Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Vhodné vs. nevhodné použití sanačních omítek

  

Kupujete drahé sanační omítkové směsi stále dokola a přitom není vidět žádná změna? Omítka kvete, vlhne a opadává i přesto, že vám ji doporučil prodavač v hobby marketu, jako vhodnou a trvanlivou omítku na vlhké zdi?

Chyba nejspíš není v konkrétním výrobku, ale ve způsobu jeho použití. Mnozí lidé se domnívají, že natažením sanační omítky zaženou vlhkost v bytě jednou pro vždy. Není to bohužel pravda. Sanační omítka je až sekundární složkou hydroizolačního systému a neslouží k trvalému odvlhčení konstrukce. Trápí-li vás vlhké zdivo v domě, je třeba nejprve určit příčinu, tedy nalézt zdroj vlhkosti, a odstranit ji například injektáží, dodatečnou hydroizolací, podřezáváním zdiva apod.

Jak a proč to funguje?

Oproti běžným omítkám má sanační omítka až čtyřikrát větší pórovitost, nižší nasákavost a vysokou paropropustnost.

Sanační omítka má také na rozdíl od klasických vápenných omítek otevřenou pórovou strukturu. Soli unikající spolu s vlhkostí, tak nekrystalizují na povrchu, ale usazují se v pórech. Omítka si proto déle zachovává původní vzhled a funkci a spolehlivě odvádí vlhkost z konstrukce. Nejde to ale do nekonečna. Po letech (někdy i dříve) se póry zanesou solí na tolik, že omítka ztratí své původní vlastnosti a je ji třeba renovovat. Proto se hodí zejména pro dočasné odvětrávání zdiva, kdy zdivo vyschne dříve, než soli stihnou póry zanést a omítku tím znehodnotit.

Tři hlavní způsoby využití sanačních omítek

1) Po odstranění zdroje vlhkosti

Sanační omítku na zdivo aplikujeme zpravidla až po provedení hydroizolace zdiva např. podřezáním stěn. Protože vlhkost, která se již v materiálu nachází, bude vysychat ještě hodně dlouho - obvykle v řádu měsíců, aplikujeme na stěnu sanační omítku, která zdivu umožní „dýchat“ a zdivo tak postupně vyschne bez dalších estetických závad na povrchu stěny.

2) Sokly a místa namáhaná vlhkostí

Omítku lze uplatit i na místech, která nejsou trvale vlhká, ale často jsou namáhána nahodilou vlhkostí například vlivem klimatických jevů. Sanační omítka, díky svým vlastnostem, vydrží v takových podmínkách déle než běžné omítky.

3) Když není jiná možnost 

Pokud nelze zdroj vlhkosti efektivně a ekonomicky odstranit a její přítomnost nebrání bezpečnému a komfortnímu a hygienickému užívání stavby, lze použít sanační omítku jako trvalé odvětrání vlhkosti ze zdiva. Počítejte, ale s tím, že bude omítku po čase (měsíce, roky) třeba obnovit v závislosti na intenzitě vlhkosti zdiva. V takové případě zvažte také odvětrávání vlhkosti pomocí předstěny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)





Související články