Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak dlouho schne silikon?

  

Tyto polymery se vyznačují stálými vlastnostmi a odolností vůči výkyvům teplot. Proto našly využití v různých oblastech. Jsou proto součástí past, olejů, laků, tmelů, ale používají se také k výrobě prsních implantátů, koupacích čepic nebo ploutví.

Silikonová lepidla a tmely

Pro všechny povrchy kromě betonu je určen silikonový tmel Loctite 594, který dobře tvrdne i při extrémních teplotách. Tato nestékavá bílá pasta je odolná vůči oleji, glykolu a vodě. Široké použití má také podobný výrobek SI 595. Pro své vlastnosti je vyhledávaným pomocníkem při tmelení a opravách karosérií.

Na utěsnění umyvadel, van a dalších druhů sanitární techniky je vhodný Ceresit. Ke stejnému účelu jsou určeny acetátové silikonové tmely řady Silirub, které lze rovněž použít k tmelení spár vystavených zvýšené vlhkosti. Své využití proto našly také při sklenářských pracích.

Silikonová lepidla a tmely ocení i akvaristi, teraristi nebo podnikavé děti. K lepení skla je vhodné lepidlo Hobby od firmy Dupla. Jedná se o vysoce elastický výrobek odolný vůči povětrnostním podmínkám a stárnutí. Podobné vlastnosti mají také další druhy akvarijních lepidel. Na pěnovku, papír, plast či karton se skvěle hodí APLI. Neobsahuje metanol a splňuje směrnici o bezpečnosti hraček.

Tvrdnutí silikonu

Silokonová lepidla a tmely nanášíme zásadně na zcela čistý povrch, bez volných částic prachu, mastnot či oleje. Při výběru vhodného druhu je nutno vzít v potaz nejen materiál, ale důležitá je také velikost lepené plochy případně velikost zanášených spár. Tvrdnutí silikonu ovlivňuje hlavně teplota a vlhkost. Liší se také podle konkrétního výrobku. Povrchová slupka se zpravidla vytvoří do 13 minut. Rychlost vytvrzení pak je cca. 24 hodin avšak pouze za předpokladu, že teplota v místnosti je 23 stupňů a 50 % vlhkost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (32 hlasů)

Související články