Úvod  ›   › 

Jak postavit schody?

  

Hledáte návod na to, jak postavit schody svépomocí? Ať už chcete schody dřevěné, betonové, venkovní, k verandě apod., následující řádky vám dají alespoň pár tipů, jak na to. Jste-li navíc zruční, máte potřebné nářadí, nebude pro vás výroba schodiště nic těžkého.

Dvakrát měř, jednou řež

Krokem číslo jedna důkladně zaměření a vytvoření výkresu. Změřit celkovou výšku mezi patrem a přízemím, rozdělit si danou výšku tzv. podestou, určit výšku schodů a stanovit si tak i počet jednotlivých schodů. Když máme vše změřené (raději i dvakrát), můžeme se pustit do práce.

Všeobecně platí, že šířka schodiště musí činit nejméně 100 cm, v uzavřených bytech pak 80 cm. Schodiště musí mít zábradlí, a pokud mát schodiště širší než 125 cm, musí být po obou stranách.

Dřevěná prkna

Přichází na řadu práce s prkny, ze kterých si vyrobíme podestu. Rám z prken je nutné zpevnit vnitřními vzpěrami. Jak již bylo zmíněno, musíme rozměřit jednotlivé stupně schodiště. Při měření berte v úvahu i délka chodila. Pokud máte delší chodidla, museli byste při špatném rozvržení chodit po špičkách. Delší strana je šířka stupně a naopak kratší strana je výška stupně. Toto rozvržení je nutné vyznačit na dřevěném prkně, které se bude používat na schodiště (vyznačte si rozměr i na dalších prknech). Hloubka schodu by neměla překročit 30 cm. Pro stavbu schodiště se nejčastěji používá dřevo z buku, dubu a jasanu. Co se týká jehličnatých stromů, vhodný je smrk, jedle, modřín nebo borovice.

Řezání

Přichází na řadu trošku fyzické práce. K tomuto kroku potřebujete pilu (okružní a přímočarou) a zručnost. V předešlé fázi jsme si na dřevěná prkna rozvrhli výšku a šířku schodu, kterou nyní musíme vyříznout. Následně dochází k propojení bočnicemi a získání tak jednoho kompaktního kusu.

Po nařezání a spojení bočnicemi můžeme kostru schodiště usadit a začít s montáží jednotlivé stupnice. Po sestavení ošetříme dřevo vysoce odolným lakem, který je zvláště u dřeva nutný (zabraňuje oděru a poškrábání).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.14/5 (7 hlasů)