Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak připravit vápno na bílení?

  

Vápno je stále ještě i v dnešní době jedním z nejpopulárnějších způsobů, jichž se využívá k vymalování chalupy. Svoje využití najde vápenný nátěr především venku, ale i v hůře větraných vnitřních místnostech, jako je sklep nebo koupelna. Vápno vyniká svojí odolností vůči vlhkosti a zároveň do značné míry dezinfikuje prostor i zdi. V dnešní době si lze zakoupit i tónovací barvy do vápna, jejichž zásluhou lze získat různé barevné odstíny.

Příprava vápna na bílení

Samotnému zpracování a ředění vápna při malování předchází výběr vhodné nádoby, do které je třeba napustit dostatečné množství vody. V průběhu natírání je nezbytné látku nepřetržitě promíchávat, čímž se zabrání usazování vápna u dna. Dnes jsou běžně k dostání i vápna, do nichž se přidávají některé látky, jež tento problém alespoň částečně řeší. Přesto nedá většina lidí dopustit na běžné hašené vápno. Dostatečné množství vody má zajistit, že výsledná hustota natěrací látky bude poněkud řidší. Do vápna je možné přidat i rozličné komponenty. Typickým příkladem je třeba sůl, jež se hodí při barvení vlhkého sklepa k tomu, aby se vlhkost nerozmáhala.

Bílení vápnem si žádá větší množství nátěrů

Doporučuje se natírat štětcem a vše důkladně roztírat. Jestliže této činnosti člověk nevěnuje dostatek pozornosti, může se stát, že se bude materiál odlupovat. Výsledek práce lze důkladně zhodnotit až po zaschnutí, protože v mokrém stavu vápno v podstatě nekryje. Obyčejně se užívá více nátěrů. Při bílení na nově naštukovanou stěnu se doporučují minimálně tři vrstvy. Platí, že vápenný nátěr je možné přibarvit jen za pomoci pigmentů odolných vápnu a pouze do světlého odstínu, když s větším množstvím pigmentu dochází k poklesu jakosti nátěru. Pigment není přidáván do vápenného mléka přímo, ale nejdříve je nutné ho pořádně rozpustit a rozmíchat ve vodě. Větší odolnosti proti otěru je možné dosáhnout přidáním mléka.

Bílení vápnem je ideální hlavně pro vlhké prostory

Z výše uvedeného je patrné, že vápnem není úplně jednoduché malovat. Je potřeba, aby bylo vápno dobře vyhašené a uleželé. Platí, že čím déle nátěr usychá, tím je to lepší pro výsledek. Vápno má tu vlastnost, že se poměrně rychle vsakuje, takže často dochází v místech spojů konkrétních tahů ke vzniku „kocourů“. Proto se vlhčí místnosti jako sklepy malují snáze než pokoje nebo fasády. K tomu, aby byl povrch bez stop štětky, se někdy ještě přestříká či přetře válečkem, jenž je potažený umělou kožešinou. Důraz by měl být kladen na hustotu. První nátěr by měl být velmi řídký. Někdy se do vápna přidává také roztok modré skalice, což se kladně odrazí v tom, že je potom malba tvrdší, bělejší a nepouští. Vápenné nátěry jsou tedy ideální hlavně v místnostech, v nichž by klihové malby zplesnivěly.

Bílení vápnem s využitím moučné kaše

Bílení vápnem se užívá ve vlhčích místnostech i kvůli tomu, že na něm nebují plísně. Protiplísňového účinku nátěru je možné dosáhnout přidáním herylu 80 nebo pentalidonu. Další z možných receptů tak spočívá v tom, že se hydraulické vápno promíchá s vodou na hustý roztok, v další nádobě se rozmíchá hladká mouka s vodou na hustou kaši. Moučná kaše se zalije horkou vodou, vydatně promíchá a přilije za nepřetržitého míchání do vápna. Tímto způsobem připraveným roztokem již je možné bílit. Hladké mouky je třeba asi půl kilogramu na deset litrů roztoku hydraulického vápna. Zápach po malování pomáhá odstranit nádoba s vodou, jež se nechá stát přes noc v místnosti. Pomáhá rovněž vařit ve vymalované místnosti silný ocet.

Vápno na bílení lze zakoupit i v obchodech

Jak již bylo zmíněno, vápno na bílení je možné také zakoupit. Jedním z výrobců je třeba společnost KITTFORT Praha, jejíž vápno na bílení je potřeba před použitím a naředěním pořádně promíchat, ideální je k tomu elektrické míchadlo. K zvýšení otěruvzdornosti se přidává asi 0,25 lněné fermeže na 10 litrů vápenné kaše. Výrobce doporučuje provést dva až čtyři tenkovrstvé nátěry s ohledem na nasákavost podkladu a způsob aplikace. Důležité je, aby byl podklad suchý, nosný a čistý bez nějakých mastných skvrn, plísní nebo prachu. Nerovnosti na zdivu je možné zatmelit s pomocí akrylátového tmelu, větší plochy pak malířskou stěrkou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.11/5 (46 hlasů)

Související články