Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak na stavební desky? OSB, Fermacell, Cetris

  

Jak známo z médií, bydlení a zařizování je hra. Než však prostor k bydlení nabudeme, mnohé z nás čeká složitá cesta. Nejjednodušší a nejběžnější formou je koupě bytu či domu, složitější, avšak také dosti užívanou cestou k pohodlnému bydlení je stavba obytného objektu, případně jeho rekonstrukce.

V každém případě stavění již tak jednoduchou hrou není, ale ten, kdo se vyzná, může si nejednu pěšinku k vysněnému cíli výrazně zjednodušit a ulehčit.

OSB - FermacellCETRIS

Prodejci stavebních materiálů u nás současný trh docela dobře zásobují rozmanitým a progresívním sortimentem. Poptáváte cenově výhodné, kvalitní zboží s dopravou pro interiéry i exteriéry? Mělo by být určeno k montáži stěnových, stropních, střešních či jiných konstrukcí?

Máte další specifické požadavky na materiál, kvalitu, pevnost, vlastnosti? Obraťte se tam, kde panují odborníci na slovo vzatí a využijte kupříkladu stavebních desek, vhodných právě pro váš rodinný dům či byt. Znáte sádrokartonové desky, OSB desky, MFP desky, sádrovláknité desky Fermacell nebo Cetris desky na vnější opláštění? Každá z nich je známá svými specifiky, přednostmi a výhodami. Proto než si ze široké nabídkové škály vyberete a správně je použijete, zjistěte o nich co nejvíce.

OSB stavební desky

Patří k nejprodávanějším a nejpoužívanějším stavebním materiálům se širokým spektrem využitelnosti. Tyto dřevoštěpkové lisované desky z velkoplošných třísek vznikají spojením umělou pryskyřicí. Tvoří je tři vrstvy, které jsou k sobě kolmé.

Desky s pero drážkou lze jednoduše, přesně a pevně spojovat, jejich obliba stoupá díky výborným mechanickým vlastnostem – odolnost a pevnost vůči tlaku, vibracím, tahu a ohýbání. Proto jsou použitelné při suché výstavbě domů, dřevostaveb, nízkoenergetických stavbách či rekonstrukčních aktivitách. Jsou mnohem lehčí než cementotřískové profily a proto minimálně zatěžují konstrukce staveb. Mají velmi vysokou využitelnost (podlahy, bednění, stropy, podhledy ad.), lze je aplikovat také ve vlhkém prostředí, přes svou vynikající kvalitu jsou cenově dostupné a ve stavebnictví zvláště oblíbené.

Sádrovláknité desky Fermacell

Náleží k univerzálním stavebním deskám, slouží jako protipožární a akustický prvek, používají se k výrobě podlah, jsou vhodné i do místností s proměnlivou vlhkostí, koupelny a kuchyně nevyjímaje. Oproti sádrokartonovým deskám tyto desky jsou maximálně pevné, fungují též jako výborná zvuková a tepelná izolace. Vysokou odolnost poskytují zejména díky své struktuře – papírová vlákna se směsí sádry jsou pevně spjata, proto ve všech bodech mají stejné, stálé vlastnosti. Potřebujete dobrou akustiku a vynikající vzduchovou neprůzvučnost? Volte artikl značky Fermacell, použijete ho pro jakýkoli účel, vaše interiérové klima tím jenom získá. Jeho synonymem je pevnost (srovnatelná s pevností cihlových příček), odolnost, extrémní stabilita, ochrana proti požáru, dokonalé odhlučnění, tlumení zvuku a výborné akustické vlastnosti.

Cetris desky

Tyto cementotřískové desky jsou hojně využívány pro výrobu podlah, stěn, příček, podhledů, fasádní systém, k půdním vestavbám a podkrovním nástavbám nebo jako zahradní doplňky. Použít je lze pro technologické zpracování suchých výstaveb, dále pak v extrémních klimatických podmínkách, jelikož k jejich vlastnostem bezesporu patří pevnost, odolnost vůči vlhku, hmyzu a plísním. Jsou absolutně nehořlavé a splňují kritéria hygienické a ekologické nezávadnosti, neboť jsou prosty nežádoucích látek, ke kterým patří formaldehyd, azbest, odolávají také benzínu a olejům.

Cetris

K jejich výhodám je nutné připočítat snadnou opracovatelnost, možnost použití všech druhů dřevoobráběcích strojů (vrtání, řezání, frézování, broušení). Oblíbené jsou zvláště pro jejich vzdorování mrazu a plísním, proto patří na čelní místa žebříčku stavebních desek. Vyrábějí se ve standardních tloušťkách, od 8 až do 32 mm. Výběr dekoru desek je velice široký, profily mohou být vyrobeny například v imitaci dřeva, omítky, břidlice, pročež mohou být aplikovány jako fasádní obkladový materiál v exteriéru i interiéru.

Pomocníci, kteří se vyplatí

Všechny druhy stavebních desek jsou pro stavbaře jistě zajímavé, a to zpravidla z hlediska jejich výhod:

  • žádané mechanické vlastnosti
  • design dle potřeby
  • zajímavé a žádoucí ceny
  • izolační, akustické a tepelné vlastnosti
  • hygienický, zdravotní a ekologický aspekt
  • možnost prostupování běžné vlhkosti
  • stabilita
  • jednoduché použití, snadná a rychlá instalace, variabilita
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.5/5 (8 hlasů)

Související články