Každý domácí kutil už se potkal s barvou aplikovanou pomocí spreje nebo stříkací pistole. Napadlo vás už, zda se takový sprej dá znovu naplnit?
Každý domácí kutil už se potkal s barvou aplikovanou pomocí spreje nebo stříkací pistole. Napadlo vás už, zda se takový sprej dá znovu naplnit?
Opakovatelně plnitelná nádoba (sprej) - obsahuje nádobu s vyměnitelnou stříkací hlavici. K této nádobě budete ještě potřebovat vzduchový kompresor nebo pumpu pro natlakování.
Řada lidí se snaží stříkací pistoli vyhnout při nárazovém použití, protože by ji po každé aplikaci museli komplikovaně čistit. Na druhou stranu poskytne stříkací pistole vysokou kvalitu rozprašování a tedy i nanášení barvy.
Sprej nanáší poměrně velké kapky takže se vám může stát, obzvláště nemáte-li zatím v ruce cvik, že víc barvy skončí v nejbližším okolí než na požadovaném předmětu. Při aplikaci dodržujte hlavně výrobcem doporučovanou vzdálenosti. Významně se dále výsledná kvalita nátěru odvíjí stejně tak i od toho, jaká je tryska.
Není to ale jediný jeho klad, z ekonomického hlediska představuje sprej samozřejmě alternativu taktéž výhodnější, na jednom balení oproti pistoli ušetříte. Pokud navíc bude sprej opakovaně plnitelný, náklady se nám vrátí tím spíše. Další předností je i hledisko ekologické, pokud prázdnou plechovku nevyhodíte, může vás těšit fakt, že se chováte šetrně vůči přírodě a neprodukujete žádný odpad. Jste-li zruční, takovýto vylepšený sprej lze v domácích podmínkách s minimálními vstupními náklady realizovat.
Autor: suju
Pokud jste si vzpomněli na letní období, kdy si pomoci sifonu (nebo jeho moderních alternativ, jejichž princip je v podstatě obdobný) naplníte nápoj CO2, což v něm vytvoří bublinky, máte bod. Obdobně lze plnitelnou bombičku s plynem použít právě pro výrobu domácího spreje. Do víka spreje se dá jeho původní mechanismus ze spreje a plnicí hrdlo ze sifonu. Zde je ovšem nezbytné zmínit nevýhodu ohledně hodnot tlaku, které nejsou konstantní. Jinými slovy na počátku je tlak vysoký, později znatelně klesá.
Pro ty méně zručné nebo pro všechny, kdo si na něco podobného netroufají, současné obchody tuto možnost nabízejí také. Sprej je možné natlakovat ruční nebo nožní hustilkou. Nepotřebujete k tomu tudíž nutně kompresor.
Přetlakování je vyloučeno díky ventilu, použití takovéhoto spreje je tak i v domácích podmínkách absolutně bezpečné. Zároveň obsahuje balení vyměnitelné trysky, které můžete použít na různorodé materiály, mimo barev se hodí na aplikaci olejů, vosků atd.
Jiní zruční tvůrci preferují mírně odlišný postup, k jehož realizaci potřebujete jen několik dalších pomůcek. Základem je ocelová pásovina, a to o průřezu 3x30 mm. Z té si zhotovíte jakýsi nástavec, do kterého vložíte prázdnou nádobku od jakéhokoli používaného (respektive již spotřebovaného) spreje. Vyrobený nástavec musí mít v dolní spojovací části otvor, kam se uchytí ventil z autoduše od nákladního automobilu. Na ten upevníte pryžové těsnění, což obstará spolehlivě běžné vteřinové lepidlo.
Pak už stačí do této konstrukce vložit nádobu a natlakovat, k čemuž opět budete potřebovat kompresor. Ten představuje nejvhodnější alternativu z hlediska výkonu i ceny, i když se pořizovací cena pohybuje v řádech tisíců korun. Pokud ho nevlastníte, nákup zvažte, investice se vám vyplatí. Pak už stačí jen doplňovat nátěrovou hmotu a samozřejmě lze takovýto sprej i znovu opakovaně natlakovat.
Opět se jedná o variantu z časového hlediska úspornější. V obchodech lze dnes již využít precizně nastavené služby, kdy vám namíchají požadovaný odstín, přičemž je možné koncovému zákazníkovi nejen dodat barvu například na natírání, ale rovnou si stejný odstín nechat naplnit do spreje přímo od profesionálů. Samozřejmě ale nutno přiznat, že z finančního hlediska vás tato možnost poněkud víc zatíží než výše uvedené řešení svépomocí.