Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyrobit odvlhčovač?

  

S nepříjemnou vlhkostí se potýká čím dál vice domácností. Nejen, že vlhkost může způsobovat estetické závady, ale samozřejmě i funkční. V neposlední řadě má velmi špatný vliv na naše zdraví. S vlhkostí jde ruku v ruce plíseň, která není pro lidský organismus zrovna ideální, protože může způsobovat řadu zdravotních problémů. Pokud se nám tudíž doma objeví nepříjemná vlhkost či plíseň, je třeba s ní začít co nejdříve bojovat. Čím dříve se jí zbavíme, tím lépe.

S nežádoucí vlhkostí se lze vypořádat nejrůznějšími způsoby

Mezi ty nejjednodušší patří i použití odvlhčovače.  Na trhu nalezneme nepřeberné množství nejrůznějších produktů, mnohdy jsou ovšem poměrně drahé a brzy je třeba je vyměnit. Odvlhčovat si ale můžeme vyrobit i doma. Rozhodně nás vyjde levněji, takže tolik nezatíží náš rozpočet. Nadměrné vlhkosti se dá také předcházet. Měli bychom si dát pozor na unikající páru, sušení prádla. Základem je časté větrání.

Podomácku připravený odvlhčovat vzduchu

S domácím odvlhčovačem vzduchu sice zřejmě nezískáte efekt jako při použití elektrických odvlhčovačů, ale i tak dokáží s tímto problémem rychle a levně pomoci. Existuje mnoho přírodních produktů, které dokáží dobře absorbovat vlhkost a jsou proto pro výrobu domácích odvlhčovačů vzduchu jako stvořené. Výborně vlhkost absorbují křídy, kočkolit, dřevěnné uhlí či tabák.

Jak vyrobit domácí odvlhčovač?

Než se do samotné výroby pustíme, je potřeba si promyslet, jaký prostor chceme zbavit vlhkosti, abychom měli představu o velikosti potřebné nádoby. Existuje mnoho typů na výrobu domácích odvlhčovačů. Pár typů na použití materiálů Vám přináším níže:

  • Kočkolit, který obsahuje chlorid vápenatý

Jedná se o materiál, který dokáže pohltit skutečně hodně vlhkosti. Proto se také používá jako podestýlka pro zvířata. Pokud ho umístíme do látkového sáčku, který zavěsíme na konzoli u oken či do skříně, můžeme vlhkost v daném prostoru snížit. Tyto pytlíčky lze samozřejmě zavěsit i na stěnu. Ve chvíli, kdy bude kočkolit nasáklý vodou, je třeba buď vyměnit náplň nebo umístit nový pytlík.

  • Kamenná sůl

Další možnost využití k pohlcování vlhkosti pro nás představuje kamenná sůl. Ta se hodí i do větších prostorů. Její použití je snadné, ale budeme k tomu potřebovat dvě nádoby. Jedna by měla být o něco menší, ideálně taková, aby se zapasovala do té větší, ale nedolehla úplně na dno. Do té menší si uděláme na dně několik otvorů, kterými bude moci odtékat voda. Na dno z vnitřní strany umístíme nějaký hadřík či gázu, aby kousky soli nepropadávali. Následně do menší nádoby nasypeme sůl. Výsledek nebude okamžitý, ale nejpozději do týdne bychom měli začít pozorovat, že se ve spodní nádobě hromadí voda.

  • Běžná kuchyňská sůl

Na tu nesmíme zapomenout, protože na sebe vlhkost váže rychle. Stačí ji umístit do misky či jiné nádoby a nechat ji nasáknout. Poté se jednoduše vysype a nádoba se opět naplní.

  • Rýže

Říká se, že rýže rovněž táhne vodu, proto by se i ona mohla stát výborným pomocníkem při odstraňování vlhkosti. Umístit se dá například do látkového pytlíku, který zavěsíme.

  • Uhlíky či dřevěné uhlí

Údajně se jedná o účinný odvlhčovat. Kousky uhlí se mají umístit do uzavřené nádoby, ve které budou v horní části otvory. Uhlí by se mělo v této nádobě měnit po 3-4 týdnech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.09/5 (23 hlasů)

Související články