Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vysušit vlhké zdivo?

  

problémem vlhkého zdiva se potýká většina starších staveb, které jsou postaveny bez odpovídající hydroizolace. Na stěnách se pak objevují mokré mapy, opadává omítka, loupe se nátěr a vzniká nebezpečná plíseň. V místnostech pak je běžně vyšší vlhkost než doporučovaných 40 - 60 %.

Rozhodně tento problém nepodceňujte! Může totiž dojít k porušení statiky, kdy zdivo poklesne a trámy střešních konstrukcí prohnijí, nebo poškození zdraví. Ve vlhkých stěnách se totiž tvoří plísně, které mohou způsobit alergie, kožní a dýchací problémy, záněty spojivek, astma či chronickou rýmu. Negativní vliv mají i na krvetvorbu a imunitu a mohou vést i k častější únavě.

Proč dochází k vlhnutí zdí?

Důvodů, proč zdivo vlhne, je hned několik. Nejčastěji vzlíná z podloží a zeminy. Na vině je ale také nedostatečné větrání a vytápění pokojů. Když se k tomu přidají netěsnící okna, je na vlhkost zaděláno.

S vlhkostí je možné bojovat několika způsoby. Pokud vám netěsní okna či balkonové dveře, je důležité použít těsnicí lištu. Díky ní nebude do místnosti vnikat tolik vlhkosti. Velmi dobrým pomocníkem také jsou vysoušeče vlhkosti. Vstřebávají totiž nadměrnou vlhkost vzduchu, proženou ji přes chladič, kde ji ochladí na teplotu rosného bodu, nechají ji odkapat do připravené nádobky a zpět pouští suchý vzduch. Výhodou je, že nejsou hlučné a nenarušují interiér.

Přímo na zeď pak použijte fungicidní přípravek, abyste odstranili nebezpečné plísně. Jak na to?

  • napadené místo a jeho okolí postříkejte přes tkaninu fungicidním sprejem
  • poté plesnivou malbu odstraňte
  • stěnu natřete nátěrem, jenž zabraňuje další tvorbě plísní

Jestliže nechcete odstraňovat postižený nátěr, můžete vlhké mapy na zdi přetřít překrývacím nátěrem. Ale pozor! Ošklivé mapy sice nebudou vidět, vlhkost ovšem nezmizí. Jedná se jen o estetické řešení.

Pomůže i termoizolační nátěr

Pokud máte problémy s vlhkostí ve špatně větratelných místnostech, můžete využít i termoizolační nátěr. Nejdřív je však nutné odstranit původní malbu. Výhodou termoizolačního nátěru je, že díky němu dochází k rozkládání tepla po celém povrchu zdi a zároveň se odstraňuje výskyt tepelných mostů. Díky tomu zdi nebudou dále vlhnout a zmizí i plísně. Kromě toho má tento nátěr poměrně dlouhou životnost a výborně izoluje teplo.

Ptáte se, co jsou tepelné mosty? - Jedná se o oblasti, kterými odchází z místnosti teplo. Kvůli změnám teplot se v tomto místě následně srážejí vodní páry, které patří mezi nejčastější příčiny, proč vůbec na zdivu kondenzační vlhkost vzniká.

Vlhkost podlahy - problém vlhkých podlah lze vyřešit pomocí asfaltových hydroizolačních stěrek / pásů (alternativně pomocí dvousložkových hydroizolací). Díky nim dochází k výborné hydroizolaci a místnosti jsou chráněny před vlhkostí dokonale.

Je zdivo vlhké celé?

Pokud je zeď vlhká celá, je potřeba přistoupit k rozsáhlejší sanaci zdiva:

  1. Odstraňte veškerou původní omítku, spáry vyškrábejte pomocí kramle do hloubky 2 cm.
  2. Vysušte zeď prostřednictvím tepelného vysoušeče nebo nechte zdivo delší dobu bez omítky. Ideálně v době kdy jsou teploty nad 20°C.
  3. Prověďte protivlhkostní zábranu. (jak na vzlínavou vlhkost, způsoby odizolování zdiva)
  4. Připravte si sanační podhoz, nahoďte ho zednickou lžící.
  5. Vytvořte další vrstvu – sanační omítku (můžete do ní přidat také provzdušňovací přísadu)
  6. Zakryjte ji sanačním štukem, v případě potřeby i výmalbou.

Nezapomeňte na sklepy! - k vysoušení zdiva ve sklepních prostorech můžete využít injektáže zdiva. Při této metodě dochází k navrtání otvorů do zdiva, jejich vyčištění tlakovým vzduchem a zaplněním hmotou, která umí odpuzovat vlhkost a zamezit jejímu rozšíření.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (3 hlasy)





Související články