Jak zabránit klouzání bot na schodech?

Každý to jistě již někdy (především v zimě) pocítil na vlastní kůži... Jdete, jste si vcelku jistí svou chůzí a krokem, stačí vteřina, ať už nepozornosti či pozornosti, a ležíte okamžitě na zemi. Koukáte kolem sebe, nevíte, zda jste si náraz zavinili sami nebo za to mohlo kluzké schodiště. Ať už je léto nebo zima, takový případ vás může potkat kdykoliv a kdekoliv...

Jak předejít nechtěnému incidentu a následnému zranění v podobě zlomeniny nebo i něčeho klidně horšího s mnohem delším léčením?! Buď můžete ošetřit své kluzké schody u domu nebo jsou na trhu i výrobky pro vylepšení obuvi v nepříznivém počasí.

V případě, že už uklouznete, není tak úplně od věci, být v dobré fyzické kondici. V tom mají někteří výhodu... Proč? Důvod je jednoduchý - pokud je vaše tělo zpevněné, snese ve většině případů lépe náraz a uchrání tak kosti a svaly od výrazných zranění.

Jak na ošetření naší obuvi proti klouzání

  • pořídit boty s protiskluzovou podrážkou
  • nosit pohodlnou obuv
  • dbát opatrnosti na rizikových místech
  • na schodech se přidržovat zábradlí
  • pořídit "tekuté řetězy" na podrážky
  • pořídit "nesmeky"
  • podlepit podrážku protiskluzovou úpravou

Boty s protiskluzovou podrážkou jsou vyrobeny tak, že mají podešev z měkkého materiálu s vyšším obsahem pryže.

Pohodlná obuv - základ všeho. Samozřejmě nejen v zimě, ale i v jiném ročním období... Jednak si chráníme své zdraví a za druhé, pohodlná obuv, dobře fixující kotník, nás uchrání během pádu před vymknutím nebo zlomením. Příkladem jsou třeba kotníkové šněrovací boty, které dobře drží nohu.

Dbejte pozornosti na rizikových místech, která v zimě bývají opravdu dost namrzlá. Příkladem je povrch s dlažbou, kočičí hlavy na náměstích a ve městech, bílé pruhy na přechodech pro chodce, kovové obruby nebo dřevěný povrch.

Jde k vám návštěva, starší generace, a již po několikáté vám připomíná, že by se vám na ty vaše schody hodilo nějaké šikovné zábradlí. Vždy nad tím mávnete rukou, ale co když má pravdu?! Až uklouznete, vzpomenete si na slova staré babičky nebo tety...

"Tekuté řetězy" na podrážku boty vlastně fungují podobně jako řetězy na kola aut. Problém pak může nastat, pokud sníh ze silnic sleze...

"Nesmeky", jinak řečeno také speciální návleky na boty proti uklouznutí. Na trhu existuje několik druhů v různých velikostech a cenových variacích (cca 100-700 Kč).

Jiná možnost - dojít k ševci a nechat si podlepit podrážku speciální protiskluzovou úpravou. Stará, ale zaručená praktika.

Jak zajistit venkovní schody proti uklouznutí

Obuv většinou ošetřujete proti uklouznutí v zimě, schody můžete zajistit jak v létě, tak v zimě. V létě je sice riziko pádu menší, ale není také výjimkou.

Ošetření schodů v létě

V létě je ochrana schodů samozřemě mnohem jednodušší. Existuje spousta pomůcek a přípravků proti kluzkým schodům před vaším domem. Pořídit si můžete různé rohože, protiskluzové pásky na jednotlivé schody nebo lze schody ošetřit protiskluzovým nátěrem.

Protiskluzový nátěr se právě hodí do letního počasí, jelikož se smí aplikovat a poté schnout, pokud se teploty vyšplhají alespoň k 10°C. Proto se do zimních měsíců nehodí...

Protiskluzové pásky na venkovních schodech

Ošetření schodů v zimě

Pořídit si můžete gumové rohože, které se přichycují za pomocí hmoždinek a šroubů. Výhodou je, že se dají nadzvednout kvůli vymetení sněhu a různých nečistot a přes léto se nechají zase odstranit.

Druhou variantou ochrany jsou protiskluzové nátěry.

V případě, že vlastníte betonové schody bez jiné povrchové úpravy, lze si vybrat z mnoha barevných variant protiskluzových nátěrů.

Více zastoupená je u vlastníků nemovitostí dlažba na venkovních schodech. Ať už výrobce nebo prodejce trvá na faktu, že kupujete protiskluzovou dlažbu, většinou nemají tak úplně pravdu. Každá dlažba je kluzká, i když s názvem protiskluzová o něco méně. Na dlažbu můžete aplikovat průhledný protiskluzový sprej, průhledný protiskluzový nátěr nebo průhledný protiskluzový prostředek. Jedná se o chemické sloučeniny, které zvyšují tření na mokré dlažbě a hlavně zachovávají její vzhled a hladký povrch. Doporučuje se jednou za čas nátěr odmastit kvůli případným nečistotám.

Průhledný protiskluzový sprej dobře slouží při vlhku a námraze, naopak nefunguje při ledovce a sněhu. Jeho kvalitou je snadná a rychlá aplikace a příznivá cena... Naopak nevýhoda - většinou vydrží pouze jednu sezónu.

Průhledný protiskluzový nátěr je pevný, pružný a má dlouhou životnost.

Poslední varianta - průhledný protiskluzový prostředek se používá především za mokra.

Klouzat mohou samozřejmě i vnitřní schody v domě, ale to už je jiná kapitola. Jen dovolte zmínit, že se kluzkost schodů řeší obdobně jako u těch venkovních, a to lepícími koberečky, protiskluzovými páskami, výběrem nekluzkého materiálu schodů, hrubším nátěrem nebo lištami na hranách schodů.

Dbejte opatrnosti, zdraví máte pouze jedno! Je zbytečné si kvůli lenosti přivolat zranění...


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Kapitoly tématu „Schodiště


  1. Schodiště - základní názvosloví
  2. 10 druhů schodišťových konstrukcí + FOTOGALERIE
  3. Jaké tvary schodišť existují?
  4. Výpočet schodiště svépomocí
  5. Jak vyřešit schodiště před vstupem do domu?
  6. Schodiště svépomocí - dřevěná, betonová, moderní
  7. Jak na zábradlí u schodiště?
  8. Jak vyčistit žulové schody?
  9. Jak zabránit klouzání bot na schodech?

Související články

Aktuální články