Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Venkovní vířivky: 20 faktů, které musíte znát

  

Pozitivní vliv hydromasážních van na lidské zdraví je faktem skloňovaným v různých zdravotnických článcích. Některé pojišťovny svým klientům vířivé koupele – vodoléčbu – dokonce proplácí. Než si pořídíte vlastní vířivou vanu, přečtěte si 20 faktů, které byste měli znát.

Vířivka (vířivý bazén, jacuzzi, spa, hottube) je koupací vana se vstřikovacím systémem s cirkulací vzduchu a tlakové vody. Umožňuje masážní a relaxační koupele.

zdroj: wikipedie

Venkovní vířivka

Autor: RAWArt

Fakta o venkovních vířivých vanách - šetřící čas i peníze

  1. Stanovení maximálního počtu osob, pro který je vířivka určena: uvádí-li výrobce max. kapacitu např. 5 osob, nemusí to znamenat, že jsou všechna sedadla pohodlná pro 5 dospělých osob průměrné výšky - obzvláště pak u rozměrově menších vířivek. Na rozměry sedadel se zeptejte prodejce.
  2. S lehátkem nebo bez? Nezvolíte-li vířivku s délkou lehátka zhruba odpovídající vaší výšce, nebude se vám v něm ležet pohodlně. Buď budete skrčení anebo budete „odplavávat“ podle toho, zda je lehátko spíše malé nebo spíše velké. Pohodlnost lehátka je nutné vyzkoušet při osobní návštěvě prodejny.
  3. Lehátka ve vířivce umístěná proti sobě zaberou spoustu místa. Vybíráte-li rozměrově spíše menší vířivku a výškou postavy jste spíše průměrní či nadprůměrní, pak dvě lehátka naproti sobě nejsou dobrou volbou. Lehátka budou nejspíše příliš krátká.
  4. Rozměrově větší vířivky bývají lépe uzpůsobeny vyšším postavám – jsou prostornější.
  5. Počet litrů vody, na něž je vířivka koncipována, není parametr, podle kterého lze vířivky jednoduše srovnávat. Různé vířivky mají různé rozměry a mohou mít sedadla zapuštěná jinak hluboko, což objem vody samozřejmě ovlivní.
  6. Toužíte po skutečně komfortní relaxaci i v zimním období? Pak vybírejte vířivé vany s výškou přes 96 cm. V nich vám voda zakryje ramena, která by v opačném případě čněla nad vodní hladinou, což je v mraze pocit, který není příliš příjemný.
  7. Venkovní vířivka do mrazivého počasí? Vířivky se dle jednotlivých výrobců odlišují konstrukcí a materiálem. Každá by mráz měla snést, ale teplotní podmínky české zimy nemusí odpovídat podmínkám např. ve středomoří. Vybírejte vířivky i podle jejich odolnosti.
  8. Vybavenější vířivé vany mají dvě a více hydromasážních čerpadel. Má-li vířivka jen jedno, intenzita proudu vody bývá za použití přepínače dělena na jednu a druhou polovinu vany. Koupete-li se ve více lidech a chcete mít na své straně silnější proud, můžete jej zcela odebrat svým společníkům. Lépe je tedy volit vířivé vany se dvěma a více hydromasážními čerpadly.
  9. Užijte si při koupeli zabudovanou audiovizuální techniku. Mezi standardní vybavení vířivek již patří reproduktory a dražší varianty lze pořídit i se zabudovaným televizorem.
  10. Výběr vhodného barevného ladění skořepiny může snížit viditelnost případných nečistot, které se na jejích bocích někdy zachytí. Nečistoty jsou nejvíce patrné na bílé a černé barvě a lehce se jich zbavíte setřením např. švédskou utěrkou.
  11. Rozhodujete se mezi vířivou vanou a bazénem? Pořiďte si tzv. swim spa – vířivku kombinovanou s bazénem.
  12. Zabudovaná či volně stojící? Některé typy vířivých van lze zabudovat přímo do země – jako bazén. Jedná se o variantu o něco více náročnou na přístup do vířivky a ven z ní. Volte usazení vířivé vany i s ohledem na své pohybové možnosti.
  13. Plánujete umístit vířivku pod pergolu či altán? Bude vám tak přístupná za jakéhokoliv počasí. Přijdete však o úžasný pohled na noční hvězdnou oblohu, kterou pod stříškou neuvidíte.
  14. Počítejte s dodatečnými náklady. Před usazením vířivé vany je zapotřebí připravit podloží tak, aby bylo dostatečně rovné a únosné, a zavést na toto místo elektrický proud.
  15. Některé typy vířivých van mají skořepinu vyrobenou ze speciálního materiálu, který je sám o sobě dostatečně únosný. Mohou být tedy postaveny i na ne zcela rovný povrch bez toho, aby došlo k její deformaci. Informujte se na tuto výhodu prodejce.
  16. Promyslete si případné osvícení plochy, na které bude vířivka umístěna – třeba luxusně působící světla zabudovaná v podlaze. Až se půjdete v noci koupat, nebudete muset tápat s baterkou. Osvícení je však třeba řešit dříve, než vybudujete plochu pod vířivkou.
  17. Zemskou přitažlivost neošidíte. Vodní hladina je vždy vodorovná a jakákoli nerovnost, na kterou jste vířivku usadili, bude po napuštění vody patrná.
  18. Nebudete-li vířivku zabudovávat do země a budete jí připravovat pevné a rovné podloží, máte dva způsoby. Buď ji umístit na betonovou plochu, kterou je před tím vhodné dokonale vybrousit a zarovnat nerovnosti, anebo položit na dlažbu (nalepenou třeba právě na betonové ploše).
  19. Před napuštěním vířivky zkontrolujte kvalitu napouštěné vody. Čerpáte-li ji ze studny, zaměřte se na zrnka písku a nečistot. Odpusťte proud vody přes bílé plátno a teprve poté jej pusťte do vířivky.
  20. Kvalitní filtrace udrží vodu po dlouhou dobu průzračně čistou. Problémem jsou však pleťové krémy, tělová mléka a líčidla. Stopy mastnoty na vodní hladině jednoduše vyfiltrovat nejdou.

Ať si již vyberete jakýkoli typ venkovní vířivé vany, čekají vás dny naplněné relaxací a odpočinkem, které vám jiná wellness procedura jen stěží poskytne.

Přejeme tu nejlepší volbu!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.36/5 (11 hlasů)





Související články