Bazén

Jak provést odvodnění podlahy pod bazénem

Pokud si chcete pořídit bazén na zahradu, určitě budete stát před náročným rozhodováním, jaký typ pro vaše potřeby zvolit. V dnešní době je k dostání celé spektrum různých variant od velmi jednoduchých sestav, jež vyžadují pouze minimální zásah do terénu, až po klasická hloubená řešení pevné betonové skořápky, které je však výhodné svou pevností a dlouhou životností, a také velkou tvarovou variabilitou. Rozhodnete-li se na zahradě vybudovat bazén klasický je nutné o něm uvažovat jako o trvalém stavebním objektu, který musí být správně osazen do terénu.

10 tipů, co dělat s bazénem v průběhu letní sezóny

S bazénem na zahradě si lze užít spoustu zábavy, osvěží vás v horkých dnech a vyblbnout se v něm dokáží nejen děti. Bazénu je ale nutné také věnovat dostatek péče, stejně jako všemu, co chcete, aby vám dobře a dlouho sloužilo. 

Jak najít díru v bazénu

Léto už klepe na dveře a venkovní radovánky v bazénu jsou konečně tu! Máte-li na zahradě nafukovací bazén, jistě jste už někdy zažili tu nepříjemnou situaci, kdy jste zjistili, že v bazénu je díra a vzduch, či dokonce voda uniká. Jak takovou situaci rychle a efektivně řešit svépomocí? Základem je, co nejrychleji zjistit místo, kde je bazén poškozený. V tomto článku se dozvíte pár praktických tipů a triků, jak díru co nejrychleji najít a jak ji odstranit.

Kdy je čas stavět bazén a s čím začít

Kdo by nechtěl mít na zahradě vlastní bazén? Jen tak si večer po práci skočit do plavek a užívat si pohody ve vodě. Postavit bazén ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. V dnešním článku vám poradíme, kdy a kde si postavit bazén a tipy, jak začít.

Jak předejít prasknutí bazénu?

S koncem léta přichází kromě jiného také starost o náš bazén, který nám dělal společnost po celé léto a byl naším převážným útočištěm v parných letních dnech. Mnoho z nás si ovšem často neví vůbec rady s tím, jak správně svůj bazén zazimovat a předejít tak nepříjemnému prasknutí bazénu či jeho zamrznutí. Pro ty, kteří se nechtějí spoléhat na profesionální firmy, které bazény pravidelně zazimují, a naopak se chtějí spolehnout především sami na sebe, máme hned několik tipů, jak správně zazimovat svůj bazén a předejít tak jeho prasknutí.

Jak připravit bazén na zimu?

Krásné a teplé léto se nachýlilo ke svému konci a bazén na naší zahrádce zažil velké množství úžasných radovánek. Posloužil jako prostředí pro relaxaci dospělých, ale také jako místo pro hrátky malých i větších dětí. A protože jej chceme využívat i v další sezóně, tak si zaslouží poctivou péči. Jak tedy připravit bazén na zimu?

Jak a čím oplotit bazén?

Pro letní období je typické koupání v bazénech. V nejteplejších dnech většina rodin vyráží na veřejná koupaliště, která tak praskají ve švech a neposkytují dostatečné soukromí. A to mnoho lidí vede ke koupi bazénu na zahradu, kde je dostupný celé rodině i návštěvám. Ale pozor, právě tady musíme myslet na děti a jejich bezpečnost. A právě to je důvod k zamyšlení se nad otázkou jak a čím oplotit bazén

Jak na zelenou vodu v bazénu?

Příjemný zážitek z koupání ve vašem vysněném bazénu může jednoduše zkazit špinavá voda. Zbavit se větších nečistot může být hračka, jak si ale poradit s komplikací, když voda začne měnit barvu do zeleného odstínu? Na tomto místě nepomůže obyčejná levná filtrace, ani čištění pomocí síťky. Je třeba k čištění bazénu přistoupit spolehlivě a radikálně s účinnými prostředky.

Jak opravit betonový bazén?

Pomalu, ale jistě přichází léto. Se zvyšujícími se teplotami a slunečními paprsky pro mnoho z nás přichází i období přípravy bazénu na nadcházející letní sezónu. Kromě provedení klasického čistění je však potřeba bazén rovněž důkladně překontrolovat, abychom zavčasu odhalili jeho případné poškození.

Jak natřít betonový bazén? Postup, druhy barev apod.

Pravidelná údržba betonového bazénu je důležitá nejen pro estetický vzhled, ale i bezpečnost. Nenatřený beton po namočení klouže a o praskliny se můžete poranit. Betonový bazén, ať už nový nebo starší, si zvládnete natřít i sami. Jen je potřeba dodržet postupy i v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách. Každému nátěru by měla předcházet příprava plochy tak, abyste dosáhli jednolitého povrchu.

Jaký bazén je nejlepší? - velký přehled

Odpověď na otázku, jaký bazén je nejlepší, je velmi individuální. Závisí nejen na vašich přáních, ale důležité jsou i vaše finanční možnosti, prostorové dispozice, možnost na napojení k inženýrským sítím a čas a úsilí, které jste ochotní do udržování bazénu investovat. Nejste-li si jistí, že se vám investice do drahého bazénu vyplatí v tom smyslu, že jej využijete, můžete to nejdřív vyzkoušet s levnějším nadzemním modelem.

Jak na zajištění bazénu během dovolené?

Je léto, teplota stoupá ke 30°C a nejlepší možnost pro osvěžení?! Nabízí se bazén na zahradě. Ať už vlastníte nadzemní bazén nebo naopak bazén celý nebo napůl v zemi, náležitá péče během sezóny i samozřejmě mimo ní je žádaná. Nejnáročnější údržba se však vztahuje právě k našemu odjezdu na více dní - dovolenou, a to právě proto, aby i po našem návratu voda byla stále pěkná a vhodná ke koupání...

Co dát pod nafukovací bazén?

Pomalu, ale jistě přichází léto a s ním i čas výběru bazénu pro letní radovánky. Mezi prakticky všemi generacemi jsou v oblibě nafukovací bazény či ty s pevnou konstrukcí, které jsou umístěny na zemí. Ve chvíli, kdy máme již bazén vybraný se nám však v hlavě zrodí řada otázek. Proto je vhodné si ještě před samotným pořízením bazénu několik věcí ujasnit. Velice důležitou otázkou je ochrana bazénu a jeho umístění. Tím je především myšlena jeho ochrana proti protržení či jinému poškození, které může být způsobeno jeho nevhodným umístěním. Bazén by měl samozřejmě stát na rovném a stabilním podkladu. Proto je v mnoha případech také nutné vyrovnat terén pod bazénem.

Čím zakrýt bazén proti listí?

Koupací sezóna je tady a s ní spousta vodních radovánek, ale také i starostí se zakrytím bazénu. Dá se říct, že čím větší bazén, tím větší starost. Zejména v době, kdy se nepoužívá je přikrytí bazénu téměř nutností, jinak ho máte plný listí a dalšího nepořádku. Existuje několik způsobů, jak to udělat. Velkou roli při výběru efektivního zakrytí hrají vaše finanční prostředky, velikost bazénu a dostatek místa na zahradě.

Jak zajistit bazén během dovolené?

Bazén je radost, ale samozřejmě se neobejde bez náležité péče. V sezóně to platí obzvlášť. Co dělat, když potřebujete na nějakou dobu odjet například z důvodu dovolené a chcete, aby byla voda i po vašem návratu připravená ke koupání?

Co dát kolem bazénu?

Mít na zahradě bazén je luxus. V horkých dnech poslouží jako vítané osvěžení, jindy zase jako forma relaxace. Ne nadarmo je nedílnou součástí stále většího počtu zahrad, kde zaujímá roli nejvýraznější dominanty a zároveň největší chlouby.

Stavíme polozapuštěný bazén - výkopové práce - jak na to?

Zahradní bazény dosahují v Česku v posledních letech stále větší a větší obliby. Není divu - relaxace, klid a pohoda u vody se tak dostává přímo k vám domů, ušetříte cestu na koupaliště a máte dokonalé soukromí. Co si ovšem málokdo při této představě uvědomí je fakt, že bazén nestačí jen mít, je potřeba se o něj starat a především ho i do zahrady i zabudovat.

Jak vodotěsně izolovat betonový bazén?

Do České republiky konečně zavítalo pěkné počasí a mnoho lidí jistě přemýšlí o tom, jak si bude teplých dní užívat u bazénů na svých zahradách. ČR není nadarmo nazývána bazénovou velmocí! Ještě před příjemným lenošením u vody je ale nezbytné věnovat odpovídající pozornost kontrole vodotěsnosti bazénu, jež představuje nutný základ pro to, aby mohl bez problémů plnit svoji základní funkci. Bazén, který není vodotěsný, je totiž jednoduše k ničemu!

Jak na stavbu polo-zapuštěného bazénu?

Není nad to mít během horkých letních dnů možnost osvěžit se po náročném pracovním dni v prostorách vlastního domova v zahradním bazénu. Jestli i vy uvažujete nad stavbou polo-zapuštěného bazénu, pojďme se společně podívat jak na to. 

Jak vyřešit chodník okolo bazénu?

Zařídit si na zahradě bazén je snem mnoha lidí. Správný bazén plní nejen praktickou funkci osvěžení rodiny během horkých letních dnů, ale také funkci dekorativní. K tomu může přispět vhodně vyřešený chodník okolo bazénu. Přemýšleli jste už o něm?

Bazén v domě - jak na to?

Krytý bazén v domě dokáže udělat z každé budovy luxusní vilu. Oceníte ho nejen během zimy, kdy si nebudete muset na celé měsíce odepřít plavání, ale i v létě, protože voda zůstane vždy čistá a teplá. Zkrátka bazén pod střechou je snem mnoha z nás. Ale jak na jeho stavbu?

Jak na čistou, kvalitní a nezávadnou vodu v bazénu?

Mít vlastní zahradní bazén dnes není žádným přepychem. Ne každý má rád přeplněná koupaliště s minimální možností si dobře zaplavat. Vlastní bazén představuje dostatek soukromí a možnost ochladit se kdykoliv to jen potřebujeme. Krytý bazén můžeme využívat celoročně a největší zábavu představuje zejména pro děti. Velký problém však může nastat v případě čištění vody. Čistá a kvalitní voda je prioritou každého majitele, ale jak touho stavu nejlépe dosáhnout?

Jak zalepit napuštěný bazén?

Nadzemní bazény jsou cenově dostupnou alternativou vlastního bazénu. Díky materiálům jsou ale náchylnější na poškození. Lze jednou zničený bazén ještě opravit a jak?

Mechanismy v bazénu

Abyste udrželi vodu v bazénu čistou, potřebujete samozřejmě nejen pravidelně dodávat speciální tablety, ale zejména dbát na to, aby všechny mechanismy pracovaly přesně, jak mají.

Jak vyčistit kartušovou filtrací?

Bazény zdobí stále více zahrad našich domů. Koupání ve vlastním je skvělé hlavně pro rodiny s dětmi a pořizovací náklady nejsou zvláště u menších bazénů už dnes nijak vysoké. Přesto je několik povinností, které musíte plnit, chcete-li se koupat v čisté vodě. Jednou z nich je čištění filtrace.

Jak vybrat písek do filtrace od bazénu?

Pořídili jste si bazén a nyní již se těšíte, jak strávíte léto odpočinkem u vody? Jestliže se vám má toto přání splnit, v žádném případě byste neměli podcenit ani takovou zdánlivou maličkost, jako je výběr písku do bazénové filtrace. Pískové filtrace přitom již dnes v podstatě zcela vytlačily dříve populární filtrace kartušové.

Jak vypustit bazén?

Ideální samozřejmě, aby měl bazén spodní výpusť, ale ne vždy je to možné. Pak musí nastoupit čerpadlo, protože ať máme bazén z jakéhokoli materiálu, čas od času je nutné vypustit alespoň částečně úplně každý, aby ho bylo možné pořádně vyčistit. Obvykle se to děje před začátkem koupací sezóny a na jejím závěru, ale někdy je to třeba i častěji, například když se v bazénu objeví řasy nebo je voda jinak znečištěná.

Jak vybrat pískovou filtraci pro bazén?

V současnosti máme na trhu stále ještě k dostání dva typy filtrací. Tím prvním je filtrace kartušová a druhým filtrace písková. Byť lze říci, že výrazněji rozšířenější je právě filtrace písková, neboť je výkonnější. Jak si vybrat tu správnou?

Jak zalepit bazén pod vodou?

Zahradní bazény jsou buď stálé, umístěné pod úrovní terénu, nebo nadzemní. Ty jsou sice podstatně levnější, ale také snadněji náchylné k poškození. Těchto bazénů je několik základních typů – nafukovacím, fóliové s nosnou konstrukcí, případně samonosné s nafukovacím límcem.

Jak ohřát vodu v bazénu?

Abyste si mohli užívat koupání ve vašem bazénu od jara do podzimu, musíte pro to něco udělat. Teplota vody v něm přirozeně klesá a vy tak hledáte způsoby, jak ji přinejmenším udržet teplou, v ideálním případě i přímo ohřát. Při použití některých variant (například zastřešeného bazénu v kombinaci se solárními panely) garantují výrobci až deset měsíců koupání ve vodě o příjemné teplotě. Jak takové představy docílit?

Jak snížit alkalitu v bazénu?

Pro kvalitní fungování bazénu je důležité udržovat správnou hodnotu pH. Ta určuje, zda vodný roztok reaguje zásaditě (alkalicky), neutrálně nebo kysele. V té souvislosti se objevuje také termín alkalita. Víte ale přesně, co to znamená?

Jak zazimovat nadzemní bazén

Nadzemní bazény jsou velmi populárním a cenově dostupným způsobem, jak si dopřát koupání na vlastní zahradě. Ale každý podzim přijde chvíle, kdy je třeba bazén vypustit a uskladnit před zimou. Ta nastane, pokud venkovní teploty klesnou v průměru pod 10 – 15 °C. Správně zazimovaný bazén pak může sloužit dlouhá léta, naopak chyby v přípravě bazénu na zimu mohou životnost bazénu podstatně zkrátit.

Jak často filtrovat bazén?

Bazény se pomalu ale jistě stávají standardem pro každou zahradu. Proč také ne? Teplotní výkyvy jsou čím dál větší, léta parná a suchá, jen blázen by se nerad osvěžil skokem do vody. Abychom do ní ovšem neztratili chuť skočit, měli bychom ji udržovat čistou. K tomu nám nejlépe poslouží filtrace. Je to mnohem efektivnější řešení, než vodu neustále vyměňovat, což by vás navíc přišlo na veliké peníze za vodné a stočné.

Jak vyřešit zastřešení vířivky?

Vířivka je pro mnoho majitelů domů či aspoň velkých teras častým místem relaxace a odpočinku. Abychom si ale mohli blahodárný vliv bublinek na naše tělo užívat celoročně, je třeba vířivku, podobně jako bazén, zastřešit. Dokážete si představit třeba zasněženou zahradu, oblohu plnou hvězd a sebe ve vířivce? Nebo skvělou party s přáteli, i když venku leje? Ostatně, zastřešení lze velmi snadno odsunout a užívat si bublinky a sluníčko.

Jak vyrovnat zem pod bazén?

Pokud si chcete na zahradu pořídit nafukovací bazén, budete si muset v prvé řadě připravit pro něj půdu. A to doslova. Nafukovací bazény mají velmi tenká dna a nepříliš pečlivou přípravu podkladu byste cítili na vlastní chodidla při každé návštěvě bazénu.

Jak udržovat vodu v bazénu?

Ještě v dobách nedávno minulých byl bazén u domu nedostižným luxusem, který si mohl dovolit jen málokdo. S rozvojem nových výrobních postupů a také se zlepšením majetkových poměrů se ale stává čím dál dostupnější radostí pro široké vrstvy obyvatel.

Jak na zelený bazén? Jak se zbavit zelené vody?

Češi si v poslední době velice oblíbili všechno, co souvisí se zahradou. Skalky, altány, grilování a v neposlední řadě i bazény. Ne každý si však uvědomuje, kolik práce tyto záležitosti obnáší. Tím, že si pořídíte bazén, musíte si také hlídat stav vody v něm, její čistotu i pH. Bazén, ve kterém je voda dlouhodobě, totiž zkrátka vyžaduje alespoň základní údržbu, jinak si neuženete jen ostudu u sousedů, ale budete hazardovat se svým vlastním zdravím.

Jak zalepit bazén?

Poškození bazénu

Bazény patří k příjemnému zpestření teplých letních dnů. Vidíme je v parném počasí takřka ve většině zahrad. Dnešní bazény se vyrábějí z různých materiálů. Nejčastěji se setkáme s laminátem a fólií. Laminát je určen pro bazény, které nám nijak nepřekážejí, když se zrovna neužívají. Jsou proto vhodné zejména k rodinným domům. Pro chataře a chalupáře se více hodí výrobky z fólie, neboť takový bazén lze jednoduše složit, kdykoliv jej nebudeme využívat. Jejich nevýhodou oproti předchozímu typu je náchylnost k poškození. Často při používání nebo manipulaci u těchto bazénů dochází k poškození fólie. Při jejím protržení nám nezbývá nic jiného, než postižené místo zalepit.

Jak si vyrobit pískovou filtraci?

Písková filtrace je povinným vybavením každého většího bazénu, tedy za předpokladu, že chtějí mít majitelé bazén čistý a udržovaný. Častým problémem kupovaných pískových filtrací je buď jejich příliš vysoká cena, nespokojenost s častými poruchami, nedostatečné čištění bazénu nebo jejich drahá údržba. Šikovní kutilové mohou tenhle problém vyřešit tím, že si pískovou filtraci vyrobí doma sami. Jak na to?

Jak spočítat objem bazénu?

Bazény jsou čím dál častěji součástí našich zahrad. Zvolili jsme si určitý bazén, ale nyní nás zajímá, kolik vody k jeho naplnění potřebujeme a s tím následně souvisí množství bazénové chemie, které potřebujeme k údržbě.

Jak projasnit vodu v bazénu?

Péče o bazén má svá pevně daná pravidla, ale pokud je budete dodržovat, nemusíte se bát kalné či špinavé vody. Základem je kvalitní filtrace. Mechanické nečistoty odstraníte síťkou nebo bazénovým vysavačem, ale jak na nejrůznější mikroorganismy jako jsou baktérie, viry a řasy?

Péče o váš bazén nemusí být věda

Mít u domu, na zahradě či chalupě, své soukromé moře, v kterém pohodlně uděláte alespoň několik temp, to je sen, který si plní čím dál více majitelů rodinných domků, zahrádkářů, či chalupářů. Pokud jste ve fází vybírání bazénu, jeho čerstvými majiteli, nebo už pár zásad máte v malíčku, přinášíme vám pár informací a rad, jak se správně o vodu i bazén starat, aby radost z něj byla maximální.

10 tipů jak pečovat o bazén

Dopřávat si pohodlí a luxusu vlastního mini koupaliště na své zahradě, je čím dál více oblíbené, praktické i finančně výhodné. Bazén si můžete dopřát za velmi příznivé ceny, vydrží vám desítky sezón a ušetříte za vstupné na koupaliště, a hlavně občerstvení, které svým dětem jinak neodepřete. Kromě finanční stránky pak hlavně víte, v jaké vodě se koupete a jak o ni pečujete. A o tom, jak o vodu v bazénu správně pečovat, se dočtete v dnešním článku.

Jak správně pečovat o bazén?

I když už jsou prázdniny za svou polovinou, a léto v plném proudu, možná jste si teprve nyní pořídili svůj vlastní zahradní bazén. Ať je to váš zcela nový bazén, nebo se jej teprve chystáte poprvé v sezónu odzimovat, vítejte mezi milovníky vodních hrátek, dovádění i lenošení. Aby jste si mohli s radostí užívat své bazénové osvěžení, provedeme vás krok za krokem tím, jak se starat o svůj bazén i vodu v něm.

Jak upravit okolí bazénu? Inspirace

Způsobů, jak upravit okolí bazénu, je velmi mnoho. Následující možnosti mohou být použité nejen samostatně, ale i ve vzájemné libovolné kombinaci.

Koupě bazénu v zimě

Poslední dobou zimní období nebývá nic moc. O to víc se možná někteří z vás těší do plavek. Jakmile poprvé vejdete na koupaliště nebo jen tak prostě na slunce k bazénu se opálit. Pokud ale uvažujete o vlastním bazénu, není doporučováno počkat na léto, ale zjistit si informace už v zimě a popřípadě uskutečnit nákup. Odbornící dokonce doporučují koupě bazénu už v únoru, kdy je cena bazénu na spodní hranici a vy tak ušetříte spoustu peněz.