Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Vysušování zdiva, jaké jsou způsoby?

  

Vlhkost je velkým a hlavně vleklým problémem a to nejenom ve starých bytech či domech. Na místě není vyčkávání, nýbrž co nejrychlejší řešení situace, která zhoršuje stav objektu a také ohrožuje zdraví obyvatelů. Škodlivé plísně a bakterie se rychle šíří, jak je zastavit?

Vysušení zdiva a prostor

Pomoci může jedině vysušení zdiva co nejdříve, nejlépe bezhlučnou, bezprašnou a efektivní cestou. Některé sanační postupy mohou omezit obyvatelnost v objektu, je na zvážení obyvatelů, který z postupů zvolí.

Vybrat si lze z několika možností:

Porovnejte všechny metody a vyberte si právě tu, pro vás nejvhodnější a nejdostupnější!

Způsoby odstranění vlhkosti

Každá metoda, navracející bezchybnou izolaci, má své klady i zápory, je třeba vybrat tu, která bude odpovídat vašim požadavkům, nárokům, možnostem a výši finanční investice. Dostatek informací a podrobností jednotlivých sanačních postupů nastíní každému jeho individuální možnosti, postup je vytvořen klientovi právě na míru. Profesionální poradenství z oboru je neoddiskutovatelnou berličkou v případě nejasností a případných dotazů.

Dodatečná hydroizolační zábrana

Z dalších mechanických metod je využitelná hydroizolace, která se vkládá do vytvořené dutiny ve zdivu, s cílem zabránit dalšímu pronikání vlhkosti. Podsekávání a strojním podřezáváním zdiva s přístupem zvenčí, ale i zevnitř, ovšem bez jakéhokoli ohrožení statiky objektu, je řešením. Hydroizolací pak mohou být:

 • asfaltové pruhy
 • PVC
 • sklolaminát
 • polyethylen
 • nerezový plech

Chemické injektáže

Tato metoda je založena na injektáži (napíchnutí) látky, která proniká do pórů vlhkého zdiva a vytvoří tak neprodyšnou vrstvu. Díky ní je zabráněno dalšímu vzlínání vlhkosti ve stěně. Je možno si vybrat z jednotlivých druhů navrtávání, například metody Tizol pracuje s otvory v zešikmeném úhlu, s aplikací vodního skla a hydrofobní látky. Postup trvá cca 8 až 10 hodin.

Injektol E je sanační látka, skládající se z křemičitanu draselného, hydrofobních a fungicidních látek, ředidla. V jednom metru zdiva se provádí 7 vrtů ve dvou řadách.

Tosil – hydrofob je z hydrosolu oxidu křemičitého a dalších příměsí, postup je přesně dán, včetně naplnění vápnocementovou maltou s hydrofobní látkou.

Bezkontaktní vysušování

Využijte moderní přístroj, který umí vysoušet vlhkost bez bourání a jakýchkoliv jiných zásahů do zdiva všech druhů. Pracuje na základě elektrofyzikálním, metodou známou již 100 let, zvanou elektroosmóza. Tato cesta znamená bezúdržbový provoz s nízkými náklady, nerušící běžný provoz, navíc je ekologická a lze ji aplikovat také na historických budovách a památkách. Dalšími výhodami tohoto typu vysušování je variabilita, jeho dlouhá životnost, zachování původních hodnot. Existuje celá řada kladných referencí a doporučení spokojených uživatelů, což může být malou nápovědou pro všechny nerozhodné a váhající.

Nechtěné, nezdravé a ničící vlhko

Víte, že:

 • vlhké zdivo snižuje účinnost izolace a dochází tak k únikům tepla?
 • přitahuje nežádoucí plísně a houby?
 • napomáhá zničení stěn a omítek?
 • s vlhkem souvisí nepříjemný zápach, zatuchlina a hniloba?
 • na lidské zdraví má dlouhotrvající vlhkost nepříznivé účinky?

Formy stavebních úprav

Jednou z možností, jak se zbavit vlhkého zdiva, je použití speciální sanační omítky na místo stávající. Veškerá stará omítka musí být odstraněna a po prozkoumání stavu a typu zdiva je určen další postup, včetně použití vhodného druhu nové sanační omítky. Malý difúzní odpor, nižší tepelná vodivost, vynikající hydrofobní vlastnosti, pevnost a pórovitost jsou základní znaky tohoto typu omítek. Mezi další úpravy vnějšího zdiva dále patří například:

 • injektáž zeminy okolo základových spár
 • provedením venkovních drenáží podél stěn domu
 • přizdívkou s větracími dutinami
 • použití profilované sanační fólie, určené k odvětrávání stěn
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.75/5 (4 hlasy)

Související články