Jak rozebrat pákovou baterii?

Páková baterie představuje moderní typ, oblíbený zejména pro svou spolehlivost a úsporu vody i energie. Často zde však dochází k poškození kartuše, která míchá teplou a studenou vodu a navádí ji do výtokového raménka. Mezi příčiny patří například agresívní prostředí. Dochází pak k protékání vody pod pákou, která mnohdy drhne. Chybí - li na přívodu filtr nečistot, do baterie se dostávají drobné částečky, které se usazují mezi keramické desky kartuše a poškozují její povrch.

Výměna kartuše

Při poškození pákové baterie není nutné kupovat hned novou, mnohdy stačí pouze vyměnit kartuš. Náklady na její pořízení se liší. Pohybují se od 500 Kč až po částku přesahující 1000 Kč u známých německých výrobců. V každém případě je to nepoměrně nižší suma, než je cena nové pákové baterie. Jednotlivé typy kartuší zpravidla pasují hned do několika typů, proto se dá sehnat také do starších již nevyráběných modelů.

Postup při výměně

Špičkou nože nejdříve vyjmeme ozdobnou plastovou krytku. Ta se nachází u většiny pákových baterií na čelní straně pod pákou. Pod plastovou krytkou nalezneme montážní otvor. Poté nejlépe šestihranným klíčem vyšroubujeme červíka. Po jeho demontáži opatrně směrem vzhůru vytáhneme páku z těla baterie. Ovládací páčku kartuše jistí šroub. Abychom jsme se k ní dostali, musíme odstranit pochromovanou plastovou objímku zaklapnutou do kovového těla armatury. Pak nám již nic nebrání ve vyjmutí poškozené kartuše. Na jejím spodním konci najdeme gumové těsnění, které přiléhá na otvory v keramické desce, kde se přivádí teplá a studená voda, která se pak smíchaná odvádí dále do kohoutku. Závada však nemusí být vždy pouze v kartuši. Nezřídka se stává, že je poškozeno těsnění po obvodu keramického tělesa. Pečlivě proto také zkontrolujme jeho stav. Když už máme baterii rozebranou, vyčisťme rovněž sítko perlátoru.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.08/5 (13 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články