Instalace venkovní vířivky - Jak se připravit?

Uvažujete o koupi venkovní vířivé vany? Ke katalogové ceně je nutné připočítat i dodatečné náklady na její instalaci. Čeká vás příprava podloží, elektroinstalace či stěhovací služba. Povíme si, na co vše se připravit a co si předem rozmyslet.

Než se ponoříte do úžasně teplých a zpěněných vod své soukromé relaxační oázy – venkovní vířivky, čeká vás ještě řada úkonů.

Některé z nich vás možná ještě nenapadly. Které to jsou?

Stavební připravenost

  • Dostatečně pevné a únosné podloží

Pro umístění vířivky potřebujete vodorovnou plochu, rozměrově o něco málo větší než pořizovaná vířivka, se stabilním podložím o dostatečné únosnosti (např. 800 kg/m2). Přesnou specifikaci naleznete v podmínkách kupní smlouvy. Pokud zde není uvedena, nezapomeňte si ji vyžádat.

Skořepina některých dražších typů vířivek je sama o sobě natolik únosná, aby vydržela zátěž mnoha set litrů vody i na ne zcela rovném povrchu. Tato skutečnost vám dokáže uspořit dodatečné náklady ze stavby betonového podkladu vyztuženého kari sítěmi.

Není-li vířivka umístěna na vhodném podloží a její skořepina není dostatečně únosná, může při jejím napuštění dojít k deformaci. A jestliže výrobce nedeklaroval opak, pak nejen že přicházíte o záruku, ale také o svou až několikasettisícovou investici. K přípravě povrchu tedy přistupujte raději zodpovědně.

  • Elektroinstalace a proudový chránič

Vířivku je zapotřebí trvale připojit na domovní elektroinstalaci a opatřit tzv. fíčkem – proudovým chráničem, a samostatným jističem. Jedná se o položku, která není příliš levná obzvláště v případě, nemáte-li elektrické rozvody v domě zcela v pořádku. Pak se vaše náklady mohou vyšplhat až na několik desítek tisíc.

Některé typy vířivých van mají fíčko již integrované a není jej třeba instalovat. Tuto skutečnost zjistíte u výrobce – distributor ji nemusí znát.

Dalším nákladem může být podlahové osvětlení kolem vířivky, jehož pořízení je vhodné rozmyslet ještě před příchodem elektrikáře. Když se setmí a vy zatoužíte po teplé vířivé koupeli, můžete si ji dopřát se vším luxusem a netápat kolem vířivky s baterkou. Máte-li toto přání, nezapomeňte jej sdělit elektrikáři dříve, než vám protáhne kabel např. střechou – bude jich totiž muset protáhnout více.

Volný přístup k vířivce a její doprava

  • Máte-li dopravu v ceně, nemusí to znamenat dopravu „až na místo určení“

Raději se vyptejte. Prodejci mívají jednu podmínku, kterou se většinou dozvíte až v kupní smlouvě – zajištění volného přístupu bez terénních nerovností v šířce několika metrů od vstupu na pozemek u veřejné komunikace až na místo instalace. Pokud podmínku nesplníte, zřejmě si budete muset na vlastní náklady zajistit dostatečný počet osob pro ruční přenesení vířivky.

Nemáte-li dostatečně početné a svalově vybavené příbuzenstvo, nezbývá než zajistit služby stěhovací firmy. Nebo si stěhování připlatit u prodejce, což bývá nejdražší varianta. Za 20 min práce + čas strávený cestou tak zaplatíte třeba i 3 000 Kč.

  • Orientace ke světovým stranám

Na kterých sedadlech budete nejčastěji sedávat a kam se chcete dívat? Tento požadavek je třeba osobám manipulujícím s vířivkou sdělit před napuštěním vody – poté už není možné s vířivkou pohnout a otočit ji.

První napuštění vířivky

  • Venkovní vířivé vany není možné připojit k vodovodním rozvodům

Napouštějí se hadicí napojenou na studnu nebo vodovodní řad. Než vám vířivku doručí, zkontrolujte, zda je hadice pro její napuštění dostatečně dlouhá a případně zavčasu kupte delší.

Napouštíte-li vodu ze studny, nejprve překontrolujte, zda neobsahuje zrnka písku. Nejlépe to uděláte při odpuštění proudu vody přes bílé plátno. Pokud do vířivky napustíte vodu s pískem – vodu částečně pročistí filtry. Ale nevyčistí vše a navíc si filtraci rychle zanesete. Vhodnou a nepříliš drahou alternativou je napuštění vířivky z vodovodního řadu.

Na trhu se kromě klasických vířivých van objevily i levné – nafukovací – varianty vířivek, u kterých většina výše uvedených aspektů odpadá. Vysoká úspora nákladů je však bohatě vyvážena ztrátou komfortu z prostoru, který poskytují o dost nákladnější klasické – nenafukovací – vířivé vany.

Pokud máte stavební vybavenost již vyřešenou, gratulujeme. Můžete si užívat pohodlí, relaxaci a komfort dostupný většinou jen ve wellness centrech a lázních.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články