Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak malovat akrylovými barvami?

  

Akrylové barvy jsou založené na vodní bázi a vyrábějí se ze syntetické pryskyřice a směsi pigmentů. K jejich ředění a vymývání štětců potřebujete jen vodu. Rychle usychají, po zaschnutí se neotírají a jsou odolné proti vodě.

Pro jejich míchání a přípravu budete potřebovat paletu, nejlépe dřevěnou. Používejte měkké přírodní štětce, které nezanechávají stopy. Hodit se vám bude závěrečný lak, který malbu chrání a zlepšuje její trvanlivost. Malovat můžete téměř na všechno – od silnějšího papíru, přes plátno, látku, lepenky, pěnovky, dřevěné desky až po zdivo. Před samotným malováním vyzkoušejte, jak akrylová barva s daným povrchem reaguje – naneste na podklad a nechte zaschnout.

Jak na to?

V zásadě existují dvě techniky, jakými můžete akrylové barvy používat – „olejová“ a „akvarelová“.

  • Olejová – akrylové barvy můžete používat stejně jako olejové a plně tak využívat jejich krycí vlastnosti. V tomto případě s nimi pracujte v husté formě, díky které můžete vytvářet různé otisky a textury. Buď barvu nanášejte na podklad hrubým štětcem, špachtlí nebo přímo z tuby, čímž vznikají plastické barevné struktury (technika impasto) nebo malujte mokrými barvami bez podkladových vrstev (technika alla prima).

  • Akvarelová – stejně jako akvarelové barvy můžete ty akrylové nanášet v transparentních vrstvách, kdy zaschlé vrstvy přemalováváte dalšími vrstvami. Akrylové barvy jsou stálé a spodní vrstvy tedy zůstávají nenarušené.

Závěrečné fixování

K závěrečnému fixování budete potřebovat tekutý lak a plochý štětec. Lak slouží nejen jako ochranná vrstva, ale dodává malbě lesk a pomáhá vyniknout barvám. Nechte malbu úplně zaschnout, vyčistěte ji od prachu a plochým štětcem nanášejte rovnoběžnými tahy lak. Postupujte od vrchu dolů, malbu mějte v horizontální poloze. Po zaschnutí naneste ještě druhý nátěr a nechte schnout ve vodorovné poloze.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články