Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak utěsnit vchodové dveře pomocí těsnění?

  

Netěsnící okna a dveře jsou příčinou chladu, a to i v případě, že topíme na vysokou teplotu. Předejít tomu lze jejich výměnou nebo úpravou těsnění. Rozhodneme - li se pro druhé řešení, zjistěme si nejdříve přesné místo úniku tepla. K tomu nám dobře poslouží svíčka nebo zapalovač. V případě dobrého utěsnění nám plamen hoří rovně. Pokud ale plápolá do strany, nebo je sfouknut, nachází se na tomto místě průvan. Není to nic neobvyklého zejména u starších dveří, které se častým používáním či vlivem vlhka nebo vyšších teplot mohly poškodila, a proto již patřičně nedovírají.

Pryže nebo pěny

K utěsnění dveří se v dnešní době používají hlavně pryže a pěny. Tyto materiály mají komůrky vyplněné vzduchem, díky čemuž přilnou při zavření dveří těsně k rámu. Levnější typy se pouze přilepí. Samozřejmě nejdříve je třeba vše řádně připravit.

Dveře je nutno důkladně očistit a odmastit, aby těsnění dobře přiléhalo. Delší životnost bude mít ve vyfrézované drážce. Těsnění můžeme koupit v různých délkách, které zpravidla začínají na 10 metrech. Tvar řezu se označuje písmeny, které profil svým vzhledem připomíná.

Důležité při výběru jsou také rozměry těsnění. Příliš úzké nám náš problém s průvanem nevyřeší, pořídíme - li si naopak široké těsnění, můžeme mít problémy se zavíráním dveří, případně je vůbec nezavřeme. Největší mezery bývají dole u prahu. V případě, že jej vůbec nemáme, je vhodné si ho vybudovat. Už jen tím snížíme prostor pro pohyb vzduchu. Tento problém lze vyřešit namontováním zástěrek. Ty mohou být zafrézovány do dolního okraje dveří, nebo se montují na jejich zadní stranu. Dalším účinným způsobem jsou těsnící kartáčky samopadacího systému. Při otevření dveří se zasouvají do korpusu a při jejich zavření se naopak vysunou a výtečně plní svou izolační funkci. Vybrat si můžeme s navrtávacích a nalepovacích typů. Zakoupit lze také pevné kartáčky, což je výrazně levnější alternativa k již dříve zmíněnému samopadacímu systému.

Výrobci

K utěsnění dveří se dobře hodí výrobky firmy Tesamoll.

Na českém trhu nalezneme samolepící gumové D, E a P profily, které jsou vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům, UV záření a ozónu. Životnost těchto produktů je okolo osmi let.

Tesamoll nabízí také samolepící kartáčové lišty, které jsou účinné u mezer do 15 mm. Instalace je velmi snadná a obejde se bez použití šroubů a hřebíků.

Dobrou službu poskytují rovněž těsnění vyrobená z pryže EPDM. Sehnat je můžeme také ve vyztuženém provedení, díky kterému se zvyšuje jejich odolnost.

Kvalitní jsou i těsnění z PVC materiálů.

Také silikon se využívá při izolaci. Vyznačuje se především dlouhou životností, zvýšenou odolností pro UV záření, tvarovací pamětí a kvalitními estetickými a zvukoizolačními vlastnostmi.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.93/5 (14 hlasů)





Související články