Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak sundat omítku?

  

Při rekonstrukcích domu či bytu často narazíme na nutnost odstranit původní omítku. Ale zejména u historických budov můžeme narazit na problém, že omítka je nahozena na zdech z různých materiálů a u každého typu zdi je nutno postupovat trochu jinak. Domy často vznikaly různými dostavbami a přestavbami, takže v jednom objektu lze narazit na kámen, klasickou cihlu, ale i hliněnou zeď.

Jak postupovat

Nejobvyklejší postup je ruční odstraňování za pomoci obyčejného zednického nebo elektrického kladiva. Někdo doporučuje i kovovou sekyrku. V každém případě se připravte, že je to fyzicky velmi náročná práce. Navíc i velmi prašná, takže je nutné používat vhodné oblečení, pevné boty a ochranné pomůcky jako brýle, masky a rukavice.

Drolící se omítka

Pokud je omítka takzvaně nafouklá a drolí se, její oklepání jde obvykle celkem snadno, protože pravděpodobně neobsahuje moc velký vápenný podíl. Oklepávejte tupou stranou kladiva tak, že postupně budete narušovat soudržnost kusů omítky a ta bude opadávat. Kusy, které zůstanou na stěně, od ní odsekněte ostrým koncem kladiva. Dávejte ale pozor, abyste nepoškodili zdivo.

Doporučuje se vyškrabat i spáry asi do hloubky 2 cm, aby nová omítka lépe ke zdivu přilnula. Zeď nakonec dočistěte ocelovým kartáčem. Jde to i ručně, ale nástavcem na vrtačce to budete mít hotovo rychleji. Na finální čištění použijte buď vysokotlaký čistič, nebo klasický rýžový kartáč (rejžák).  

Když spodní vrstva omítky drží na zdi jako lepidlo

Když se omítka sama nedrolí, ale její zpravidla nejstarší vrstva je na zdi doslova přilepená, musí nastoupit hrubá fyzická síla. Chce to čas, trpělivost a svaly. Někdo v takovém případě na odstraňování omítky dokonce rezignuje, jen ji zarovná a nahodí na ni novou vrstvu. Pokud se ale chcete dostat na holou zeď, budete muset postupně vyzkoušet různé nástroje, dokud se nepodaří odstranit omítku kompletně.

Není kámen jako kámen

V historických domech se vždy musí postupovat opatrně, ale u kamenných zdí si dejte ještě větší pozor, pokud ji tvoří pískovcové kvádry. Jsou křehké a příliš tvrdými údery nebo elektrickým kladivem byste mohli narušit nejen omítku, ale i celou zeď. Ani příliš drsné používání ocelového kartáče není pro pískovec vhodné. Pískovec chce jemné zacházení.

Hliněné nepálené cihly

Jednou z nejkomplikovanější zdí pro odstraňování staré omítky je stěna z nepálených hliněných cihel, tzv. vepřovic. Původní omítka bývá totiž obvykle nahozená na drátěném pletivu a drží pevně. Nejjednodušší je narušit vrstvu omítky kladivem a pak ji z pletiva postupně olupovat. Ale ne vždy je to skutečné pletivo, může to být i jen jakási kostra z hřebíků a mezi nimi napnutých drátů, někdy zpevněná ještě nečekaným materiálem, jako je třeba tér. Nechcete-li strhnout celou stěnu, musíte drátěný podklad po malých částech od zdi doslova odstřihávat. Sílu vyměňte spíše za šikovnost a trpělivost a nepoužívejte ani přehnaně ostré nástroje. Je to sice piplačka, ale zvládnout se to dá.

Úklid

Jakékoli odstraňování staré omítky znamená hlavně hodně suti a dalšího odpadu. Nezapomeňte si proto včas objednat kontejner na dovoz suti do sběrného dvora. Ale pozor, musíte mít v dokladech trvalé bydliště v daném městě, jinak vám odpad ve sběrném dvoře nepřijmou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (3 hlasy)





Související články