Jak opravit staré schodiště?

Domov má být místo, kde budeme spokojení, kde bude všechno podle nás a přesně tak, jak to chceme my. A dá se předpokládat, že chceme mít všechno co nejkrásnější, nejpohodlnější a ideální. Pak je ovšem třeba se o věci u nás doma náležitě starat, a nebát se občas něco zainvestovat do jejich údržby a oprav.

Nejčastější poškození schodiště

Málokdo z nás asi bydlí na zámku, kde jsou běžná kamenná schodiště, ideálně s nataženým a upevněným jemným kobercem. Většinou jsme zvyklí, pokud si odmyslíme schodiště do sklepa nebo žebřík na půdu, na dřevěná schodiště různých tvarů, forem a barev. Nic však nevydrží navždycky a zvlášť dřevo je poměrně náchylné k poškození. Kromě toho, že se schodiště může otloukat, a mohou v něm vznikat rýhy nebo díry, dochází jeho používáním také k prošlapání, v extrémních případech až prolomení stupnic, rozvrzání schodů, ošoupání okrajů, případně vyviklání zábradlí. V takém případě je na místě oprava, abychom se nemuseli dívat na hnusné otlučené schody, ale mohli si doma v klidu užívat pocit, že je všechno přesně tak, jak má.

Oprava menších poškození

Věci, jako je sem tam vyražená rýha, prošlapaný důlek nebo sešlápnutá hrana, nemusí být pro zručného člověka problém opravit bez větší námahy.

Stačí místo zbrousit, aby bylo hladší, pečlivě umýt, ideálně horkou vodou, případně s malým přídavkem sody, a osušit. Pak vezmete epoxidovou pryskyřici, kterou na místo opatrně nanesete. Do ní se přimísí piliny ze stejného dřeva z jakého je zbytek schodiště. To zarovnáte, aby směs zabrala celou plochu poškození schodů, a zároveň příliš nepřesahovala původní úroveň schodu. Následně je nutné pryskyřici nechat zatuhnout a pořádně zatvrdnout. To trvá nejméně 24 hodin, je však lepší nechat jí více času, rychlost tuhnutí závisí na více podmínkách.

Jakmile uznáte, že je možné pokračovat v práci, místo vybrousíte opatrně skelným papírem, aby nepřevyšovalo úroveň stupnice (abyste z důlku neudělali ve výsledku kopeček), a zatřete jej barvou nebo lakem, který se nejvíce blíží barvě původních schodů. Esteticky to vypadá lépe, přestože to není úplně dokonalé, a hlavně schodiště je pak bezpečnější.

Případně, pokud je poškozena hrana stupnice a to ve větší míře, než aby to spravila pryskyřice, odřízneme špičku schodu, a přidáme na konec stupnice lištu, která bude stejně vysoká, stejně široká, jen hodně uzká, jen tak, aby držela. Tu potom ke stupnici přišroubujeme a sešlapanou rýhu potom vyplníme stejným způsobem pryskyřicí a pilinami tak, aby byl celý schod v jedné úrovni.

Oprava větších poškození

Při větších poškozeních nám tato metoda již nepomůže, protože by byla vskutku neefektivní.

Pokud jsou stupnice sešlapané opravdu hodně nebo jsou prasklé, či dokonce prolomené, pak je nejlepší způsob celou stupnici vyměnit. Předem je důležité si stupnici změřit. A ideálně ze stejného dřeva, jaké je použito na zbytku schodiště, uříznout stejně velkou desku a připravit si ji předem. Není to nutné, ale schodiště je pak nefunkční kratší dobu.

Pak je potřeba se podívat, jak je stupnice na schodech upevněna. Pokud je jen přišroubovaná k liště, pak je to jednoduché a stačí ji sundat, nasadit novou a přišroubovat. V opačném případě, pokud je do schodiště zabudována pevněji, bude nutné použít pilku a stupnici vyříznout co nejtěsněji u schodnice. Následně se k ní připevní lišty, upraví se rozměry desky a připevní se k již zabudovaným lištám. Tím získáte novou schodnici, kterou stačí jen natřít opět co nejpodobnější barvou, jako má zbytek schodiště a máte hotovo. Pokud vyměňujete již jednou opravovanou stupnici, je potřeba se podívat v jakém stavu jsou lišty a případně vyměnit i ty.

Související opravy zábradlí

U schodišť, pokud nejsou z obou stran obezděná, najdeme většinou i zábradlí. To slouží k opírání, jako zábrana a jako opora, proto se nelze divit, že se také opotřebovává.

Platí, že pokud je zábradlí kovové, pak jeho opotřebení není tak výrazné, a bude stačit ho jen lépe upevnit, protože se nejčastěji pouze rozviklá.

Horší je to se dřevěnými zábradlími. Existuje jich velké množství typů, proto se také budou lišit možnými poškozeními, nicméně asi největším problémem je vylomení sloupku nebo madla. Pak je tedy potřeba ideálně koupit nebo vyrobit ze stejného dřeva podobný sloupek nebo lištu madla, starou odmontovat nebo odříznout, přišroubovat novou.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články