Rozlišujeme čtyři základní skupiny:
- OSB/1 jsou desky pro široké použití. Ideální jsou do interiéru
- OSB/2 se hodí k nosným účelům do suchého prostředí
- OSB/3 jsou desky, kterým nevadí vlhkost
- OSB/4 unesou velkou zátěž.
K nejpoužívanějším deskám v současnosti patří OSB/2 a OSB/3.
Montáž podlahy
Aklimatizace materiálu - Dva dny před montáží se doporučuje donést desky do místnosti, aby se srovnala jejich vlhkost s okolním prostředím. Samotná jejich pokládka se provádí na dřevěný rošt nebo vyrovnaný podklad.
Pod OSB desky dáme izolaci napr. mirelon jako pod klasickou dřevěnou plovoucí podlahu. Desky k sobě zasouváme co možná nejblíže, aby péra zajela do drážek co nejhlouběji. Takto pokládáme první vrstvu.
Pozor si musíme dát na správnou manipulaci. Může se totiž stát, že se poškodí péra tak, že již nepujdou zasunout do drážek. K zasouvání lze použít kousky OSB desek.
Druhou vrstvu pokládáme otočenou o 90 stupňů. Spáry musí být kolmo na sebe. Při instalaci desek používáme hřebíky, sponky nebo vruty. Mezi deskou a stěnou se doporučuje 15 mm mezera.
Struktura OSB desek:
OSB desky ve stropních konstrukcích
OSB desky se dají použít také na stropy. Tady je umísťujeme kolmo k stropním trámům. K tomuto účelu se hodí se desky s tlouštkou 15, 18 a 22 mm. Je nutné zvážit s ohledem na statické zatížení (ovlivňuje vzdálenost nosných trámů, velikost zatížení). V těchto šířkách jsou jejich rozměry převážně 1250 X 2500 mm.
- Pro správnou kontrukci se doporučuje osová vzdálenost nosníků 625 mm.
- Mezi deskami, které nejsou spojeny na perodrážku, zachováváme od stěny 15 mm dilatační spáru.
- Pokud desky montujeme hřebíky, je jejich délka 2,5 násobkem tloušťky minimálně však 50 mm.
- Jestliže jsme se rozhodli použít vruty, tak jejich rozměry by měly být 45 X 4,2 mm.
- Maximální rozteč hřebíků je 150 mm nebo 200 mm v poli při vzdálenosti alespoň 10 mm od okraje desky.
Stěny z OSB desek
Na stěny je vhodné použít desky tloušťky 12 a 15 mm. Tomu odpovídá rozměr 2500 X 1250 mm. Užívají se hlavně na uzavřené novostavby.
OSB desky se používají pro opláštění i vodorovné ztužení stěn tvořených rámovou konstrukcí z KVH hranolů. Tyto hranoly mají hned několik výhod. Není nutné je ošetřovat proti dřevokazným houbám a hmyzu a materiál se nekroutí ani nepraská.
Osbčka jsou ideální k zavětrování stavby. Díky ním lze do stěn šroubovat. Dokáží vytvořit vzduchotěsnou vrstvu., čímž nám do stavení nepotáhne. Při zavětrování nám plní statickou funkci.
K dřevěnému rámu je připevňujeme sponami a hřebíky. Pokud máme tloušťku desky 12 mm , délka spon by měla být 45 mm. Ty střílíme minimálně 20 cm od okraje desky.
Pro vytvoření parobrzdy použijeme desky OSB 4 PD 2500 X 625 mm. Veškeré spoje musíme přelepit parotěsnou páskou a to nejen pouze ty mezi deskami, ale také je nutné zamezit úniku na rozhraní
- podlaha - stěna
- stěna - strop
- stěna- šikmá střecha
Na elektroinstalaci je vhodné využít instalační předstěnu. Pokud již z nějakého důvodu musíme do stěny zasahovat, je dobré použít certifikované parotěsnící manžety, které otvor opět spolehlivě utěsní. Netěsnosti zjistíme pomocí Blower Door testu.
Jak vidíme OSB desky mají mnoho použití. Ať už se je rozhodneme využít kdekoliv, oceníme dobré vlastnosti materiálů a celkem snadnou montáž.