Úvod  ›   › 

Jaké použit vruty na sešroubováni dvou osb desek?

  

OSB desky patří k vyhledávaným materiálům, a to především z toho důvodu, že je lze použít k mnoha účelům. Nejčastěji se OSB desky setkáváme při řešení podlah, ale jejich využití je skutečně různorodé. Velmi často se sešroubovává více vrstev tohoto materiálu. Je však nutné si dát pozor na správný výběr vrutů. U více vrstev sešroubovaných desek hrozí do budoucna riziko, že budou vydávat nepříjemné zvuky či přestanou být funkční a bude nutné provést renovaci. Jaké vruty je vhodné použít pro sešroubování desek?

Zapomeňte na obyčejné šrouby, které nalezneme ve výbavě každého kutila

Jak již bylo zmíněno výše, OSB desky jsou často využívány při tvorbě podlah. Je dobré myslet na to, že podlaha je extrémně zatěžovanou plochou, proto je třeba zajistit všemi dostupnými prostředky, aby nám co nejdéle vydržela v perfektním stavu. Pokud na sebe umístíme více vrstev OSB desek a tyto sešroubujeme obyčejnými šrouby, a to ať už se jedná o klasiku či samořezné, nemusíme se do budoucna dočkat zrovna ideálního výsledku. V úvahu přichází samozřejmě možnost povolení vrutů či jejich koroze, která může mít za následek jejich poničení a snížení funkčnosti. Nekvalitní vruty nám navíc mohou OSB desky při montáži nežádoucím způsobem poničit, což nám přidělá další práci související s opravou.

Speciální vruty jsou mnohem lepší volbou

K dostání jsou na českém trhu speciální vruty do dřeva, které mohou být mnohem vhodnější volbou. Speciální vruty lze použít k sešroubování OSB desek bez nutnosti předvrtání, což samozřejmě zrychlí i ulehčí celou montáž. Závity takovýchto vrutů jsou částečně frézující. Lze je samozřejmě zakoupit v různých velikostech přesně dle vašich potřeb. Takovéto vruty snesou mnohem větší zátěž, jelikož jsou vyrobeny z odolných materiálů. 

Na co si dát při sešroubovávání desek pozor?

Kromě výběru vhodných vrutů je důležité myslet i na správné rozmístění vrutů na celé ploše. V zásadě platí, že pokud si zvolíme určitou vzdálenost mezi jednotlivými vruty, měli bychom tuto dodržet v případě celé plochy. Dále je vhodné si dát pozor na správné dotažení vrutů. A zapomenout nesmíme ani na vytvoření dilatační spáry, které zabrání nežádoucímu poškození desek. 

Nejste si jisti výběrem? Raději se poraďte..

Pokud si nejste jisti výběrem vhodných vrutů, je lepší se poradit s odborným pracovníkem dané obchodu, kde je budete chtít kupovat. Prodejci mají samozřejmě přehled o vhodnosti použití různých typů vrutů s nejrůznějšími materiály, takže vám dovedou poradit s výběrem těch nejvhodnějších vrutů, jež budete k sešroubování OSB desek potřebovat. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.6/5 (5 hlasů)