Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak postavit přístřešek pro ovce?

  

Chov ovcí se stále těší velké oblibě. Není to však jen o tom mít ovce a vydělávat na nich, ať už produkcí vlny či mléka, nebo je mít jako náhražku za zahradní sekačku, kdy se nemusíte starat o sekání trávy, protože jí ovce spasou. Základem je zajistit ovcím pohodlí, příjemné zázemí a ty nejlepší podmínky. Jednou z nich je také vhodné ustájení.

Jak ustájit ovce?

Využívají se v podstatě tři základní způsoby ustájení - tím prvním je volné ustájení, tedy třeba v ohradě (na louce či zahradě), které je vhodné třeba v létě, avšak i v letních dnech se ovce ráda schová před sluncem, stejně jako v zimě před mrazem, i když jak víme, s klidem zvládne i teploty slabě pod nulou. Přesto jsou pro ně příjemnější ovčíny nebo přístřešky, a to zejména z důvodu hygieny, kterou je třeba dodržovat. Protože jen vhodné hygienické podmínky zajistí Vašim ovcím pevné zdraví. Pokud nechcete budovat rovnou ovčín, bohatě postačí vyrobit jim přístřešek.

Co by měl přístřešek splňovat?

  • funkčnost
  • jednoduchost
  • suché prostory
  • žádný průvan
  • vzdušnost
  • snadné větrání
  • komfortní úroveň kvůli hygieně

Máte-li k dispozici nějakou starou budovu, jako je stodola, kůlna či něco podobného, klidně jí můžete zrekonstruovat a přístřešek ovcím vybudovat tam, pokud ne, můžete ho postavit prakticky kdekoliv, kde budou vhodné podmínky.

Materiál pro přístřešek

Variant máte mnoho, ale nejčastěji se používá dřevo, cihly nebo plachty. Plachtový přístřešek je sice vyroben nejrychleji a jeho stavba je velmi jednoduchá, avšak v zimě by Vám v něm každá ovce umrzla, a pokud by to přežila, pak by měla podváhu a podlomené zdraví. Cihlový přístřešek trvá o něco déle, ale co se teplot týká, také to není ono. Zcela nejlepší a nejoblíbenější je ze dřeva. Dokáže poskytnout nejideálnější podmínky pro chov. Udržuje optimální teplotu po celý rok, stejně tak potřebnou vlhkost vzduchu.

Stavba a vybavení

Základním kamenem pro dřevěný přístřešek je kvádrová konstrukce, kterou sestavíte z dřevěných trámů. Jedna strana musí být otevřená, ostatní včetně střechy zadělejte deskami, stejné desky použijte i na střechu. Pokud to bude možné, udělejte střechu zkosenou, aby z ní mohla stékat dešťová voda či se z ní dal očistit sníh. Není na škodu udělat v přístřešku pevnou plnou podlahu, není to však nutnost, zároveň můžete přes desky na střeše položit ještě plech. Zapomenout byste neměli ani na potřebné vybavení - napáječky, žlaby, jesle a další. Už v průběhu stavby si rozmyslete, kde co umístíte, aby se zvířata snadno dostala k jídlu i vodě, ale zároveň jim zůstal potřebný prostor pro pohyb. Každá ovce by kolem sebe měla mít 1,5 metru čtverečního místa (pokud je březí, tak 2 metry), zatímco beran potřebuje 4 metry.

Další varianta dřevěného přístřešku

Chcete-li mít jistotu, že Váš přístřešek opravdu vydrží vše, můžete místo dřevěné, použít ocelovou konstrukci (kovový rám). Stěny místo desek vyplníte dřevěnými fošnami, které by měly být silné aspoň 2,5 - 3 cm. Jednotlivé fošny k sobě musíte připevnit pomocí šroubů. Na střeše je v tomto případě ocelový vazník a je tvořena trámy ze dřeva. Opět by měla být zkosená nebo jí můžete udělat rovnou, ale musí mít zadní spád kvůli stékání vody. Konstrukci přiděláte do země, k čemuž budete potřebovat ocelové trny.

Výbava pro ovce

Nejvíc vyhovující je pro ovce hladinová napáječka či žlab, které připevníte na stěnu přístřešku. Vyrábí se buď z plastu či z hliníku. Pro jehňata mějte po ruce krmnou a napájecí láhev. Nepostradatelný je také krmelec nebo jesle na seno. K tomu nezapomeňte dokoupit také držák solného lizu, ten je pro ovce také velmi důležitý. V potřebách pro zemědělce seženete i kusovou sůl určenou k lizu pro hospodářská zvířata.

Pár rad na závěr

Nezapomeňte, že takový přístřešek bude velkým lákadlem pro různé škůdce a hmyz. Vybavte se proto pastičkami na krysy a myši, odpuzovači hlodavců, mucholapkami a dalším. Pasti vždy umístěte tak, aby si o ně nemohla ovce ublížit. Není vhodné pokládat návnady, protože by je mohla některá z ovcí pozřít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.23/5 (13 hlasů)





Související články