Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak správně větrat? Jak často a jak dlouho?

  

Správné větrání nejen, že snižuje náklady na vytápění, ale také zajišťuje příjemné a zdravé klima Vašeho domova. Jak větrat správně? Pouze vyklopit ventilaci okna na krátkou chvíli v žádném případě nestačí. Nemá-li se v místnosti hromadit vlhkost a nevznikaly plísně, je třeba větrat pravidelně a vždy tak, aby se vzduch v bytě zcela vyměnil.

V zimě větrat krátce, ale intenzivně

Jinak je potřeba větrat v létě a jinak v zimě. Čím chladnější počasí venku panuje, tím stačí větrat kratší čas. V zimě tedy ideálně větrejte dvakrát až čtyřikrát denně zhruba po dobu čtyř až šesti minut. Důležitá je obzvláště intenzita větrání. Vyklopená větračka by se neměla v chladných měsících vůbec používat. S její pomocí není možné rychle vyvětrat a dochází tak ke zbytečné ztrátě tepla. V zimě naopak větrejte při plně otevřeném okně a nejlépe s průvanem.

Na jaře a na podzim je třeba větrat delší dobu, cca 10 až 20 minut. V létě by měla okna zůstat otevřená dokonce alespoň půlhodinu.

Správná technika větrání je důležitá obzvláště u plastových oken, která velmi dobře těsní.

Větrat je třeba obzvláště při zvýšené vlhkosti:

Orosená okna znamenají problém

Že je něco špatně poznáte často z orosených oken. V takovém případě neváhejte, okna rychle otřete a intenzivně vyvětrejte. Občas tento problém pomůže odstranit speciální mikroventilace, ale záleží na typu oken. Každopádně se nevyplatí brát orosení oken na lehkou váhu – často bývá předzvěstí vzniku plísní.

Správné větrání

  • brání vzniku plísní
  • udržuje doma zdravé a příjemné klima
  • šetří náklady na topení

Větrání

3 způsoby větrání různým pootočením kliky

Větráním lze ušetřit

Ač to nemusí dávat na první pohled smysl, málo intenzivní větrání v zimě zvyšuje náklady na vytápění domova. V místnostech stoupá vlhkost, přičemž vlhký vzduch se daleko hůře ohřívá než suchý.

Pokud byste chtěli mít jistotu, že větráte správně, pořiďte si termo-vlhkoměr. Přístroj měří relativní vlhkost a Vy tak snadno zabráníte tomu, aby Vám doma vznikaly plísně. Ideální hodnota vlhkosti je mezi 40-55 procenty.

Na závěr 3 důležité rady pro správné větrání

  1. obzvláště v zimních měsících větrejte pravidelně 2-4 denně
  2. neotvírejte v zimě okna na ventilačku
  3. větrejte s okny dokořán a ideálně s průvanem
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články