 hlasů)