Výhody, nevýhody a ceny sádrokartonu

Pojem sádrokarton zná nejeden šikovný kutil, ale i stavební odborník. Patří mezi nejvíce používané stavební materiály, jak pro stavbu, tak rekonstrukci. Každý, kdo pracoval se sádrokartonem si určitě pochvalovat jeho lehkost, "snadnou práci", ale i pořizovací cenu. Nicméně sádrokarton má i své negativní vlastnosti.

Jak se s ním pracuje

Výhody

Sádrokarton se používá na suchý způsob. Většinou se montuje na hliníkové (dřevěné) konstrukce a po jeho montáži následuje tmelení a broušení. Sádrokarton se dá také obarvit, ale lepší variantou je pořízení už vámi zvolené barvy sádrokartonu. Sádrokarton vyniká svoji lehkostí, pevností, dlouhou životností, nižší pořizovací cenou a řadí se mezi ekologické materiály. Díky těmto vlastnostem vzniká minimum odpadu a můžete s ním „vyřezat“ různé tvary. Navíc pohled je rovný, na dotyk hladký, dá se snadno opravit.

Nevýhody

Ačkoliv je to velice oblíbený stavební materiál, nelze ho použít jako nosná konstrukce. Chcete-li použít nějaký těžší předmět na sádrokarton, nejdříve musíte zpevnit nosnou konstrukci. Tím se nám cena rekonstrukce, ale stavby prodražuje. Je velice náchylný na jakékoliv škrábance, či odření ostrými předměty. Nejlevnější typy sádrokartonu nejsou příliš odolné proti vlhkosti. Ale i zde se dá vyhnout tomuto negativními jevu pomocí impregnace. Jak už bylo zmíněno, obarvení sádrokartonu je docela složité, protože sádrokarton rád pohltí i větší množství vody.

Sádrokarton

Sádrokartonové desky (Autor Claus Rebler CC)

Ceny sádrokartonu

Ceny v Ostravském Hornbachu 27.10.2016

  • Sádrokarton impregnovaný 12,5 mm - 205 Kč
  • Sádrokarton protipožární 12,5 mm - 162 Kč

Sádrokarton - ceny

Základní info o sádrokartonu

Víte, jak sádrokarton vzniká?

Sádrokarton se vyrábí technologickým postupem lisováním. Jedná se o dvě silné vrstvy papírů (karton), za použití sádry a vody. Nejdůležitějším prvkem je ale karton. Tento karton musí být jednak dostatečně pevný, ale i několika násobně vrstvený, tak aby splňoval přísná kritéria, jako je pevnost, bezpečnost. Dá se říct, že je to speciální papír, který se vyrábí jen v několika papírnách v Evropě, ale díky němu je sádrokarton pružný. Sádrokarton se vyrábí v několika tloušťkách ve formě desek. Následně se z nich řežou další desky, různé tvary o různých tloušťkách na danou zakázku.

Historie

Tento stavební materiál přišel k nám do Evropy z Ameriky zhruba v 60. letech 20. století. První, kdy vyrobil tento materiál, byla firma US Gypsum  Company v roce 1916. Kdysi byl sádrokarton v podobě jakýchsi malých ohnivzdorných dlažeb, které se postupem času vylepšovali až na nynější tvar, velikost, složení. Největší boom ale sádrokarton zažil během druhé světové války. V roce 1945 se stal sádrokarton dominantním stavebním materiálem v USA, který umožnil postavit dům ve velmi krátkém čase. Nicméně USA je stále jedním z nejvýznamnějších světových výrobců a inovátorů sádrokartonových desek a jejich příbuzných výrobků.

Současný trend

Mezi nejnovější typy sádrokartonových desek dovážených do Evropy jsou desky, které se vyrobily z přírodních materiálů jako je pšenice, tráva, sláma. Jsou jednak šetrné k životnímu prostředí a zároveň splňují nejpřísnější kritérium bezpečnosti, což je odolnost proti požáru.

Výroba sádrokartonu v České Republice

Mezi nejvýznamnější výrobce tohoto stavebního materiálu u nás je společnost KNAUF. Tato společnost vyrábí několik druhů sádrokartónů a to: standardní sádrokartonové desky GKB pro běžné použití, protipožární GKF, impregnované GKB-I, GKF-I do vlhkých prostor, FIREBOARD – vysoká proti požární odolnost.

Kde všude se dá sádrokarton použít?

Sádrokarton se používá při stavbě příček, podhledů, šachtových stěn, instalačních příček, ale i jako lehká sádrokartonová podlaha. Nachází také uplatnění jako tepelná, či zvuková izolace. Využití má opravdu všestranné. Nicméně, ne vždy se dá tento materiál použít.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.27/5 (11 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Kapitoly tématu „Stavební desky


  1. OSB desky (Oriented Strand Board)
  2. Výhody, nevýhody a ceny sádrokartonu
  3. Pracovní desky KRONOSPAN
  4. Podlaha z desek FERMACELL - Sádrovláknité desky
  5. CETRIS - cementotřískové stavební desky
  6. Dřevovláknité izolační desky STEICO
  7. Jaké použit vruty na sešroubováni dvou osb desek?

Související články

Aktuální články