Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Ideální materiál pro venkovní terasu

  

Venkovní terasa je slouží jako perfektní prodloužení obývacího pokoje, kde můžete relaxovat na čerstvém vzduchu. Právě její vystavení všem povětrnostním vlivům je jedním z hlavních důvodů, proč byste měli věnovat pozornost použitým materiálům, především pro podlahu.

Podlaha hraje v případě terasy nejdůležitější roli. Na rozdíl od nábytku ji nemůžete nikam odnést a její velká plocha určuje celkový vzhled vaší terasy. Ideální materiál si vyberete nejen v závislosti na vašich finančních možnostech, ale i podle požadavků na udržování i umístění terasy. Můžete volit z čistě přírodních materiálů, stejně jako z těch umělých. Cenu za konkrétní materiál udávají výrobci pro metr čtvereční, proto byste měli začínat s přesnými rozměry pro vaši terasu.

Dřevo

Tradiční vzhled přírodního dřeva patří k nejoblíbenějším díky elegantnímu, ale zároveň přívětivému dojmu. Dřevěné terasy jsou příjemné i v horkém letním dni, kdy umožňuje delší posezení. V chladnějších měsících poskytuje dřevo teplé zázemí.

Mají ale omezenou životnost v závislosti na zvoleném druhu dřeva. Nejčastěji se pro ně používá borovice a smrk, které vydrží asi 10 let. O něco odolnější je modřín s životností 15 až 25 let. Exotická dřeva mají nejvyšší životnost (30 let), musíte ale počítat s dvakrát až třikrát vyšší cenou. Dřevěná terasa se pohybuje ve střední cenové hladině v porovnání s ostatními.

Musíte také počítat s náročnější údržbou. Čím levnější dřevo, tím bude péče častější a nákladnější. Smrk a borovice vyžadují natření ochranným olejem dvakrát ročně. Také musí být vhodně naimpregnovaná a po nějaké době vyžaduje obroušení a kompletní ošetření proti škůdcům a plísním.

Dřevoplast

Dřevoplastová podlaha (WPC), v sobě zachovává nejlepší vlastnosti dřeva, stejně jako umělých podlah. Vyrábí se z dřevěných vláken a plastu, který podlaze dodává odolnosti, trvanlivosti a usnadňuje celkovou údržbu. Na omak působí jako pravé dřevo, ale nehrozí zadření třísky, slunce ji ale dokáže nahřát víc než samotné dřevo. Oproti dřevu je ohnivzdorná.

Životnost dosahuje 25 až 50 let. Cenově vychází levněji než celodřevěná terasa, přesto se stále zůstává ve střední cenové hladině. Někteří výrobci nabízí výrazně levnější dřevoplastové desky, ty ale nejsou tolik odolné a na pocit i pohled se hodně podobají plastu. Dřevo by mělo tvořit 60 % ke 40 % plastu.

Údržba je velmi jednoduchá, při zašpinění stačí desky omýt běžnými čistícími prostředky, žádné ochranné nátěry nejsou potřebné. Kompozitní materiál dobře odolává povětrnostním vlivům a na rozdíl od dřeva nemění časem svou barvu.

WPC

Kámen

Stejně jako dřevo, i kámen dodává terase krásný přírodní vzhled. Můžete si vybírat z velkého množství barev, velikostí a textury. V letních měsících se rychle nahřívá a bez stínění je pobyt na ní dost nepříjemný, nedá se po ní chodit bosýma nohama.V zimě a dešti může namrzat a klouzat.

K položení kamenné terasy je potřebný speciální podklad, kvůli tomu je pokládka náročnější na čas i práci, včetně samotné váhy těžkých kamenů. Zajišťuje nejvyšší životnost, musíte ale také počítat s vyšší cenou, patří k nejdražším. Údržba (především hladce opracovaných kamenů) je minimální, stačí impregnace pro zlepšení voděodolnosti a zajištění protiskluzovosti.

Podlaha z kamene

Autor: anaterate

Keramická dlažba

Keramická dlažba je bezvadná v případě, kdy chcete sladit jednotlivé odstíny nebo vzory ve vašem domově. S přírodním kamenem ji spojuje velký výběr vzorů a nutnost kvalitního podkladu, takže je její pokládání obtížnější. Silnější dlaždice (2 cm) můžete ale položit rovnou do suchého podkladu.

V současné době jsou v oblibě velkoformátové dlaždice, které jsou ale dost těžké a je lepší, když jejich instalaci necháte na odbornících. Světlé odstíny se tolik nerozpalují a jsou příjemné i v letním období, naopak tmavé mohou být nesnesitelně horké, podobně jako kámen.

Venkovní keramickou dlažbu byste měli vybírat s protiskluzovou úpravou (její síla je označena R9 až R13) a odolnou vůči mrazu. Protože mají keramické dlaždice většinou velmi hladký povrch, velmi snadno se udržuje, stačí je zamést nebo opláchnout hadicí. Patří k levnějším řešením pro terasovou podlahu a zároveň k velmi odolným.

Terasa z keramické dlažby

Beton

Svým prostým vzhledem dokáže zapadnout všude, ale můžete jej také natřít nebo pořídit v dekoru dřeva. Kromě litého betonu si můžete pořídit i zámkovou dlažbu, která se velmi jednoduše umísťuje (zvládnete to i sami). Betonový povrch se ale nahřívá stejně snadno jako kámen a v horkém počasí je nemožné na něm zůstat delší dobu nebo po něm chodit bosýma nohama.

Beton má pro venkovní terasu vhodné vlastnosti: je vysoce odolný, protiskluzový a bez poškození dokáže vydržet desítky let. Jeho údržba spočívá v dobrém čištění, nejlépe vysokotlakým čističem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články