Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak správně vybrat travní směs?

  

Založit trávník a úspěšně ho dovést do provozuschopného stavu není žádná legrace. Už první krok, tedy výběr samotného travního semene, může být pro leckoho oříšek. Ale i pro toto platí jisté zákonitosti, které vás navedu ke zdárnému konci. A právě za tímto účelem čtete tento článek!

Na co chci trávník využívat?

To je základní věc, kterou si musíte uvědomit, než začnete cokoliv dělat. Jinak musí vypadat trávník užitkový, jinak pro sportovní vyžití. každý má svá specifika. Napřed se zeptejte sami sebe:

 • Na co ho chci, co se na něm bude převážně dít?
 • Jak často se to na něm bude dít?
 • Jak bude vypadat pohyb po tom trávníku? Bude se tam běhat nebo jezdit nějaké stroje?
 • Jak moc na něj bude svítit sluníčko?
 • Budu po něm chtít, aby dobře vypadal, nebo aby hodně vydržel?
 • Kolik času budu moci věnovat jeho údržbě?

Máte zodpovězeno? Výborně. Teď si ty odpovědi sesumírujte v hlavě a zkuste váš budoucí trávník zařadit do jedné z těchto kategorií:

 1. VELMI KVALITNÍ (OKRASNÝ) TRÁVNÍK
  Takový trávník slouží především jako pastva pro oko, i proto by měl vydržet i větší pohyb po něm. Měl by mít sytou a jednolitou barvu, žádný dalmatin.
  DOPORUČENÉ OSIVO: psineček, kostřava (chladné oblasti), prstnaté, zoysia (teplé oblasti)
 2. UŽITKOVÝ TRÁVNÍK
  Užitkový trávník by měl být skutečně k užitku, tedy plně funkční a "stavěný" na zátěž, ať už jde o dětské hry, velké oslavy či jiné společenské události, kde se často bude scházet větší množství lidí. Tento typ trávníku by měl také v rámci možností vypadat dobře, ale hlavně by měl být odolný vůči sešlapu a přežít takové věci jako je odstavený gril či celé léto fungující party stan.
  DOPORUČENÉ
  OSIVO: jílek vytrvalý, kostrava červená, lipnice luční, psineček (chladné oblasti), troskuty, Paspalum notatum, Axonopus
 3. HERNÍ A SPORTOVNÍ TRÁVNÍK
  Tady hraje prim skutečně odolnost. Takový trávník bude velmi zatěžovaný. I proto se obvykle sestřihává opravdu nízko, protože delší stébla svou odolnost lehce postrádají.
  DOPORUČENÉ OSIVO: psineček, kostřava (chladné oblasti), troskuty (teplé oblasti), pro určité sporty, při nichž je trávník klíčový, např. golf, lze použít stejné semeno jako u velmi kvalitního trávníku.
 4. LOUKA
  Jestliže chcete, aby vypadal trávník tohoto typu skutečně přirozeně, vysejte tam to, co roste kolem, jedině pak i vaše louka doopravdy zapadne. Často nejde pouze o trávu, především to bývají pomaleji rostoucí druhy, ale i o různé druhy květin a jetelin. Záleží také na podnebí a vlhkosti daného místa.
  DOPORUČENÉ OSIVO: nelze univerzálně určit
 5. SPECIÁLNÍ TRÁVNÍK
  Možná by se dalo říci i problémový trávník. Jedná se především o oblasti, kde je růst trávy z jakéhokoli důvodu ztížena. Pro tyto účely se prodávají specifické travní směsi s odolnými a málo náročnými druhy travin. Jde především o místa s přebytkem nebo nedostatkem vlhkosti, nedostatkem slunečního svitu atp.
  DOPORUČENÉ OSIVO: lipnice (vlhké, zastíněné oblasti), žitňáky (suché oblasti)
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články