Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Venkovní nátěry na podbití střechy

  

Dřevo patří mezi nejstarší stavební materiály. Má všestranné využití, skvěle se renovuje a především lahodí oku i po designové stránce. Jeho podmanivost si získala celou řadu příznivců. Svou hlavní roli nalézá jak ve vnitřních, tak i venkovních prostorách.

Vyrábí se z něho prvotřídní nábytek, oblíbené hračky nebo fasádní dekorace a o té bude dnešní článek. Především pak si prozradíme vše o venkovních nátěrech.

I přes to, že se v průběhu lidského a společenského pokroku navyšovaly nároky na bydlení a jeho vzhled, od dřeva jako materiálu se neodvracíme. Naopak je stále přitažlivější a žádanější jak majetnými, tak obyčejnými lidmi. Aby nám dřevo sloužilo několik desítek let, musíme k němu přistupovat se vší pečlivostí. Bez nátěru nedokáže přežít několik zimních sezón, proto se zaměřte na následující rady a nezapomeňte na nic důležitého.

Vlastnosti venkovních nátěrů

Dřevo se sice skládá z několika milionů buněk a poskytuje svým majitelům odpovídající houževnatost a pevnost. Nedokáže se však bez řádné ochrany ubránit všem vnějším vlivům. Venkovní nátěry tak zajišťují navýšenou ochranu před působením nežádoucích faktorů., které do by do jisté míry dřevo poškodit nebo dokonce nenávratně poničit. Venkovní nátěry tak poskytují ochranu před UV zářením, vodou, parazitujícími rostlinami, mrazem i povětrnostním vlivům.

Štětec

Druhy venkovních nátěrů

  • Laky - spadají mezi transparentní bezbarvé povrchové úpravy, mezi které patří syntetické, polyuretanové, dvousložkové nebo rozpouštědlové varianty. V případě, že je dřevěný materiál vystaven povětrnostním vlivům, je nutné ho ochránit před UV zářením za pomocí přídavku UV absorbérů. Běžně se natírá pouze jednou tradičním štětcem, je však nutné počítat s častější opravou. Laky navíc nejsou doporučovány pro použití ve venkovním prostředí.
  • Silnovrstvé lazurovací laky - do této skupiny nátěrů řadíme polomatné alkyduretanové rozpouštědllové silnovrstvé a silnovrstvé tixotropní lazury. Ve své podstatě se hodí na jakékoliv podbití střechy, které zasahuje i do fasády. Tento typ nátěru omezuje stékání a poskytuje dlouhodobou houževnatou ochranu. Natírá se třikrát štětcem.
  • Lazurovací nátěry - tenkovrstvé lazurovací nátěry jsou z hlediska funkčnosti nejvhodnějším venkovním nátěrem. Tradičně zhotovené podbití střechy není nikterak extrémně namáhané a ve většině případů je i ukryté před dopady slunečního záření. Při použití kvalitního tenkovrstvého nátěru získáte dokonalou ochranu bez nutnosti obnovy až po dobu 20 - 30 let.
  • Kryvé nátěry - se hodí pro renovaci a všem kutilům, kteří hledají možnost, jak zcela zakrýt původní přírodní vzhled. Pokud se vám design podbití střechy nelíbí, lze ho natřít unikátním nátěrem s maximální kryvostí.

Starý popraskaný nátěr

Životnost nátěru

Životnost nátěrů je samozřejmě hodně důležitým parametrem, podle něhož děláme konečné rozhodnutí. Hodně záleží na finančních možnostech. Životnost uvádějí výrobci přímo na výrobku, ověřte si jí ještě před samotným nákupem.

Aplikace venkovního nátěru

Venkovní nátěr provádíme vždy na vybroušený povrch zbavený všech nežádoucích trhlin. Ještě před tím, než se pustíte do práce, je nutné exteriérové palubky napustit penetračním nátěrem, což prodlouží celkovou životnost nátěru.

Obnova nátěru

Pokud si povšimnete praskání nátěru, je nutné okamžitě zasáhnou a nátěr renovovat. Do prasklin se velmi jednoduše dostane vlhkost a ta po čase dřevo znehodnotí. Pokud jste použili tenkovrstvý lazurovací lak, jednoduše odloupněte a palubky vybruste. Následně přetřete znovu. Ostatní typy nátěru vyžadují pracnější postup ve smyslu odlupování a broušení.

Venkovní palubky patří k nedílným součástem vzhledu mnoha domů. Aby vám sloužila dlouhá léta bez jakýchkoliv problémů, nezapomeňte je ošetřit kvalitním nátěrem. Raději si připlaťte a zajistěte tak svému domu odpovídající vzhled.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)





Související články