Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak vybourat futra?

  

Bourání kovových zárubní oživuje řemeslníkům a domácím kutilům nepříjemné vzpomínky. Tato úprava domu či bytu je však dnes velice častá. Její cíl je nahradit staré kovové zárubně za moderní dřevěné. Často se jedná o náročný úkol, jelikož zárubně mohou být zality betonem nebo jinou pojivovou směsí.

Existuje také alternativní řešení spočívající v obložení kovových zárubní dřevem. Touto úpravou si však zmenšíte průchod zhruba o 6 centimetrů. A navíc to budou stále ty staré kovové zárubně, pouze zakryty dřevem.

Vy však nechcete dělat věci na půl, takže se do toho dáme.

Co budete pořebovat

V první řadě myslete na bezpečnost. Nejdůležitější je ochrana očí před odlétavajícími jiskrami a kousky zdiva. Použijte tedy průhledné pracovní brýle. Na sluneční brýle rovnou zapomeňte. Dále doporučuji rukavice jako ochranu před ostrými hranami nařezaných zárubní a cihel. Na škodu nebudou také pevné pracovní boty, které vám ochrání nohy při případném pádu uvolněného kusu zdiva.

Z nářadí je nejdůležitější zbíjecí kladivo. Jestli ho nemáte, tak můžete samozřejmě použít palici a majzlík, ale práce bude náročnějsí. Také si připravte úhlovou brusku. Bude se hodit k rozřezání zárubní na menší části, což vám výrazně zlehčí práci. Na páčení těchto částí ze zdi se nejlépe hodí páčidlo nebo již zmíněný majzlík.

Z vlastní zkušenosti si doporučuji připravit také zakrývací fólii a lepící pásku.

Ochraňte zbytek domu před prachem

Proč si tedy připravit zakrývací fólii ? Půl hodiny přípravy navíc vám ušetří hodiny uklízení prachu a nečistot. Fólií si kolem sebe zalepte prostupy do jiných místností, aby se prach nedostal do celého domu či bytu.

Také si kolem sebe udělejte co nejvíce volného místa. Není nic otravnějšího než během práce o něco neustále opackávat. Také zmenšíte riziko, že se něco během práce poškodí. Chcete opravovat, ne ničit.

Pokud chcete ochránit podlahu tak ji zakryjte pevnou látkou nebo kartonem. Předejdete tak poškození poškrábáním.

Pusťte se do bourání

Pokud tedy máte připraveno nářadí a zabezpečený prostor kolem tak můžete začít. Jako první vysaďte dveře z pantů. Před dalšími kroky je důležité ujistit se, že v blízkosti nevede elekroinstalace nebo vodovodní trubky.

Úhlovou bruskou rozřežte futra na několik částí. Snažte se řezat pouze kov, protože řezáním do zdi si poníčíte kotouč a budete prášit tak, že vám bude kdejaká továrna závidět.

Poté začněte zbíjecím kladivem nebo majzlíkem obsekávat zdivo okolo zárubní. Postupujte opatrně a s rozmyslem, ať zbytečně neponičíte velkou plochu zdi. Zárubně také většinou mají čtyři boční úchyty zavedené do stěny. Ty se snažte uvolnit.

Obsekaná futra teď už zbývá pouze vypáčit ze zdi. K tomu použijte páčidlo či majzlík. Ideální bude mít někoho k ruce, aby vám pomohl při páčení vrchních částí. Snížíte tak riziko poničení podlahy nebo zranění. Postupně takto vyjměte celá futra.

Po vybourání už můžete díru zapravit, instalovat třeba nové dřevěné obložky a nechat se naplnit hřejivým pocitem dobře vykonané práce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.75/5 (20 hlasů)

Související články