Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jaké použit vruty na sešroubováni dvou osb desek?

  

OSB desky patří k vyhledávaným materiálům, a to především z toho důvodu, že je lze použít k mnoha účelům. Nejčastěji se OSB desky setkáváme při řešení podlah, ale jejich využití je skutečně různorodé. Velmi často se sešroubovává více vrstev tohoto materiálu. Je však nutné si dát pozor na správný výběr vrutů. U více vrstev sešroubovaných desek hrozí do budoucna riziko, že budou vydávat nepříjemné zvuky či přestanou být funkční a bude nutné provést renovaci. Jaké vruty je vhodné použít pro sešroubování desek?

Zapomeňte na obyčejné šrouby, které nalezneme ve výbavě každého kutila

Jak již bylo zmíněno výše, OSB desky jsou často využívány při tvorbě podlah. Je dobré myslet na to, že podlaha je extrémně zatěžovanou plochou, proto je potřeba používat kvalitní spojovací prostředky, aby nám co nejdéle vydržela v perfektním stavu. Pokud na sebe umístíme více vrstev OSB desek a tyto sešroubujeme obyčejnými šrouby, a to ať už se jedná o klasiku či samořezné, nemusíme se do budoucna dočkat zrovna ideálního výsledku. V úvahu přichází samozřejmě možnost povolení vrutů či jejich koroze, která může mít za následek jejich poničení a snížení funkčnosti.

Speciální vruty jsou mnohem lepší volbou

K dostání jsou na českém trhu speciální vruty do dřeva, které mohou být mnohem vhodnější volbou. Speciální vruty lze použít k sešroubování OSB desek i bez nutnosti předvrtání, což samozřejmě zrychlí i ulehčí celou montáž. Závity takovýchto vrutů jsou částečně frézující (spirálová drážka přes závit minimalizuje tříštění materiálu). Lze je samozřejmě zakoupit v různých velikostech přesně dle vašich potřeb. Takovéto vruty snesou mnohem větší zátěž, jelikož jsou vyrobeny z odolných materiálů (jakostních ocelí).

Volba správného spojovacího prvku závisí:

 • na spojovaném materiálu (na druhu, tloušťce)
 • prostředí ve kterém bude konstrukce umístěna (interiér vs. exteriér)
 • velikost namáhání (jak velké fyzikální síly budou na vruty působit, především síly střihu a tahu)

Tloušťka OSB desek je různá, nejběžnější jsou 8, 10, 12, 15, 18, 22, 25 mm (záleží na výrobci).

Volba vrutů je závislá i na třídě provozu (norma Eurokód 5 Navrhování dřevěných konstrukcí), existují tyto:

 • Třída provozu 1 - interiér, převážně obývané prostory
 • Třída provozu 2 - interiér a krytý exteriér, konstrukce je chráněná před přímým působením povětrnostních vlivů
 • Třída provozu 3 - exteriér, dřevěné prvky jsou zcela vystaveny povětrnostním podmínkám, u této třídy je nejvyšší poadavek na korozní odolnost (nutná korozivzdorná ocel nebo speciální povrchová ochrana)

Více se dočtete o vlivu provozu na spojovací prvky například zde.

Vhodné vruty pro sešroubování dvou OSB desek k sobě

Pro spojení 2 osb desek (tlouštky 15 + 15 mm) bez vložené dilatační vrstvy a navzájem slepené lepidlem (umístění v obývacím místnosti). Můžeme použít například:

 • vruty RAPI-TEC UniPlus 3,5x30/15 (obsahuje dva závity pro spojení dvou desek).

Vysvětlivky:

 • RAPI-TEC - je značka
 • UniPlus - typ vrutu
 • 3,5 - průměr vrutu v mm
 • 30 - délka vrutu v mm
 • 15 - hloubka zašroubování

Níže na obrázku jejich vzhled a na dalším jsou ostatní rozměry. Vzdálenost v ploše desek max. po 30 cm. Po okrajích max. po 15 cm.

Další příklady:

 • Horní deska tl. 18 + spodní 18 mm budeme potřebovat vrut RAPI-TEC UniPlus 3,5x35/15
 • Horní deska tl. 15 + spodní 25 mm budeme potřebovat vrut RAPI-TEC UniPlus 3,5x30/15

Na co si dát při sešroubovávání desek pozor?

Kromě výběru vhodných vrutů je důležité myslet i na správné rozmístění vrutů na celé ploše. V zásadě platí, že pokud si zvolíme určitou vzdálenost mezi jednotlivými vruty, měli bychom tuto dodržet v případě celé plochy a po okrajích provést hustější spoje.

Dále je vhodné si dát pozor na správné dotažení vrutů a dodržet maximální utahovací moment. V případě výše uvedeného vrutu RAPI-TEC UniPlus 3,5x30/15 použijeme maximální sílu 2,6Nm (požadovanou sílu zajistíme použitím AKU utahováku s nastavitelným momentem).

Otvor by jsme si měli též předvrtat vrtákem o průměru 2,3 mm (vrták se dá pořídit i po desetinách mm), včetně vyvrtání prostoru pro hlavičku vrutu. Ideální je použití předvrtáváku s nastavitelným záhlubníkem do dřeva na vrut se zápustnou hlavou. Díky tomu, že si otvor předvrtáte se desky k sobě dokonale spojí.

Pro výše uvedený vrut budeme potřebovat torx velikosti T15 (torx je zástrčný klíč s hlavou tvaru šesti-cípé hvězdy). Torx oproti křížovým drážkám je vhodnější pro přenášení výšších otáčívých momentů.

Nejste si jisti výběrem? Raději se poraďte..

Pokud si nejste jisti výběrem vhodných vrutů, je lepší se poradit s odborným pracovníkem obchodu, kde je budete chtít kupovat. Prodejci mají samozřejmě přehled o vhodnosti použití různých typů vrutů s nejrůznějšími materiály, takže vám dovedou poradit s výběrem těch nejvhodnějších vrutů, jež budete k sešroubování OSB desek potřebovat. 

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.37/5 (38 hlasů)

RU


Související články