Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Podbití přesahů střech - Jak na podbití střechy?

  

Rozhodnutí o přesahu střechy je velmi důležité. Větší přesah dobře chrání vnější stěny domu před nepříznivým počasím. Přesah ale může stavbu prodražit. Navíc se může snížit estetický pohled na dům. Pokud se přece jen pro přesahy rozhodnete, je dobré je podbít. Jaké materiály se na podbití dají použít a jak vůbec podbití provést?

Jakým materiálem střechu podbít?

Možností k podbití se nabízí několik. Využívají se plastové palubky, dřevěné palubky, OSB desky nebo CETRIS desky. Nedá se říct, který způsob je nejlepší. Záleží na vašem stylu a stylu vašeho domu a také na tom, kolik jste do podbití ochotni investovat.

Dřevo

Klasickým materiálem pro podbití je dřevo. Nevýhodou je, že dřevěné podbití se musí pravidelně udržovat, aby nedošlo k jeho ničení. Je třeba pravidelně dřevo natírat, aby nepodléhalo plísním a vlhkosti.

Plast

K tradičnímu dřevu jsou v opozici právě plastové palubky. Ty mají oproti těm dřevěným mnoho výhod. Hlavní výhodou je vysoká odolnost proti nepříznivému počasí, mrazu, hnilobě, plísni a vlhkosti. Životnost plastových palubek mnohonásobně převyšuje životnost palubek dřevěných. Navíc vám odpadá starost s údržbou a povrchovými úpravami. V neposlední řadě je jejich výhodou nízká hmotnost a snadná a rychlá montáž.

Nevýhodou je, že plastové palubky se musí vždy skladovat v suchu, stínu a na rovném a pevném podkladu. Nikdy je nesmíte vystavit přímému slunci a při teplotách nad 26°C se nedoporučuje jejich instalace, jelikož by mohlo dojít k jejich deformaci. Stejně tak není dobrá instalace při teplotách nižších než 5°C, protože palubky mohou popraskat.

OSB desky

Oriented Strand Board (OSB) je deska lisovaná pryskyřicí z orientovaných štěpek z jehličnatého dřeva. Na OSB deskách se dá provádět i povrchová úprava, např. malováním, lazurováním, lakováním nebo tapetováním. OSB desky se využívají díky skvělým izolačním vlastnostem a odolnosti proti požáru.

CETRIS desky

Cementotřískové desky CETRIS jsou materiálem na bází dřeva, které se vyrábějí lisováním dřevěných třísek, vody, cementu a několika hydratačních přísad. CETRIS desky jsou odolné vůči plísním, vlhkosti i požáru. Jsouekologické a hygienicky nezávadné. Jejich výhodou je také dobrá zvuková izolace.

Čtěte také: Venkovní nátěry podbití

Ukázky

Podbití střechy

Jak na to?

Firma, nebo svépomoc

Na podbití střechy si můžete samozřejmě najmout firmu. Ta přiveze vámi zvolený materiál a podbití provede profesionálně. Samozřejmě za nějaký ten peníz navíc. Podbití ale zvládnete i svépomocí. Nejjednodušší variantou je podbití palubkami, protože nebudete potřebovat žádné speciální nářadí, vystačíte si s kotoučovou pilou na dřevo či plasty (podle materiálu palubek). Dále budete potřebovat sponky a vruty na uchycení.

Systém pero-drážka

Nejběžněji využívaný systém podbití je tzv. pero-drážka. Palubky zarovnané na potřebnou délku vkládáte do dokončovacích profilů. Jakmile vložíte první palubku do okrajového profilu, musíte odříznout pero. Další palubky se pak do sebe montují systémem pero-drážka a upevňují se ke krovu (alespoň každých 30 cm). Palubky vkládejte tak, aby drážka byla směrem dolů a pero směřovalo nahoru. Dobré je vkládat větrací palubky, aby později docházelo k odvětrávání prostoru.

Na co si dát pozor

Palubky nedotlačujte silou, jen je do sebe volně zasouvejte. Do profilů je nevkládejte nadoraz, ale nechte vůli zhruba 5 až 10 milimetrů (při montáží pod 10°C mezery 10 mm, při montáži nad 20°C mezery 5 mm).

Doporučuje se také nechat mezeru při zasouvání jednotlivých palubek do sebe. Ta by měla být zhruba 1 milimetr u světlých a bílých palubek a zhruba 2 milimetry u tmavších odstínů. Případné viditelné spoje nebo mezery mezi profily lze zakrýt silikonem v barvě palubky.

Už víte, jaký způsob podbití si zvolíte?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.18/5 (17 hlasů)





Související články