Jak položit lepenku na střechu?

Asfaltová střešní krytina obvykle slouží jako řešení dočasné, nicméně velmi variabilní. Pokládku lze realizovat skutečně rychle i svépomocí. Jak na to?

Co je to asfaltový pás alias lepenka 

Asfaltové pásy, lidově též nazývané lepenka, se většinou skládají ze tří vrstev, a to povrchové úpravy, výztužné vložky a vrstvy krycí.

Někteří stavitelé také znají vžité označení IPA. Tento výrobek však není vybavený krycí vrstvou asfaltu, proto termínem IPA nelze označovat všechny asfaltové pásy.

Současný trh nabízí širokou škálu různých typů asfaltových pásů, které se od sebe liší účelem využití. Dostupné tak jsou tak pásy natavovací modifikované podkladové, natavovací oxidované podkladové a pomocné atd.

Tyto výrobky mohou sloužit jako podklad pro jiné krytiny, ale také plnit funkci samostatné svrchní vrstvy. Použitelné jsou asfaltové pásy kromě střech i na různé přístřešky, garáže atd. Chceme-li, aby nám takto konstruovaná krytina dlouho vydržela, důležitá je správná pokládka.

Příprava podkladu a výběr vhodného způsobu montáže

Ta obnáší v první fázi jednak přípravu povrchu, který by měl být rovný a suchý. Důležité je také vyčkat na vhodné podmínky, teplota doporučovaná pro montáž činí 5 až 10 °C v závislosti na typu pásu. Vždy je nutné respektovat pokyny výrobce.

Asfaltový pás je zapotřebí před pokládkou rovnoměrně rozvinout. Běžné se používají čtyři způsoby montáže. Jednak je to natavením k podkladu, dále je možné pokládku realizovat lepením. Jinou možnost představuje mechanické kotvení se svařením v přesazích. Poslední volbou může být volné položení se svařením v přesazích.

Nejčastěji využívaným způsobem pokládky je celoplošné nebo bodové natavování. Pohodlnější způsob pokládky dovolují moderní pásy, u nichž už stačí používat otevřený plamen jen v omezeném rozsahu, neboť jsou samolepicí.

Natavují se tak pouze v přesahu. Používají se všude tam, kde by mohlo plamenem dojít k poškození dřevěných či plastových konstrukcí. Jejich využití tak obvykle znamená časovou úsporu i nižší spotřebu plynu.

Správný postup montáže

Systémem pokládky se od sebe obě verze v zásadě neliší. Aby pásy adekvátně plnily svou funkci, je především nutné zachovat, přesahy. A to příčné nejméně 12 cm a podélné přesahy alespoň 8 cm. Spoje je taktéž nutno neorientovat proti vodě.

U natavovacích pásů je nutné použít i hořák o optimálním výkonu. Celoplošné natavování vyžaduje výkon nejméně 75 kW. Hořáky by měly být odpovídající délky s odpovídajícím zvonkem. Natavování je zapotřebí provádět intenzivně, ale krátce. Mohlo by jinak dojít k poškození nosné vložky.

Toto řešení je v praxi nejčastěji použito na střechy s mírným sklonem do 10°, případně na střechy ploché. Při dodržení technologického postupu však lze pásy použít i coby střešní krytinu na střechách plochých.

U střech se sklonem do 5° se pásy pokládají rovnoběžně s okapem. Jestliže sklon střechy je vyšší než 5°, měli bychom naopak respektovat položení ve směru kolmo na okap.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.81/5 (16 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články