Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Staré cihly z bouraček

  

Cihla je stavební materiál, který se používá od pradávna. První použití cihly se objevilo v Asií asi před 7500 let př. n.l.  Až ve 12. století došlo k masivnímu rozšíření cihel. Největší počet cihlových gotických budov se nachází v  Dánsku, Německu, Polsku ale i Rusku. Věděli jste, že Česká republika se řadí na druhé místo v Evropě, v prodeji zdících cihlářských materiálů?

Cihla je stále hojně používaný stavební materiál při různé stavební výstavbě, hlavně pokud se jedná o pevnostně náročné konstrukce (pilíře, schodišťové zdi, opěrné zdi, ochranné přizdívky).

V současné době se vyrábí cihla na automatických, nejmodernějších strojích s průběžnou kontrolou, která zajišťuje, že cihla má tyto pozitivní vlastnosti: výborné tepelné – izolační vlastnosti, pevnost, stálost, zdravotní nezávadnost. Jeho pořizovací cena je mnohem nižší, než u jiných stavebních materiálů, jako je porobeton, dřevo. Nicméně i cihla má své negativum a to je: křehkost.

Nejznámější cihlou ve stavebnictví, je pálená cihla, kterou vyrábí společnosti HELUZ, WIENERBERGER. Tyto cihly jsou vyráběny jen z čistých přírodních materiálů (cihlářská hlína) a pomocných látek  - zvané lehčiva (piliny, buničina).

Použité cihly

(Autor Michael Coghlan CC)

Nicméně časem cihlu částečně nahradil porobeton, ale i dřevotříska, či speciálně upravený plast.

Co se starými cihlami z bouraček?

Určitě jste se také setkaly s tím, že jste museli rozebrat, či zdemolovat nějaký starší dům, či chalupu z cihel. A co jste poté udělali se starými cihlami? Někdo je poctivě očistil a znovu použil pro méně náročnou stavbu, jiný je zase prodal dalšímu zákazníkovi, ale často jsme se setkávaly s tím, že tyto cihly skončily na černé skládce. Ale proč? Když v dnešní nelehké ekonomické situaci se šetří, kde se dá, a právě stará cihla z bouraček vám může ulehčit vaši peněženku při vybudování opět menšího domku, nebo může posloužit jako originální dekorace, či zpevnění podkladu pro chodník. Staré cihly jsou přírodními materiály, které vynikají svoji krásnou, originalitou a vašemu domovu dodají zvláštní punc výjimečnosti.

Metody čistění starých cihel

Kdysi se často používaly k očištění starých cihel zednická kladívka, či sekery, sekáče. Ale často docházelo k jejich poškození, prasknutí a cihly se nedaly dále použít. Nicméně šikovní kutilové dokázali vyrobit originální čistící stroje v podobě různých kotoučů pro cirkulárku, ale i něco jako hoblovka, či leštící stroje. Pokud se tedy rozhodnete pro nákup starých cihel, dobře se podívejte nejen na to, jak vypadají, ale také, či byly spojeny (malta, lepidlo a podobně).

Nejlépe se dají očistit cihly zděné na hlíněnou maltu. V tomto případě si vystačíte s klasickým zednickým kladivem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.82/5 (11 hlasů)

Související články