Materiál

Ideální materiál pro venkovní terasu

Venkovní terasa je slouží jako perfektní prodloužení obývacího pokoje, kde můžete relaxovat na čerstvém vzduchu. Právě její vystavení všem povětrnostním vlivům je jedním z hlavních důvodů, proč byste měli věnovat pozornost použitým materiálům, především pro podlahu.

Jak vybrat správný polykarbonát?

Polykarbonát je materiál, který se používá nejčastěji jako zastřešovací krytina. Kromě tohoto využití ho lze samozřejmě používat i k mnoha dalším účelům. Polykarbonát je na českém trhu dostupný v řadě různých provedení. Vybírat tak lze z různých rozměrů či barev. Polykarbonát lze obecně rozdělit do několika skupin, každá je vhodnější pro jiné použití, jelikož má jiné vlastnosti. Jedná se o prakticky “nerozbitný” materiál, takže se perfektně hodí i v místech, kde není z bezpečnostních důvodů možné použít klasické sklo.

K čemu se používá umělé dřevo? A co to je?

Umělé dřevo je materiál, který zachovává příjemný vzhled dřeva, ale nemá některé jeho negativní vlastnosti, zejména na místech, kde se k němu dostává vlhkost. Jedná se vlastně o spojení dřeva a plastu, neboli WPC (wood-plastic composite, nebo také wood-polymer composite). Zjednodušeně řečeno vzniká spojením dřevité součásti v podobě granulátu, nebo moučky s termoplastickými materiály a některými přídavnými látkami.

Kam odvézt stavební suť?

Pokud si svůj dům či byt nějak stavebně upravujete, velmi pravděpodobně budete mít doma nějaký odpad, mezi který patří i stavební suť. Klasik by řekl: „Kam s ní?“ Stavební suť se dá znova použít a proto je ji vhodné odevzdat k recyklaci. Takový materiál ale rozhodně nepatří do běžné popelnice ani do příkopu za obcí. Pokud nechcete dostat pokutu, nebo naštvat sousedy, musíte ji uložit jinak.

Smrkové obkladové palubky

Toužíte po krásném přírodním designu? Líbí se vám profil smrkového dřeva? Obkladové palubky ze smrku představují rychlé a efektivní řešení pro interiér i exteriér. Ať už plánujete tónovanou nebo bezbarvou úpravu, budou pro Vás vybroušené palubky tím pravým ořechovým.

Zateplení chytrou pěnou - stříkaná PUR pěna

Je slyšet zvenku každý šramot, plíseň se začíná nebezpečně roztahovat, při pohledu na účty za energie v topném období je jednomu neveselo a objekt by potřeboval nový kabátek? Místa, kudy uniká z domu teplo jsou bohužel nezabezpečená a stav alarmující. Na druhé straně slovo izolace je pojem, který je v poslední době skloňován snad ve všech pádech, stejně jako se hodně mluví o zateplování střech, podkroví a fasád domů. Možná nebude od věci zjistit nějaké podrobnější informace, asi na tom odizolování něco bude…

Staré cihly z bouraček

Cihla je stavební materiál, který se používá od pradávna. První použití cihly se objevilo v Asií asi před 7500 let př. n.l.  Až ve 12. století došlo k masivnímu rozšíření cihel. Největší počet cihlových gotických budov se nachází v  Dánsku, Německu, Polsku ale i Rusku. Věděli jste, že Česká republika se řadí na druhé místo v Evropě, v prodeji zdících cihlářských materiálů?

Cihla je stále hojně používaný stavební materiál při různé stavební výstavbě, hlavně pokud se jedná o pevnostně náročné konstrukce (pilíře, schodišťové zdi, opěrné zdi, ochranné přizdívky).

Zámková betonová dlažba

Potřebujete spojit venkovní komunikaci s vaším domem, či zahradou? Nebo si vybudovat příjezdovou cestu do garáže, či na parkoviště a nechcete použit k tomu asfalt? Na trhu se stavebními materiály existuje zámková betonová dlažba, která je stále nejpoužívanějším stavebním materiálem, při vybudování chodníku. Vyniká přírodním vzhledem, rychlou aplikací. Dokonale pevný chodník zajistí především správnou chůzi, ale i pohodlné „ježdění“ po ni.

Výhody, nevýhody a ceny sádrokartonu

Pojem sádrokarton zná nejeden šikovný kutil, ale i stavební odborník. Patří mezi nejvíce používané stavební materiály, jak pro stavbu, tak rekonstrukci. Každý, kdo pracoval se sádrokartonem si určitě pochvalovat jeho lehkost, "snadnou práci", ale i pořizovací cenu. Nicméně sádrokarton má i své negativní vlastnosti.

Tipy a rady: jak na zateplení stropu

U nezateplených stropních konstrukcí dochází k velkým únikům tepla. K zabránění nebo spíše k omezení těchto ztrát, je potřeba zvolit správnou tloušťku izolace, druh a vhodný konstrukční postup instalace zateplení. Samotná montáž je poměrně jednoduchá bez nutnosti mít speciální drahé nářadí.

Jaký písek na zámkovou dlažbu?

Po položení dlažby na podkladní vrstvu (do štěrkového lože) nesmíme opomenout na důkladné zapískování volných spár a zhutnění pomocí vibrační desky s plastovou podložkou. Avšak předtím než začneme s hutněním, musíme zjistit, jaký písek použít na spárování. Odpověď naleznete v následujících řádcích.

Kování pro dřevěné konstrukce

V dnešní době je na trhu poměrně široký výběr kování pro spoje prvků a dílců dřevěných konstrukcí. Díky mnoho jejich výhodám spoje s použitím kování pozvolna vytlačují klasické tesařské spoje. Problematika navrhování a používání spojů s použitím kování je však dosud nedostatečně popsaná v odborné literatuře a technických normách, což znesnadňuje nejen inovaci a optimalizaci tvarů vyráběného kování, ale i posuzování únosnosti těchto spojů.

Hydroizolace základů rodinných domů - jak na to a volba typu hydroizolace

Velký vliv na dlouhou životnost stavby má správné provedení izolace proti vodě, odborně řečeno hydroizolace. Existuje mnoho druhů a typu izolací, které zabraňují vniknutí vody do konstrukce. V první řadě závisí na konkrétních podmínkách stavby.

Jaký beton použít na základy?

Pevnost betonu se odvíjí od náročnosti základové konstrukce. Pro klasický betonový základ pod nosné stěny rodinných domů používáme beton s označením C12/15 (B 15) nebo kvalitnější C16/20 (B 20) (pro staticky nenáročné stavby!). Další třídy naleznete zde.

Jaký použít cement na výrobu betonu?

Tuto otázku si klade každý stavebník, který se poprvé setká s výrobou betonové směsi. Výrobci cementových pojiv uvedli na trh velmi širokou nabídku cementů (portlandský, vysokopecní, pucolánový...), ale který je ten pravý? Naštěstí vám s tímto problémem rád pomůžu a uvedu zde vhodný cement na betonování.

Přechodové profily a okrajové lišty

Přechodové profily používáme k zamaskování nehezkých okrajů rozhraní rozdílných podlahových krytin. Tyto profily umístěné v místech největšího pohybu osob jsou mnohem náchylnější na opotřebení než okrajové lišty, které jsou osazené podél stěn. Okrajové lišty kromě maskování okrajů podlahy mohou sloužit i k zakrytí rozvodů topení nebo elektrických kabelů.

DLAŽBA - co je třeba vědět, druhy, zásady aj.

Dlažby se skládají z dlaždic kladených do malt, lepidel nebo do písku. Jedná se o stavební prvek, který tvoří nášlapnou vrstvu podlahy. Tato vrstva musí splňovat několik základních kritérií, které jsou závislé na místnosti a druhu provozu. Především musí být snadno udržovatelná, otěruvzdorná, odolná proti vlhkosti, mrazuvzdorná...

Prokládaný beton pro stavbu základů

Je masivní konstrukce z betonu a vkládaného přírodního kamene nebo recyklovaného betonu.

Technologie výroby prokládaného betonu je relativně nenáročná. Tento typ betonu využíváme především u základových pásů nenáročných staveb.

Beton - stavební materiál moderní doby!

Je v současnosti jeden z nejpoužívanějších stavebních materiálů. Setkáme se s ním u většiny staveb. Ať už se jedná o malé nebo rozsáhlejší stavby.

Využíváme jej u základů, opěrných zdí, zídek, plotu, stropu, schodišť, sklepů, podlah či chodníků...Dalo by se říci, že se jedná o dokonalý stavební materiál. Bohužel tomu tak není pravda.

Jaký materiál použít na stavbu rodinného domu?

Přehled stavebních materiálů pro hrubou stavbu, které existují na českém trhu. Přehledný seznam výrobců keramických i pórobetonových tvárnic.

Křemenný písek pro spárování betonové dlažby

Jemnozrnná struktura umožňuje spolehlivé zaplnění i nejmenších štěrbin a spár. Prach-ovitý písek zasypáváme do spár v suchém stavu.

Vlivy ovlivňující hoření dřeva?

Dřevo je obnovitelný materiál organického původu, který má velmi široké využití. Již odpradávna jej naši předkové využívali ke stavbě obydlí, k výrobě nábytků, nářadí a v neposlední řadě i jako palivo.

Dřevo cizokrajných exotických dřevin

Exotické dřeviny jsou v našich krajích zastoupeny pouze okrajově. Je to způsobené hlavně místními podmínkami, které jsou vhodnější pro jiné druhy porostu. Proto se cizokrajné dřeviny u nás pěstují převážně pouze pro okrasu.