Sporák nebo vestavná trouba?

Sporák nebo vestavná trouba? To je dilema, které možná právě teď řešíte i vy - a v takovém případě jste na správném místě! Trouba či sporák jednoznačně představují nedílnou součást každé kuchyně. Vy byste si snad uměli představit každodenní chod domácnosti bez jejich přítomnosti? Ne? Tak vidíte! Otázku, zda je lepší vsadit na klasiku v podobě volně stojícího sporáku nebo dát raději přednost modernější vestavné troubě, si v dnešní době pokládá stále více lidí. Tak ji pojďme společně rozlousknout a najít na ni odpověď!

Sporák je prostě klasika

Říkejte si, co chcete, ale volně stojící sporák je prostě klasika. Dříve ani jiná možnost nebyla (pomineme-li samozřejmě dobu, kdy se vařilo na kamnech) a lidé tak neměli moc na výběr. Není se čemu divit, že jim za ta léta klasické sporáky tak nějak přirostly k srdci.

Jaké jsou výhody volně stojícího sporáku?

Určitě se teď ptáte sami sebe, jaké jsou vlastně výhody volně stojícího sporáku. V čem spočívají jeho plusové body? A jaké jsou důvody, pro které by stálo za to dát mu přednost?

  • Nestojí balík

Jako první výhodu volně stojícího sporáku si dovolíme zmínit jejich pořizovací cenu. Podíváte-li se na nabídku specializovaných obchodů, dospějete k výsledku, že se dají slušné sporáky pořídit od ceny cca 5000 Kč - a to není nikterak závratná částka. Navíc pro někoho je nízká cena důležité kritérium, které v tomto případě jasně hraje do karet volně stojícímu spotřebiči.

  • Různé velikosti

Další dobrý důvod, pro který možná dáte přednost volně stojícímu sporáku, je velký výběr velikostí. Není totiž sporák jako sporák a v dnešní době máte na výběr z několika velikostí - a to především do jeho šířky. Vybrat si tak můžete spotřebič přesně na míru vaší kuchyni, což určitě není k zahození.

Jaké jsou nevýhody volně stojícího sporáku?

A teď se společně podíváme, zdali mají volně stojící sporáky nějaké nevýhody a černé puntíky, které by pro vás možná mohly být při rozhodování důležité.

  • Nepraktická mezera

Určitě všichni víme, že mezi sporákem a kuchyňskou linkou i přes veškerou snahu vybrat ten nejpřesněji pasující model vznikne nepraktická mezera, do které čas od času spadne nějaké to smetí. V této mezeře se pak udržuje nejen spadaný nepořádek, ale i prach a je proto potřeba pravidelně sporák odsunovat a tento prostor uklízet.

  • Riziko rozbití

Pokud si pořídíte volně stojící sporák, získáte tak nejen troubu, ale i varnou desku. To se na první pohled může zdát jako výhodná koupě 2v1. Jenže jakmile se vám varná deska nebo trouba rozbije, budete nuceni odvézt na opravu celý spotřebič. Co z toho plyne? Že po dobu, kdy budete mít sporák v opravě, přijdete jak o možnost pečení v troubě, tak i o možnost vaření na desce. A to může být nepříjemná komplikace.

Moderní vestavná trouba

Dnešní doba je moderní, proto se není čemu divit, že jí vládnou vestavné spotřebiče. Ty pomalu utlačují ty volně stojící do pozadí a vydobývají si tak čím dál větší pozornost u zákazníků. I vestavné trouby mají svá pro a proti, tak se na ně pojďme podívat společně.

Jaké jsou výhody vestavné trouby? 

Na začátek si řekneme o výhodách vestavné trouby. Prozradíme si, jaké nabízí pohodlí a proč stojí za to dát přednost právě této variantě.

  • Lepší design

Co si budeme nalhávat: vestavné spotřebiče zkrátka lahodí oku. Je jasné, že každému spíše padne do oka kuchyně, která bude mít zabudované spotřebiče, nežli ta, kde si každý spotřebič bude nárokovat kousek místa. První výhoda vestavné trouby je tedy ta, že lépe vypadá. V současné době je možné vybírat z několika designů, vestavné spotřebiče se dokonce dají sladit s kuchyňskou linkou, což po estetické stránce vypadá moc pěkně.

  • Nenáročná na místo

O pár řádků výše jsme se zmínili o tom, že vestavné spotřebiče nevyžadují svůj vlastní prostor v kuchyni - tím máme na mysli, že pro ně nemusí být vyhrazeno místo na podlaze. To vám výrazně šetří prostor, který můžete využít jinak. Vzhledem k tomu, že bude vestavná trouba součástí kuchyňské linky, ušetříte drahocenné místo.

  • Výhoda oddělených spotřebičů

K vestavné troubě se zpravidla instaluje ještě varná deska. To znamená, že získáte dva samostatné spotřebiče. Pokud se vám vestavná trouba rozbije, odvezete a opravu pouze ji, takže vám stále zůstane možnost vaření na varné desce - a to samé samozřejmě platí i naopak.

Jaké jsou nevýhody vestavné trouby?

Když už jsme si vyjmenovali výhody vestavné trouby, byla by škoda, pokud bychom se nezmínili o jejích stinných stránkách.

  • Vyšší cena

Za první nevýhodu lze určitě považovat vyšší pořizovací cenu. Vestavné spotřebiče jsou mnohdy i několikanásobně dražší nežli volně stojící varianty. Do ceny za vestavnou troubu je rovněž nutné připočítat částku za její instalaci a montáž do kuchyňské linky.

  • Nutnost upravit kuchyňskou linku

Vestavná trouba se nejmenuje vestavná jen tak pro nic za nic. Představuje totiž součást kuchyňské linky, do které je zasazena. Pokud tedy přemýšlíte o vestavné troubě do již hotové a stojící kuchyně, počítejte s tím, že bude nutné zasáhnout do pracovní desky.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)


Související články

Jak nejlépe vyčistit mikrovlnou troubu?
Jak vyčistit troubu bez chemie? Přehled čističů.
Jak vyčistit připálenou troubu?
Jak na čištění trouby bez chemických prostředků?
Jak na čištění mikrovlnné trouby?
Jak vyčistit ovčí kůži?
Sporák nebo vestavná trouba?
Úklid: jak udržovat lesklou kuchyň

  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Aktuální články