Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat vchodové dveře?

  

Výběr vchodových dveří není radno podceňovat. Už jenom kvůli tomu, že investice do nich je poměrně vysoká, stejně jako frekvence, s níž se používají. Jsou tedy vystaveny větší námaze než například okna, kterým mnohdy věnuje větší pozornost.

Při výběru vchodových dveří se soustřeďte na následující kritéria:

Materiál

Volba správného materiálu je extrémně důležitá, určuje totiž vlastnosti, jimiž dveře disponují. Ovlivňuje jejich odolnost, životnost, vzhled i tepelné ztráty.

Dřevo

Dřevěné vchodové dveře jsou velmi elegantní a jsou znakem klasického stylu. Pokud si je však chcete pořídit, připravte se na to, že vyžadují pravidelnou péči. Pokud se jim nebudete věnovat, sliby o dlouhé životnosti se stanou jen planými frázemi a vy se za pár let budete muset ohlížet po nových. Často jsou také náchylné na rozdílnost teplot uvnitř a venku.

Plast

Na rozdíl od dřevěných dveří, které jsou na ústupu, jsou ty plastové nejpoužívanější variantou. Pro jejich pořízení hovoří cenová dostupnost a vysoká designová a barevná variabilita. Pamatujte ale na to, že mezi jednotlivými plastovými dveřmi panují obrovské kvalitativní, a tedy i cenové rozdíly. Záleží na konkrétním výrobci a prodejci. Ty nejlevnější modely velice pokulhávají s kvalitou zpracování a životnost se u nich rozhodně neměří v desítkách let. Takové dveře se i přes svoji extrémně nízkou pořizovací cenu z dlouhodobého hlediska nevyplatí.

U plastových dveří záleží rovněž na výplni. Ta pomáhá tvořit cenové i kvalitativní rozdíly. Uvedené druhy výplní jsou nejčastější a seřazené dle kvality tepelně izolačních vlastností, tvarové, rozměrové a barevné stálosti.

  • ABS plast
  • HPL desky
  • GKF deksy

Hliník

Společným znakem, který u hliníkových i plastových vchodových dveří oceníte je téměř nulová nutnost údržby. U plastových dveří to platí dvojnásob.

Hliníkové dveře se řadí mezi ty nejkvalitnější vůbec, co se odolnosti a výdrže týká. Ruku v ruce s tím logicky jde i vyšší cena. Vyšší investice se však mnohdy vyplatí, například i kvůli nízké tepelné prostupnosti, kterou zajišťují izolující vložka, která se do hliníkových dveří vkládá.

Hliník je odolný proti mechanickému poškození, povětrnostním vlivům a působení času.

Sklo

Skleněné dveře jsou více než funkční designovou záležitostí. Vzhled u nich hraje primární roli. Dnes už ale roste i kvalita odolnosti, běžně jsou dveře ze skla opatřené garancí proti rozbití.

Design

V ideálním případě by měla barva vchodových dveří korespondovat s barvou fasády, obdobně jako jejich materiál s materiálem oken nebe garážových vrat.

Rozměry

Dnes už se nemusíte soustředit pouze na standardizované rozměry (nejčastější jsou 70, 80, 90 cm), ale není problém zakoupit i výrazně širší dveře. Případně vždy máte možnost pořídit si dveře na míru.

Bezpečnost

Pokud hledáte přímo bezpečnostní vchodové dveře, obraťte se specializované firmy, které zajišťují dveře s bezpečnostními vložkami, panty i kováním. Bezpečnost dveří se určuje tzv. bezpečnostními třídami. Doporučujeme volit ty, které disponují alespoň třídou 3.

Tepelná prostupnost

Musíte si uvědomit, že dnes je standardem, že vchodové dveře se umisťují přímo vedle vytápěných místností, proto je důležité, aby co nejlépe izolovaly. Platí, že čím větší je tloušťka výplní, tím menší je tepelná prostupnost.

2 rady na závěr

  • Montáž nechte v každém případě odborníkovi
  • Pokud volíte dveře se skleněnou výplní, vězte, že dnes je standardem trojsklo. Vyhovuje jak z hlediska bezpečnosti, tak kvůli tepelným ztrátám.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články