Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Čím připevnit palubky podbití střechy?

  

Ať už jsme si postavili dům, terasu, pergolu, zastřešili balkon nebo jsme si koupili chatu, doporučuje se poté podbití střechy, a to hned z několika důvodů... Nejzásadnějším však je, že podbití střechy chrání fasádu před nepříznivým počasí, jako je déšť, kroupy apod....

Jedno je jasné, u podbití musíme sáhnout hlouběji do našeho rozpočtu, jelikož se jedná spíše o dražší záležistost. Podbíjet střechu můžeme plastovými nebo dřevěnými palubkamiOSB deskami a jiným podobným materiálem. Nakoupený materiál na podbití střechy se odvíjí od našich naspořených financí, naší fantazie a celkového stylu domu.

Možnosti kotvení

K uchycení palubek je možné využít několik způsobů:

  • hřebíky
  • nastřelovací sponky
  • vruty
  • šrouby
  • speciální montážní plíšky pro skryté spoje

TIP: Povrchová úprava kotvících prvků musí být z kvalitní korozivzdorné oceli.

Dřevěné nebo plastové palubky?

Dřevo

Pokud se rozhodneme pro klasické dřevěné palubky, musíme počítat s pravidelnou údržbou.

Dřevěné palubky v obalu

Plast

Plastové palubky nabízí více výhod a momentálně jsou i oblíbenější variantou mezi domácími kutily. A to nejen díky vysoké odolnosti materiálu proti nepříznivému počasí, vysokému mrazu, hnilobě, plísním, vlhkosti a dalším nepříjemnostem. Narozdíl od těch dřevěných se pyšní vyšší životností, nulovou údržbou a nulovými povrchovými úpravami. Kromě toho, mají nízkou hmostnost, takže jejich instalace je poměrně rychlá a především snadnější než u klasických dřevěných palubek. Plastové palubky se nedoporučují instalovat, pokud přímo svítí ostré slunce nebo naopak přituhují mrazy. Rozmezí se stanovuje na 5-25°C. Takové stupně jsou ideální pro montáž plastových palubek.

Firma nebo instalace svépomocí?

Firma

Pokud si na práci sjednáme firmu, můžeme počítat s profesionálním přístupem k práci, avšak budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy. Přeci jen dobře odvedená práce se musí náležitě finančně ocenit a firmy na trhu to dobře ví. Výhodou je rychlost a preciznost, zároveň i náš ušetřený čas...

Svépomoc

Palubky, ať už dřevěné nebo plastové, můžeme samozřejmě aplikovat i svépomocí nebo za pomoci kamaráda. Při trpělivosti a pečlivosti dosáhneme stejných nebo alespoň hodně podobných výsledků jako se specializovanou firmou, jen nám práce potrvá déle než profíkům.

Samotná montáž palubek svépomocí...

Na podbití palubkami nepotřebujeme ani žádné speciální nářadí, postačí nám pouze kotoučová pila na plast nebo dřevo, podle vybraných palubek, dále sponky a vruty na uchycení.

Pro uchycení palubek je znám systém Pero-drážka nebo klasický systém uchycování každé palubky zvlášť tak, jak to znají starší generace.

P+D palubky

Systém Pero-drážka funguje tak, že palubky si nařežeme na délku, kterou si určíme, a kterou potřebujeme. Jednotlivé palubky vkládáme do tzv. dokončovacích profilů, jinak řečeno speciálních lišt, které vypadají stejně jako jakékoliv jiné lišty. Tímto systémem se palubky montují do sebe, můžeme také říci, že je do sebe zacvákáváme/zasouváme. Poté palubky upevňujeme ke krovu (např. po 20-30ti cm). Vkládáme dále do dokončení a nezapomeňme, aby perko bylo směrem nahoru a drážka směrem dolů.

Palubky do sebe nedáváme silou, ale pouze je do sebe opravdu zasouváme. I v liště bychom měli nechat nějakou menší vůli, cca 5-10 mm a nedodáváme palubky přímo nadoraz. Mezi jednotlivými palubkami necháváme nepatrnou mezeru, která buď není ani vidět nebo ji zakryjeme poté silikonem.

Druhá metoda přichycení je velice podobná, ale potřebujeme k ní pouze hřebíky a kladivo. Nejde o nic jiného, než uchycení palubky po palubce ke krovu. Nepoužíváme tedy žádné lišty a momentální jiné vychytávky.

Nakonec palubky, pokud je třeba, zasilikonujeme, natřeme minimálně dvěma nátěry, popř. nalakujeme a máme hotovo! Někdy lze zakoupit palubky přímo v námi požadované barvě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.8/5 (10 hlasů)





Související články