Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jaké venkovní schodiště pro vstup do domu?

  

Možná by vás nenapadlo se něčím tak běžným jako schody zaobírat. Jakmile se ale například pustíte do stavby domu, zjistíte, že i schody mají svá specifika, na která je potřeba pamatovat. Zejména na ty určené do exteriéru jsou kladeny vysoké nároky ohledně výdrže, musejí přestát i extrémní teploty. Takže jak vybrat to ideální venkovní schodiště? Na které parametry si dát pozor?

Materiál

Ven jsou velmi oblíbenou alternativou schodiště kovová, zejména ocelová. Pro zlepšení vlastností se používá tzv. žárové zinkování. Důvod je jasný, je jím odolnost tohoto materiálu.

Mimořádnou trvanlivostí se vyznačuje především nerezová ocel.

Dřevo svoje místo má spíše v interiérech. Lepší je přirozeně to tvrdé (třeba dub), které déle vydrží, byť měkké pořídíte levněji. V nabídce jsou rovněž dřeva exotická.

Samozřejmě je možno i oba materiály kombinovat, často se na kovové schody používají dřevěné nášlapy. Ty mohou být i z dřevoplastu, který především nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Dalším materiálem určeným pro exteriéry je beton.

Oblibu si získaly rovněž cihly. Nebo kámen, který ale z bezpečnostních důvodů nemá být leštěný, zde je ovšem výstavba náročná, a to jak technicky, tak i finančně.

Poslední móda ve světě schodů zase předpovídá uplatnění skla, a to v kombinaci s ocelí i se dřevem.

Přičemž všechny typy vyžadují údržbu, měli byste je oplachovat vodou kvůli zbavení ulpělých nečistot. A každý z nich má své přednosti i nedostatky. Ocel může podlehnout korozi, dřevo zase ztrouchniví, pokud ho patřičně neošetříte. Spíše to tedy závisí na tom, jaký má schodiště vyvolat výsledný dojem, vybírejte podle vlastního vkusu.

Historické schodiště z žulového kamene:

Bezpečné užívání

Velmi důležitá je u těchto schodů protiskluzová úprava. Beton se v takovém případě obrousí nebo pískuje. Druhou variantou je speciální dlažba. Její výhodou je, že design si můžete vybrat podle toho, co se vám líbí. Velmi moderně působí dlažba vytvořená kamínky zalitými do pryskyřice. Finančně nenáročnou alternativou jsou protiskluzové pásky.

Dalším prvkem, který slouží k ochraně osob, je zábradlí. Nemusíte ho mít, pokud jsou schody nižší než půl metru. Jeho výška se stanovuje podle ČSN 74 3305 na základě výšky tzv. pochůzné plochy. Minimum je devadesát centimetrů. I ono se vyrábí buď z kovu nebo ze dřeva.

Jednotlivé stupně (schody) mají mít spád, a to maximálně 1,5 %. To má hned dvě vysvětlení. Uvedený sklon se používá, protože pak ze schodiště stéká voda, ale také se na něj snáze našlapuje. Minimum jsou tři stupně v jednom rameni (maximum je osmnáct, pak už norma vyžaduje umístění podesty), je to opět z důvodu bezpečnosti. Pokud by byl schod jen jediný, hrozí, že bude přehlédnut a někdo si na něm způsobí úraz. Za ideální výšku se považuje asi 17 cm. Optimální sklon je maximálně 35 °, v případě strmých schodů hrozí pád hlavně malým dětem nebo starším lidem.

Vzhled

U betonu se většinou setkáte s verzí přírodní, nicméně pokud budete mít zájem, dodavatelé umějí zajistit i barevnou variantu. Požadovaný odstín se aplikuje postřikem nebo se přidá rovnou do malty. Ocel může být také opatřena nátěrem podle vašeho přání. Odborníci radí zohlednit už ty materiály, které se využily při stavbě domu. Schodiště k nim pak můžete sladit nebo naopak vytvořit efektně působící kontrast.

Jak vypadají rozměry?

Zpravidla vám podle požadované výšky schodů jsou jejich výrobci schopni dodat výsledný produkt přímo na míru. Dá se říct, že tam, kde pro schodiště máte méně prostoru, se lépe hodí varianta točitá. Jinak využijte tvary přímé nebo lomené. Norma také stanovuje, že všechny stupně musejí mít shodnou šířku i výšku.

A jak schody sestavit?

Jste-li šikovní, tak řada populárních kovových schodišť se dodává ve formě stavebnice, tudíž byste jejich montáž měli poměrně snadno zvládnout i svépomocí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články