Pomocí fixního držáku
První a nejjednodušší, a také cenově nejvýhodnějším řešením, je fixní držák na televizi. Jeho výhody jsou tedy jasné. Když se podíváme i na jeho nevýhody, musíme říci, že televize je pevně usazena na ploše vaší stěny. Nelze s ní nijak manipulovat, což může být problém, pokud jde o nastavení ideálního pozorovacího úhlu. Při montáži televize na zeď pomocí fixního držáku je třeba si přesně ujasnit, jak a kde bude televize umístěna a zda bude její sledování pohodlné. Jakékoliv budoucí změny a úpravy se bohužel neobejdou bez demontáže, opětovného vrtání a připevnění.
Pomocí polohovatelného držáku
Druhé řešení můžeme označit jako variantu standardní a stále více populárnější. Když se podíváte na nabídku držáků, budou ty polohovatelné převládat. Vycházejí v fixní varianty, ale přinášejí rozdíl v tom, že umožní televizi naklopit směrem nahoru, nebo směrem dolů. I když si ne úplně přesně vyměříte její polohu, je možné pozorovací úhel zlepšit optimálním, náklonem. Ten se provádí tak, že držák je pevně uchycen ke zdi a televize k němu. A právě jeho konstrukce umožní s televizí takto hýbat. Obvykle lze televizi naklopit o 10 – 20 stupňů.
Pomocí výsuvného polohovatelného držáku
Toto řešení je tím nejvšestrannějším, které existuje. Jde sice o variantu, která je nejdražší, ale na druhou stranu umožní umístit televizi do jakékoliv polohy. Když se podíváme na varianty pohybu, tak lze televizi:
- Naklápět nahoru a dolů
- Otáčet nalevo i napravo
- Oddalovat a přibližovat
Tato varianta se hodí tam, kdy je vaším, cílem dosáhnout vždy nejlepšího pozorovacího úhlu, a to podle místa, kde se zrovna nacházíte. Můžete ji natočit směrem ke křeslu, přitáhnout směrem ke vzdálenějšímu místu, nebo ji naklopit s ohledem na to, v jaké výšce jsou vaše oči. Optimální řešení pro náročné.
Na co hledět při výběru držáku?
Nerozhoduje jenom jeho ty, ale také jeho parametry. Ty jsou hned tři a klíčový podíl na nich má vaše televize. Proto je třeba mít nejprve jasno v nákupu televize a podle toho pořídit držák. Orientačním parametrem je úhlopříčka vaší televize, podle které se při výběru držáku doporučujeme orientovat.
Druhým důležitým parametrem je hmotnost vaší televize. Té by měl držák svou nosností odpovídat. Nevolte hraniční řešení, ale raději si nechte dostatečnou rezervu. Třetí věcí je zkratka označovaná jako VESA. Jde o standardizovanou rozteč šroubů, které slouží k uchycení televize k držáku. Dané rozměry rozteče na televizi a na držáku by měly plně korespondovat. Mnoho držáků dnes existuje ve variabilním provedení, kdy je na svislých konzolích řadě děr, díky kterým je možná montáž na televize s různou VESA roztečí. Rozsah rozteče na držáku by však měl stále odpovídat rozměru, který má vaše TV.
Použijte správný kotvící materiál
Konkrétní možnosti, jak připevnit televizi na zeď pomocí různých typů držáků, máme zmapovány. Roli zde hraje i to, z jakého materiálu je zeď, na kterou se bude držák a televize umisťovat. Hlavním parametrem je to, z čeho je vyrobena. Podle toho se následně zvolí typ vrutu a typ hmoždinky. Mezi nejznámější řešení patří:
- Ytong nebo beton
- Klasická nebo dutá cihla
- Sádrokarton
Držák na televizi je možné připevnit v podstatě na jakoukoliv zeď, pokud víte čím. Po zjištění konkrétního typu zdi doporučujeme vyrazit do železářství a nechat si doporučit optimální kotvící materiál, který držák i televizi udrží.