Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vysoký strop v dílně a garáži?

  

Rozhodli jste se postavit novou garáž nebo dílnu? Pak je třeba se hned v úvodu zabývat tím, jaké rozměry, tedy i výšku stropu zvolíte. U novostaveb je to o něco jednodušší, protože vám výšku do stropu i ostatní rozměry určí projektant snadno. Při rekonstrukcích prostor to může být komplikovanější vzhledem k možnostem, které daný objekt nabízí i pro zkušené projektanty. A jak vysoký strop by tedy dílna nebo garáž měla mít?

Strop dílny

Určitě složitější bude výška stropu u dílny. Ta totiž podléhá zákonným normám, které jsou relativně přísné. A jejich nesplnění znamená problémy s kolaudací prostor i výkonem práce v dílně. V nejhorších případech se může stát, že dílnu nikdy pro tento účel nebude možné využívat. Proto se pojďme na předpisy blíže podívat. 

Pokud dílnu bude používat více lidí, pak je třeba dodržet nařízení vlády č. 361/2007 Sb., které se dotýká bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Toto nařízení mj. určuje tzv. světlou výšku dílny:

  • plocha do 20 m² - nejméně 2,5 metru
  • plocha do 50 m² - nejméně 2,6 metru
  • plocha nad 51 m² a do 100 m² - nejméně 2,7 metru
  • plocha od 101 do 2000 m² - nejméně 3 metry
  • plocha nad 2000 m² - nejméně 3,25 metru

Většina domácích dílen se jistě vejde do 50 m², tedy naším doporučením pro případnou kolaudaci takových dílen je dodržení výšky, kterou udává vyhláška, tedy nejméně 2,6 metru. Na druhou stranu, pokud kolaudovat nebudete, protože jde pouze o prostor dílny, kterou budete využívat jen vy, pak se touto normou řídit nemusíte. Ale pozor pro komfort práce s ohledem na dostatek světla doporučujeme výšku stropu okolo 2,5 metru dodržet. 

Strop garáže

I při stavbě garáže je třeba dodržovat určité normy, které udávají minimální vnitřní výšku, šířku i délku. Slovo minimální je v tomto případě na místě, protože ne každý bude spokojen s prostorem, kde bude jeho autu a činnostem kolem něj těsno. 

Pokud se budeme věnovat výšce stropu garáže, pak se řídíme dvěma atributy:

  • minimální stanovenou světlou výškou - 2,1 metru
  • velikostí parkovaného vozidla - výška garáže by měla být vždy minimálně o 0,2 metru vyšší než je výška vozidla

Drobné rady

Při projektování garáže se s jejími rozměry, tedy i výškou neupínejte k autu, které nyní vlastníte. V budoucnu můžete zatoužit po automobilu větším, který se vám do garáže nevejde. Druhým důvodem, který by vás měl dovést k myšlence na větší garáž, je komfort, který by vám prostory měly dávat celý život. Nikdo nemládneme a je logické, že ve stáří budeme nejspíše potřebovat otevřít dveře auta o něco více. 

  • Pokud uvažujete, že vaše garáž nebude jen pro auto, ale i pro uložení různého materiálu, pak je třeba opět větších rozměrů

Ideální rozměry garáže na závěr

Přestože se věnujeme především výšce garáže, která by měla být minimálně 2,1 metru, tak pro přehled čtenáře si dovolíme malé vodítko v ideálních rozměrech garáže pro jeden automobil. Ty jsou 3 x 6 až 6,5 m se zmíněným dodržením tzv. světlé výšky stropu. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články