Odstranění vlhkosti pomocí odvětrání

Vlhkost je všude kolem nás. Ovšem v objektech je velmi nežádoucí. Jak na její odstranění? Jeden z možných způsob je odvětráním. V dnešní době neznamená odvětrání pouze pootevření okna nebo mikroventilace, ale můžeme si vybrat z kompletních odvětrávacích systémů.

Způsoby odvětrávání

Přirozená ventilace

Způsob odvětrání, při kterém se využívá přirozeného proudění vzduchu. K tomu velmi napomáhá vítr. V domě máme větrací šachtu, která je zakončena na střeše stříškou. Tento způsob odvětrání je ale velmi málo efektivní, jelikož odtah objemu vzduchu je nedostatečný.

Ventilační turbíny

Ventilační turbíny jsou hitem této doby. Mají totiž několik výhod. Lze s nimi totiž odvětrávat zároveň střešní plášť a pomocí ventilačních klapek i prostory v obytné části domu. Navíc nevyžaduje žádnou údržbu a její náklady na provoz jsou nulové. Využívá jako pohon vítr. Je úplně tichá. Účinnost je vysoká a to 50 l nasátého vzduchu za vteřinu. Při pořízení turbíny musíme ale dbát, aby množství vzduchu, přiváděného přes ventilační mřížky, byl větší nebo roven průřezu hrdla turbíny. Využití je široké hlavně v místech, kde není možná instalace klimatizace. Samozřejmě čím máme více otvorů pro průchod vzduchu ve stropní části, tím více dochází k přirozenému proudění vzduchu.

Ovšem každého asi napadne otázka: Co v zimě? Neuniká teplo? Neuniká. Klapky se totiž uzavírají nebo se nechá prostupnost minimální.

Elektromechanická ventilace (hybridní ventilátory)

Tento způsob se dá využít v místech, kde není možné instalovat turbínu do nejvyššího bodu střechy. Umožňuje tedy odvětrávání i v bezvětří pomocí malého elektrického motorku. Tím vznikne hybridní ventilační turbína, která eliminuje nulový výkon.

Pokud je proudění vzduchu nedostatečné, sepne pak elektrický motorek. Ale když se proudění zvýší, pak se pomocí jednosměrné spojky motorek odpojí a rotační hlavice pracuje opět pouze silou vzduchu. Vše ovládá řídící jednotka se snímačem otáček, ke které lze přidat ještě teplotní, vlhkostní nebo časové čidla.

V České republice předpokládáme, že z asi 65% pracuje rotační hlavice na principu proudění vzduchu a v asi 35% pomocí elektrického motorku, který pracuje převážně v zimě nebo v létě, kdy se pohyb vzduchu ustálí na minimální rychlosti nedostatečné k potřebné rotaci hlavice.

Hybridní ventilátory bezproblémově fungují při teplotách od -30°C až do +60°C a max. rychlosti větru 130 km/hod. Součástí zařízení je i tlumič hluku, který zajišťuje velice tichý provoz. Náklady na jeho provoz jsou v rodinném rozpočtu desetikorunové položky. Vhodný je zejména ve sportovních, výrobních či skladovacích halách, rodinných domech, panelákových domech a půdních vestavbách.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod





Související články


Aktuální články