Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak nejlépe vyčistit žaluzie?

  

Jakým způsobem nejlépe vyčistit žaluzie? Tady skutečně platí, že každý, koho se zeptáte na radu, Vám poskytne úplně jiný recept. Jen stěží lze rozsoudit, který způsob je opravdu nejlepší. Na výběr totiž dostanete různé postupy doporučované oficiálními výrobci, ale stejně tak i řadu „vychytávek“, které kolují mezi lidmi. Je jen na Vás, kterým z nich se budete inspirovat.

Obvyklé metody čištění žaluzií

Ruční práce - Jak už to v životě bývá, ta nejúčinnější a nespolehlivější metoda je bohužel také nejpracnější. Potřebujete k ní jen vlhký hadr, kterým stíráte každou lamelu zvlášť, přičemž nevynecháte ani jednu stranu. Jedná se o spolehlivou metodu, která je však časově značně náročná. Pro dosažení co největšího čisticího účinku nezapomeňte do vody přimíchat chemické prostředky nebo obyčejný ocet.

Rychlé setření - Z toho důvodu se obvykle používá poněkud jiný postup, který je mnohem rychlejší, na druhou stranu ale také daleko méně účinný. Lamely se sklopí a tato plocha je setřena po jejich směru vlhkým hadrem. Musíte se však smířit s tím, že v místech, kde dochází k překrytí lamel, prostě nějaký ten prach vždy zůstane. Proto je nezbytné setřít tuto plochu i opačným směrem. Zde se přitom nevyplatí pospíchat, aby nedošlo k poškození lamel. Žaluzie tak poměrně rychle umyjete z obou stran a pak již jen stačí umýt skla oken, na nichž zůstávají zbytky vody a saponátu.

Odstranění prachových částic - Možná Vás to překvapí, ale při čištění žaluzií je možné využít i vysavač. Pokud tedy vlastníte takový, u něhož můžete regulovat sací výkon. Nasadíte na něj malý nástavec, jenž je primárně určený pro čalouněný nábytek, čímž docílíte toho, že se sníží výkon a prach ze žaluzií lze jednoduše vysát.

Pokud se budete ptát známých, je pravděpodobné, že někdo Vám doporučí i „zaručený“ způsob, který představuje sprcha. Nikdo Vám nemůže bránit žaluzie jednoduše sundat a vzít je do sprchy, pamatujte ale na to, že účinnost takového čištění bude o poznání nižší. Navíc ve vodě ze sprchy pochopitelně nejsou žádné odmašťovací přípravky, takže se nemůžete divit tomu, že žaluzie budou po této koupeli stále poněkud upatlané. Navíc si musíte dávat pozor na to, jaký proud vody na ně pouštíte, určitě netoužíte po tom, abyste lamely zničili.

Někteří lidé nedají dopustit na rukavice nebo na různé speciální kartáče, jimiž je možné umýt i několik lamel najednou. Práce bude kvalitní, musíte se ale smířit s tím, že do takového čištění investujete pár korun navíc. Tyto výrobky lze užívat nasucho i namokro.

Máte pravdu! Na co utrácet peníze za nějaké speciální rukavice, když je jednoduše můžete nahradit z domácích zdrojů. K tomu postačí vyhrabat někde nějakou starou rukavici nebo ponožku a můžete vesele stírat. Je jen na Vás, jestli tak budete činit nasucho nebo namokro.

Novinka v čištění žaluzií

Jestliže chcete jít s dobou a být, jak se dnes říká, in, můžete čistit žaluzie ultrazvukem! Zdá se Vám to podezřelé? Nic na tom není! Stačí je pouze ponořit do vodní lázně a prostřednictvím ultrazvuku vytvořit miliony bublinek, které špínu dokážou odloupnout. Háček tady ale je a není zrovna malý. Takové čištění provádějí pouze specializované firmy a účtují si za ně zhruba osmdesát korun za metr čtvereční! Podobné firmy Vám žaluzie vyčistí bez ultrazvuku i levněji, cena se pohybuje od deseti korun na metr čtvereční. Pamatujte ale na to, že se vždy myjí z obou stran, takže nezapomeňte násobit dvěma!

Naděje do budoucna

Neuspokojilo Vás ani jedno z těchto řešení? V tom případě musíte vydržet, protože se začíná blýskat na lepší časy! Na trhu se totiž objevují žaluzie, jež jsou již v průběhu výroby umístěny přímo mezi skla (tzv. meziskelní žaluzie). Zásluhou toho jsou plně využity izolační vlastnosti okna a na lamelách se špína neusazuje. Jestliže ale nehodláte kvůli žaluziím měnit okna, budete se muset spokojit s některou z nabízených variant, případně přijít sami s něčím novým!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články