Můžeme však použít také PEX. Ten vychází cenově podobně, avšak jeho spojky jsou podstatné dražší. Vybudování rozvodu z PEX trubek je však jednodušší. K jeho instalaci jsou zapotřebí nůžky určené pro tento materiál nebo řezáček na měď a lisovačku. Ta se dá rovněž zapůjčit v půjčovně nebo přímo u prodejce. Na rozvody vody můžeme také použít měď nebo její kombinaci s plastem.
FIRMA VS. SVÉPOMOC
Rozvod si můžeme provést buď sami nebo jej svěřit některé z instalatérských firem.
Pokud se však rozhodneme pro druhou možnost, dbejme na to, aby pracovník měl potřebné zkoušky pro svařování daných materiálů. Ne vždy je toto totiž pravidlem.
Jestliže se do rozvodů pustíme sami, podobně jako u jiných stavebních prací je zapotřebí začít přesným a podrobným plánem. Ten by měl zahrnovat:
- nejen samotné rozvody trubek
- také upevnění a zapojení ohřívače vody, vodovodní baterie
- izolaci potrubí
Vodovodní rozvody mohou být vedené ve zdi, podlaze nebo instanční šachtě. Při plánování je nutno si ujasnit jakou variantu ohřevu vody si zvolíme. Připojení stojánkových, nástěnných a podmítkových baterií se totiž různí. Na základě vypracovaných plánů načrtneme na křídou průběh trubek. Podle nich jej pomocí ruční elektrické drážkovačky proříznem na požadovanou hloubku a upravíme sekáním. Poté důkladné změříme vývody zařízení, které plánujeme z vodovodnímu rozvodu připojit - toaleta, bidet, sprchový kout, vana, závěsný plynový kotel a další.
Izolace
Důležitá je rovněž důkladná izolace, která nám může ušetřit až 60 % tepelných ztrát. Pokud je kvalitně provedena, zaručí nám také ochranu proti mechanickému poškození potrubí. Izolačních materiálů se nám nabízí hned několik.
- K nejčastěji používaným patří lehčený pěnový polyetylen. Tento materiál se vyznačuje jemnou strukturou, díky které výrazně snižuje tepelné ztráty, zabraňuje kondenzaci vody na rozvodech a tlumí zvuky. Charakteristická pro něj je chemická a tvarová stálost.
- Dalším oblíbeným materiálem je syntetický kaučuk s uzavřenou buněčnou strukturou. Kromě interiérových i venkovních instalací vodovodních rozvodů se dobře hodí také na solární zařízení. Jeho tepelná odolnost je do 160 stupňů Celsia.
- K izolaci můžeme použít i kruhově extrudovaný polyetylen. V případě tohoto materiálu je teplotní rozsah od - 45 do 105 stupňů Celsia.
- Na vodovodní trubky se hodí rovněž klasická izolace skelnou vatou. Ta svou funkci plní i při extrémně vysokých teplotách kolem 350 stupňů Celsia. Na izolaci vodovodního rozvodu však lze použít speciální materiály. Mezi ně patří například hlinito - křemičitá vlákna, kamenná vlna či pěnové sklo. Tyto materiály se vyznačují především zvýšenou tepelnou odolností.
Vodoměry, regulace
Práci na rozvodu vody ukončíme nainstalováním ventilů a osazením vodoměrů.
Regulační ventily nám redukují průtok vody potrubím. Vyrábějí se hlavně z nerezové oceli, ale setkat se můžeme s výrobky z bronzu, titanu, tantalu a jiných materiálů.
Důležitý je také správný výběr vhodného vodoměru. Ten nám zaručí přehled spotřeby vody a tím správnost zúčtování plateb za její odběr. Na českém trhu najdeme dva základní druhy. Prvním z nich je lopatkový, který pracuje na způsobu pohybu lopatkového kola, které roztáčí proudící voda. Druhým je šroubový vodoměr. Zde voda roztáčí speciální šroubové kolo.