Jak vyčistit žulové schody?

Žula je hornina, které se vzhledem k jejím jedinečným vlastnostem říká věčný kámen. Má vysokou odolnost vůči změnám teplot a vůči špíně, v podstatě nevstřebává vodu. Je velmi pevná a trvanlivá, proto se stala oblíbeným a hojně užívaným materiálem ve stavebnictví. Ale i tento velmi odolný kámen je třeba čas od času vyčistit a renovovat.

Jak na to?

Základem je odstranit z žuly nejdříve hrubé nečistoty. Povrch je třeba zamést, popřípadě odškrábnutím odstranit nános. Na leštěný kámen nebude třeba složitějších pomůcek, než je hadr nebo houbička.

Hrubá žula

Neleštěná žula snese i vyžaduje tvrdší zacházení, ke kterému je nejvhodnější kartáč. Tvrdost kartáče volíme podle hrubosti kamene a míry jeho znečištění. V případě nejistoty lze doporučit vyzkoušet kartáč na malém místě, které není tolik vidět, tím nelze nic pokazit.

Tip: k použití se nehodí kartáče z kovových slitin jako mosaz a měď – zanechávají po sobě viditelné barevné šmouhy.

Kdy čistit

  • nejefektivnější čištění je ve stínu - sluncem rozpálený kámen rychle odpařuje aplikované prostředky, které po sobě zanechávají nevzhledné mapy
  • hrubé nečistoty se odstraňují za sucha

Běžné čištění

Většinu nečistot odstraní kartáč za pomocí běžného saponátu ředěného vodou. Toto čištění bývá obvykle dostatečně účinné, pokud je doplňováno dostatečným oplachem vždy čisté vody a průběžným odmetáním nebo vysáváním nečistot, kterých se již z povrchu povedlo odstranit. To je důležité, neboť by tyto nečistoty mohly opět ulpívat na jiných místech.

Ocet

Je vhodné pamatovat i na běžné domácí pomocníky. Ocet není vhodný jen pro konzervaci a dochucování pokrmů, jeho využití je mnohem širší. Je to účinný pomocník při domácích úklidech, navíc zdravotně a ekologicky nezávadný.

Lze tedy využít i na čištění žulového schodiště a to jednoduše tak, že se přidá do vody při umývání podlah, nebo se neředěný aplikuje přímo na skvrny. Ocet se nechá několik minut účinkovat (možno průběžně překartáčovat) a poté se běžně spláchne čistou vodou. Jeho nepříjemný pach sám vyprchá.

Čisticí prostředky

Pokud špína stále vystupuje, je vhodné použit čisticí prostředky speciálně určené na tento druh povrchu. Čisticích prostředků je velká řada a lze je zakoupit i v menších baleních pro domácí potřebu. Lze tak využít chemické, ale i přírodní produkty bez obsahu kyselin. Vždy je nutné dbát pokynů na návodu k používání a nezapomínat na ochranné pracovní pomůcky.

Odolná špína

S opravdu velkou špínou, rzí, mastnotou a odolnými fleky si poradí už jen agresivnější čistidlas obsahem kyselých látek. Tyto prostředky špínu z povrchu doslova „vyžírají“ a mohou i narušit jejich strukturu. Po takovém ošetření je třeba tuto strukturu opět obnovit a to třeba impregnací nebo lakováním.

Leštěnky

Na leštěný kámen je možné použít i různé druhy běžně dostupných leštěnek. Odstraňuji skvrny a dodávají zpět nový a svěží vzhled.

Broušení

V závislosti na hrubosti žuly lze po základním umytí její povrch zbrousit a dosáhnout tak rovnoměrného odstranění nánosu a zašlých částí. Zvlášť u schodů, které běžným užíváním mají opotřebovanou nejvíce prostřední část, jde broušením zajistit velmi pozitivního estetického výsledku.

Složitější odstraňovaní vrstvy, její doplnění a podobné náročnější úpravy je vhodné přenechat profesionálům.

Impregnace

Pro správnou údržbu a v rámci péče o žulové schody se doporučuje jejich impregnace. Voděodolná impregnace snadno proniká i do porézních povrchů a vytváří tak na povrchu tenký film, který v dalším brání vodě i nečistotám ve vsakování a lze je tak snadno odstranit. Impregnace s provádí na právě očištěný a zcela suchý povrch obvykle pomocí štětce.

Tato péče je doporučována alespoň jednou za pět let. Pokud je schodiště vystaveno povětrnostním podmínkám či větší zátěži, je vhodná aplikace častější.

Nanotechnologie

V posledních letech získává na oblibě tzv. nanotechnologie, která ošetřuje povrchy na bázi impregnace, zvyšuje tak jejich ochranu a násobně zvyšuje jejich životnost. Takto ošetřené materiály jsou odolné vůči chemikáliím, mechanickému poškození, rzi, ale i biologickým vlivům, jako jsou plísně a podobně.

Prevence

I přes vysokou odolnost této horniny je nutné dbát na pravidelnou péči. Nečistoty je třeba odstraňovat včas a předcházet tak jejich zatvrdnutí či přilepení na povrch.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.33/5 (12 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Kapitoly tématu „Schodiště


  1. Schodiště - základní názvosloví
  2. 10 druhů schodišťových konstrukcí + FOTOGALERIE
  3. Jaké tvary schodišť existují?
  4. Výpočet schodiště svépomocí
  5. Jak vyřešit schodiště před vstupem do domu?
  6. Schodiště svépomocí - dřevěná, betonová, moderní
  7. Jak na zábradlí u schodiště?
  8. Jak vyčistit žulové schody?
  9. Jak zabránit klouzání bot na schodech?

Související články

Aktuální články